Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Sektor - Teknologi, Aktier27,48-0,4018,7016,9618,2116,0611-10-2019
Aktier - USA Large Cap Growth26,31-0,1616,4814,8414,5913,6411-10-2019
Sektor - Private Equity, Aktier27,792,3112,9413,6311,2611,8311-10-2019
Aktier - Rusland28,51-2,2722,5812,5510,4817,5111-10-2019
Aktier - Thailand14,82-4,339,3811,777,1312,4811-10-2019
Aktier - Brasilien22,04-6,6830,0711,623,6127,2511-10-2019
Aktier - USA Large Cap Blend23,270,8512,5311,5112,0613,0011-10-2019
Aktier - USA Fleksibel Cap22,70-0,1911,5311,4512,1414,5911-10-2019
Aktier - BRIK18,59-1,8821,7311,289,7512,7711-10-2019
Sektor - Forsyning, Aktier22,814,6925,3510,789,0611,3711-10-2019
Aktier - Globale Large Cap Growth22,05-0,5013,7310,4710,6312,0011-10-2019
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap24,692,7512,2410,2914,9512,3511-10-2019
Aktier - England Small Cap13,901,962,759,507,7814,2811-10-2019
Aktier - USA Small Cap19,97-0,405,609,1911,4217,9311-10-2019
Aktier - Taiwan Large Cap21,964,5921,589,169,7613,5911-10-2019
Aktier - Europa Nye Markeder21,14-2,3819,179,075,6213,6411-10-2019
Aktier - Schweiz Large Cap23,262,1718,358,959,449,7611-10-2019
Sektor - Finansiel Service, Aktier19,15-2,517,858,917,9915,2811-10-2019
Sektor - Privatforbrug, Aktier21,460,5817,058,719,4312,4111-10-2019
Aktier - USA Mid Cap24,060,9010,868,5911,4215,4911-10-2019
Aktier - Italien18,38-1,198,388,584,2616,2311-10-2019
Aktier - Storkina18,681,4919,948,539,6715,6011-10-2019
Aktier - Kina, A-aktier32,363,4129,408,4915,1018,4511-10-2019
Sektor - Vand, Aktier24,632,1315,108,499,4811,4211-10-2019
Sektor - Industrivarer, Aktier20,431,118,268,408,6114,5011-10-2019
Ejendomme Indirekte - Europa19,015,1312,418,389,1511,7411-10-2019
Aktier - USA Large Cap Value18,721,108,288,319,9913,6211-10-2019
Aktier - Globale Large Cap Blend18,740,219,578,088,4011,1111-10-2019
Ejendomme Indirekte - Asien17,50-2,0623,387,908,1010,3211-10-2019
Sektor - Miljø & Klima, Aktier21,950,5312,987,888,5612,4211-10-2019
Aktier - Japan Mid/Small Cap14,032,01-0,607,8213,2513,4811-10-2019
Aktier - Sverige Mid/Small Cap18,17-3,3512,637,7214,3112,6811-10-2019
Ejendomme Indirekte - Globale24,173,9421,797,638,8811,1111-10-2019
Aktier - England Mid Cap20,324,608,337,627,4814,8011-10-2019
Aktier - Globale Small Cap17,73-0,895,987,449,8613,0011-10-2019
Sektor - Infrastruktur, Aktier20,972,0419,357,337,5410,5911-10-2019
Aktier - Kina16,980,4817,607,308,5816,5111-10-2019
Aktier - Afrika & Mellemøsten10,52-2,669,847,27-0,1911,3111-10-2019
Aktier - Europa ex. England Large Cap20,142,0811,107,267,8711,5611-10-2019
Aktier - Pacific ex. Japan16,58-3,5016,217,236,9110,7911-10-2019
Aktier - Europa Large Cap Growth21,220,1911,477,198,2511,3511-10-2019
Balanceret - Target 2046+16,700,488,147,027,289,8511-10-2019
Aktier - Globale Højt Udbytte17,491,1010,337,027,6210,2111-10-2019
Aktier - Europa Mid Cap18,74-0,156,487,019,2312,6411-10-2019
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko16,151,527,816,995,9910,4311-10-2019
Balanceret - Storkina14,690,8216,036,98-10,5311-10-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan13,74-0,4515,216,867,5312,0911-10-2019
Aktier - Singapore9,28-4,1713,036,794,2512,8211-10-2019
Aktier - Euroland Small Cap12,110,251,336,739,2713,7311-10-2019
Aktier - Euroland Mid Cap17,57-1,175,176,729,1413,0711-10-2019
Aktier - Norge8,30-5,11-7,146,727,0914,3211-10-2019
Aktier - Globale Fleksibel Cap16,67-0,537,296,687,7112,3211-10-2019
Aktier - Spanien11,17-1,885,766,664,9912,4911-10-2019
Sektor - Alternativ Energi, Aktier23,391,6119,286,595,2215,1411-10-2019
Aktier - Japan Fleksibel Cap14,573,470,696,589,9412,9611-10-2019
Balanceret - Target 2041-204515,680,527,896,586,829,3911-10-2019
Aktier - Europa Small Cap13,85-1,831,216,5810,1513,3911-10-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte14,10-0,9015,186,496,8410,4211-10-2019
Aktier - Asien ex. Japan14,05-0,1217,246,427,4912,6211-10-2019
Aktier - Euroland Large Cap17,480,357,276,286,5012,1311-10-2019
Balanceret - Target 2036-204016,120,848,106,256,518,6411-10-2019
Aktier - Globale Large Cap Value14,380,354,696,187,2011,5711-10-2019
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko14,962,297,656,114,899,4611-10-2019
Aktier - Japan Large Cap15,474,343,586,079,3911,3411-10-2019
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland7,45-2,408,096,033,7312,0511-10-2019
Aktier - England Fleksibel Cap15,921,945,796,025,3613,7511-10-2019
Sektor - Landbrug, Aktier16,02-0,645,806,015,1111,7611-10-2019
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan14,140,979,935,907,7111,0211-10-2019
Aktier - England Large Cap15,831,377,525,884,7311,9311-10-2019
Aktier - Finland15,270,207,095,8710,5712,1711-10-2019
Aktier - Europa Large Cap Blend17,610,158,285,845,9110,9611-10-2019
Ejendomme Indirekte - Nordamerika27,664,3225,855,769,2815,4711-10-2019
Balanceret - Target 2031-203513,070,406,805,705,898,0711-10-2019
Sektor - Sundhed, Aktier9,91-3,173,085,677,7613,3011-10-2019
Aktier - Globale Nye Markeder12,83-1,4514,735,595,2611,6211-10-2019
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap14,98-1,783,355,5910,1512,7111-10-2019
Aktier - Latinamerika13,13-6,4911,815,551,7519,4611-10-2019
Obligationer - GBP Højrente11,963,765,495,502,447,8911-10-2019
Balanceret - USD Høj Risiko15,680,729,755,456,889,3811-10-2019
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret12,293,615,745,371,818,2311-10-2019
Ejendomme Direkte - Storbritannien3,152,840,495,231,677,2111-10-2019
Aktier - Australien & New Zealand21,101,3215,145,185,9011,9711-10-2019
Aktier - Sverige13,21-1,435,935,157,6912,6811-10-2019
Balanceret - USD Moderat Risiko14,532,0111,585,046,497,4811-10-2019
Balanceret - GBP Moderat Risiko12,692,976,565,013,208,3711-10-2019
Aktier - ASEAN-lande10,03-3,3513,744,994,059,8211-10-2019
Obligationer - GBP Virksomheder12,094,469,834,972,777,7511-10-2019
Aktier - Hong Kong7,89-5,4110,454,966,9114,0611-10-2019
Aktier - Islamisk Globale13,78-0,375,334,935,9610,6911-10-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko10,79-0,883,384,895,428,9811-10-2019
Obligationer - Globale Højrente13,692,5511,314,866,676,3711-10-2019
Aktier - Norden12,81-2,176,394,857,4611,2311-10-2019
Aktier - Europa Højt Udbytte14,360,386,084,845,1410,8411-10-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder14,822,9915,974,817,126,1711-10-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko Global13,09-0,615,064,785,038,7811-10-2019
Obligationer - USD Højrente13,662,7910,544,756,496,8511-10-2019
Balanceret - Target 2026-203013,341,047,754,735,066,8011-10-2019
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering12,542,486,154,653,089,1511-10-2019
Aktier - Norden Small/Mid Cap12,82-3,642,734,6411,3712,9611-10-2019
Obligationer - EUR Lange19,505,5723,604,636,629,0611-10-2019
Aktier - Europa Large Cap Value13,180,022,944,584,6211,9611-10-2019
Aktier - England Højt Udbytte13,371,604,464,584,1312,5711-10-2019
Balanceret - GBP Lav Risiko11,454,417,814,572,356,8711-10-2019
Obligationer - GBP Øvrige11,534,879,844,502,477,8311-10-2019
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap12,60-0,820,484,487,0713,2111-10-2019
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret14,924,2416,374,416,836,2211-10-2019
Balanceret - USD Fleksibel14,351,8410,834,356,148,4911-10-2019
Obligationer - GBP Stat13,106,5614,134,343,068,9211-10-2019
Aktier - Danmark11,34-4,096,294,3111,2911,2511-10-2019
Aktier - Europa Fleksibel Cap14,00-1,163,614,276,4912,0111-10-2019
Aktier - Tyskland Large Cap15,30-0,803,244,236,6413,7211-10-2019
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko11,273,456,804,132,207,1811-10-2019
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret10,153,736,354,100,887,3211-10-2019
Obligationer - USD Virksomheder15,764,7117,394,056,236,3711-10-2019
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret12,104,849,203,981,136,7211-10-2019
Obligationer - GBP Indeks13,945,4114,023,954,999,9311-10-2019
Balanceret - Asien13,071,1514,043,935,628,0911-10-2019
Balanceret - SEK Høj Risiko11,05-0,985,423,895,428,2011-10-2019
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret11,932,8912,653,865,946,3611-10-2019
Obligationer - Globale Virksomheder13,303,6214,183,835,354,7611-10-2019
Balanceret - Nye Markeder11,20-0,8410,993,833,648,2411-10-2019
Sektor - Kommunikation, Aktier18,67-0,3012,723,765,7311,9211-10-2019
Obligationer - Asien13,393,1815,693,706,166,0111-10-2019
Obligationer - Nye Markeder14,171,9415,343,706,066,4511-10-2019
Balanceret - USD Lav Risiko12,092,7211,693,705,356,3111-10-2019
Obligationer - USD Fleksibel11,953,2012,183,695,906,1711-10-2019
Obligationer - Asiatiske Højrente13,091,5613,663,627,916,5511-10-2019
Obligationer - EUR Højrente7,640,343,903,583,793,3011-10-2019
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko12,01-1,633,433,565,779,8611-10-2019
Aktier - Indien3,46-2,1817,523,447,5816,7111-10-2019
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret11,671,199,073,206,327,2711-10-2019
Obligationer - Globale USD Valutasikret10,843,5613,393,155,566,4211-10-2019
Obligationer - Globale Fleksibel9,231,659,013,084,785,4411-10-2019
Balanceret - CHF Høj Risiko12,690,537,833,083,727,7311-10-2019
Obligationer - Globale GBP Valutasikret9,414,357,773,070,436,7111-10-2019
Sektor - Naturressourcer, Aktier12,50-2,58-0,573,041,2016,5711-10-2019
Obligationer - RMB Højrente11,611,6713,603,01-6,1011-10-2019
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret9,741,772,722,990,539,6611-10-2019
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta12,321,1716,712,952,437,7511-10-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global9,35-0,074,432,953,285,7211-10-2019
Obligationer - Asien Lokalvaluta9,742,0416,402,874,655,3711-10-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global9,13-0,472,852,842,897,0511-10-2019
Obligationer - RMB6,790,269,752,834,455,6511-10-2019
Obligationer - USD Øvrige12,134,1314,872,835,286,2311-10-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering8,54-0,483,042,812,887,4311-10-2019
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret9,053,976,592,800,506,5911-10-2019
Balanceret - Target 2021-20258,610,214,672,782,854,6511-10-2019
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret7,910,113,802,702,603,7111-10-2019
Sektor - Ædle metaller, Aktier35,628,5243,042,587,6622,4211-10-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko8,40-0,223,212,552,936,3511-10-2019
Konvertible Obligationer - Globale9,03-0,035,392,465,145,8311-10-2019
Sektor - Bioteknologi, Aktier8,96-8,62-5,232,414,8920,3811-10-2019
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret10,432,9912,082,406,106,9611-10-2019
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap11,46-1,7114,682,373,8211,3611-10-2019
Balanceret - CHF Moderat Risiko11,091,038,842,333,796,1811-10-2019
Obligationer - DKK Øvrige3,650,544,212,242,342,0411-10-2019
Obligationer - Globale Indeks8,982,0110,382,141,894,9511-10-2019
Obligationer - Europæiske6,661,757,422,112,362,7211-10-2019
Balanceret - Target 2016-20205,320,694,402,092,593,5311-10-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus8,310,457,482,042,403,8411-10-2019
Obligationer - EUR Virksomheder6,070,705,442,022,252,2911-10-2019
Obligationer - USD Korte Øvrige6,792,568,261,964,056,3311-10-2019
Obligationer - Globale9,422,9211,171,913,354,3911-10-2019
Aktier - Afrika6,390,084,741,85-4,9811,8911-10-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko6,450,334,151,841,943,2911-10-2019
Obligationer - GBP Korte Øvrige4,723,562,411,83-1,306,6911-10-2019
Pengemarked - GBP Korte3,843,361,401,80-1,606,8211-10-2019
Obligationer - Globale USD Fokus10,112,6610,961,804,345,6611-10-2019
Obligationer - DKK Indenlandske2,560,333,051,791,941,6611-10-2019
Obligationer - USD Stat9,203,9512,761,703,886,8811-10-2019
Pengemarked - GBP3,703,321,241,70-1,666,8211-10-2019
Aktier - Globale Frontier Markeder6,92-2,666,011,700,089,1311-10-2019
Obligationer - NOK High Yield2,85-3,48-2,091,64-2,516,6111-10-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko Global6,680,253,881,631,963,4011-10-2019
Pengemarked - USD Korte5,282,487,031,623,736,3711-10-2019
Obligationer - EUR Stat6,521,588,311,602,053,2811-10-2019
Balanceret - SEK Moderat Risiko5,07-1,483,001,592,846,6611-10-2019
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret8,041,427,341,581,833,0911-10-2019
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret9,390,897,041,573,685,5211-10-2019
Pengemarked - USD5,442,497,121,533,646,3211-10-2019
Obligationer - HKD6,862,359,271,474,286,2211-10-2019
Obligationer - EUR Fleksibel5,510,834,421,461,242,5711-10-2019
Obligationer - EUR Øvrige5,501,105,991,401,842,4311-10-2019
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus8,61-0,387,871,382,305,6911-10-2019
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap9,47-2,2313,411,373,8112,4011-10-2019
Obligationer - Europa Nye Markeder8,082,0111,771,312,104,9811-10-2019
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret5,340,123,941,291,422,9511-10-2019
Konvertible Obligationer - Europæiske5,46-0,460,791,252,484,5511-10-2019
Balanceret - NOK Moderat Risiko9,36-2,771,481,201,538,1311-10-2019
Obligationer - EUR Indeks4,680,904,561,191,583,5311-10-2019
Balanceret - SEK Fleksibel5,85-2,042,321,151,968,1211-10-2019
Aktier - Canada20,441,009,711,130,1112,9511-10-2019
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret10,102,3311,351,093,945,8811-10-2019
Obligationer - Globale EUR Fokus5,100,995,301,051,552,3211-10-2019
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,78-0,071,000,990,930,7411-10-2019
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret5,83-1,541,510,911,995,1111-10-2019
Obligationer - Globale Indeks9,992,6811,490,903,276,9311-10-2019
Balanceret - CHF Lav Risiko8,581,197,550,852,685,4111-10-2019
Obligationer - DKK Korte0,86-0,160,910,810,810,7611-10-2019
Ejendomme Direkte - Europa1,900,241,850,690,443,8311-10-2019
Obligationer - EUR Virksomheder Korte2,450,171,600,640,680,9211-10-2019
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret6,960,677,550,572,255,4011-10-2019
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret7,71-0,355,250,573,706,6011-10-2019
Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,690,705,140,550,832,6911-10-2019
Obligationer - RMB Onshore3,28-0,277,240,473,316,1511-10-2019
Obligationer - Globale CHF Valutasikret7,171,929,570,142,835,8311-10-2019
Obligationer - EUR Korte Øvrige1,260,061,040,110,221,0411-10-2019
Obligationer - CHF5,501,568,210,102,546,0011-10-2019
Obligationer - EUR Stat Korte1,240,111,660,090,101,4711-10-2019
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret4,540,384,490,021,333,3211-10-2019
Balanceret - Target 2011-20150,15-1,130,26-0,070,374,5311-10-2019
Obligationer - EUR Ultrakorte0,280,000,05-0,080,000,5111-10-2019
Pengemarked - EUR-0,04-0,05-0,14-0,19-0,130,2811-10-2019
Ejendomme Direkte - Globale2,500,791,97-0,19-0,494,5211-10-2019
Balanceret - NOK Lav Risiko5,50-3,14-0,19-0,30-0,306,5311-10-2019
Pengemarked - EUR Korte-0,30-0,11-0,38-0,35-0,280,2311-10-2019
Obligationer - JPY7,731,9013,06-0,564,728,1111-10-2019
Obligationer - Globale NOK Valutasikret5,98-2,372,87-0,66-0,645,9111-10-2019
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap10,10-2,63-6,90-0,772,7614,2511-10-2019
Balanceret - SEK Lav Risiko-0,04-1,810,42-0,92-0,485,3911-10-2019
Pengemarked - CHF1,730,803,12-0,991,164,9611-10-2019
Obligationer - NOK Korte1,54-3,22-2,49-1,13-1,985,6111-10-2019
Obligationer - NOK Øvrige1,42-3,07-1,94-1,46-1,835,3611-10-2019
Råvarer - Mix5,36-0,98-5,17-1,53-7,0710,3711-10-2019
Obligationer - SEK Virksomheder-3,70-1,87-1,82-2,00-2,235,7011-10-2019
Aktier - Indonesien2,40-6,9917,44-2,131,5715,5411-10-2019
Obligationer - SEK Øvrige-3,35-1,450,17-2,35-1,715,4011-10-2019
Sektor - Energi, Aktier5,80-6,60-13,66-2,93-5,4917,8211-10-2019
Ejendomme Direkte - Øvrige5,644,635,93-3,60-3,3516,9211-10-2019
Aktier - Korea-5,48-1,45-4,13-4,15-0,6915,8211-10-2019
Råvarer - Landbrug-6,27-4,09-8,78-8,32-8,4111,8711-10-2019
Aktier - Tyrkiet2,59-1,0811,39-10,45-8,0631,8511-10-2019
Aktier - Øvrige-------
Alt - Long/Short Kredit-------
Alt - Relative Value Arbitrage-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
EUR Efterstillet Gæld-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)