Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Sektor - Teknologi, Aktier25,486,277,8116,2815,0415,9822-08-2019
Aktier - USA Large Cap Growth26,004,1310,9315,0614,3613,5822-08-2019
Aktier - Rusland24,202,7124,1613,947,1817,3022-08-2019
Sektor - Private Equity, Aktier26,703,578,1613,4610,4511,7622-08-2019
Aktier - Brasilien19,0911,4548,9512,812,4026,7622-08-2019
Aktier - USA Fleksibel Cap22,182,605,7411,7711,9014,4622-08-2019
Aktier - BRIK14,031,9611,0911,697,7812,4522-08-2019
Aktier - USA Large Cap Blend21,453,097,1411,5011,9212,9122-08-2019
Aktier - Globale Large Cap Growth20,742,635,8610,4410,0311,8622-08-2019
Sektor - Finansiel Service, Aktier15,35-0,55-0,2610,086,7214,8722-08-2019
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap22,773,38-2,0710,0212,6212,2322-08-2019
Aktier - Europa Nye Markeder17,183,3717,599,553,4113,2322-08-2019
Aktier - USA Small Cap19,040,50-3,249,5310,7317,6922-08-2019
Aktier - Thailand13,583,097,329,207,5212,8422-08-2019
Aktier - Storkina15,763,663,209,198,5615,8222-08-2019
Aktier - USA Mid Cap22,733,033,039,1110,7515,3422-08-2019
Aktier - Norge4,88-8,26-10,438,804,3414,3222-08-2019
Sektor - Forsyning, Aktier18,874,3419,858,618,1311,3922-08-2019
Aktier - Schweiz Large Cap20,393,107,138,557,969,7622-08-2019
Aktier - Taiwan Large Cap13,556,101,808,357,4413,4422-08-2019
Aktier - Italien13,350,57-2,218,342,8716,3122-08-2019
Sektor - Vand, Aktier21,884,537,458,168,7111,3222-08-2019
Sektor - Privatforbrug, Aktier19,753,077,678,048,3812,3322-08-2019
Aktier - USA Large Cap Value15,690,792,448,009,7713,3122-08-2019
Aktier - Japan Mid/Small Cap8,701,58-6,237,9211,0413,9722-08-2019
Aktier - Kina12,931,471,627,847,3016,6322-08-2019
Aktier - Globale Large Cap Blend16,281,242,837,687,6910,9022-08-2019
Balanceret - Storkina12,090,986,737,65-10,5222-08-2019
Sektor - Industrivarer, Aktier15,84-0,28-0,097,566,3514,3422-08-2019
Aktier - Pacific ex. Japan14,28-1,354,527,545,1010,3022-08-2019
Aktier - Afrika & Mellemøsten11,820,249,277,491,1811,2022-08-2019
Sektor - Miljø & Klima, Aktier19,331,713,657,397,1612,2422-08-2019
Aktier - Globale Small Cap16,380,04-2,217,298,5512,8222-08-2019
Aktier - Sverige Mid/Small Cap17,180,465,227,2111,9812,5722-08-2019
Aktier - England Small Cap7,73-7,46-8,887,065,4714,1822-08-2019
Aktier - Euroland Mid Cap13,70-1,05-6,206,997,2412,9622-08-2019
Aktier - Euroland Small Cap10,68-2,45-7,556,867,9013,5822-08-2019
Sektor - Sundhed, Aktier12,922,942,906,869,1213,3922-08-2019
Ejendomme Indirekte - Asien15,850,8313,926,796,9610,0422-08-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan10,030,220,806,636,0811,8922-08-2019
Aktier - Hong Kong6,19-3,66-1,516,606,2413,8522-08-2019
Aktier - Kina, A-aktier25,182,4714,486,5715,2618,4422-08-2019
Aktier - Singapore7,40-0,315,166,473,8012,4222-08-2019
Aktier - Europa ex. England Large Cap15,250,44-0,776,466,2811,4822-08-2019
Aktier - Asien ex. Japan9,770,800,416,446,2412,4622-08-2019
Balanceret - Target 2046+13,510,812,206,376,449,6822-08-2019
Sektor - Alternativ Energi, Aktier22,683,8111,066,353,4814,7822-08-2019
Aktier - Globale Fleksibel Cap14,660,680,216,336,7912,0022-08-2019
Aktier - Europa Large Cap Growth19,320,930,786,277,2211,3222-08-2019
Aktier - Europa Mid Cap15,32-1,12-5,136,207,1212,4522-08-2019
Sektor - Infrastruktur, Aktier17,373,7112,126,156,7510,5122-08-2019
Sektor - Landbrug, Aktier15,281,462,776,074,6011,7322-08-2019
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland5,604,294,016,063,3011,7622-08-2019
Aktier - Globale Højt Udbytte13,950,633,436,026,589,9422-08-2019
Aktier - Europa Small Cap10,69-4,01-9,236,027,5513,1322-08-2019
Balanceret - Target 2036-204012,890,401,695,986,028,4622-08-2019
Balanceret - USD Høj Risiko14,482,175,505,986,909,2522-08-2019
Balanceret - Target 2041-204512,560,571,865,946,029,1922-08-2019
Aktier - Japan Fleksibel Cap7,780,53-6,845,898,0912,9422-08-2019
Aktier - Finland10,72-2,29-4,565,868,0811,9822-08-2019
Aktier - Spanien4,16-2,70-9,305,773,8612,1822-08-2019
Aktier - Euroland Large Cap13,21-0,60-2,575,765,0111,9422-08-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte10,390,303,845,735,6310,1022-08-2019
Aktier - Latinamerika10,312,7918,075,630,4618,8222-08-2019
Obligationer - USD Højrente12,211,999,385,566,826,8822-08-2019
Obligationer - Globale Højrente12,302,4710,185,536,856,3922-08-2019
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap12,95-1,62-6,665,527,8812,4722-08-2019
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko12,02-0,181,045,364,7610,0822-08-2019
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan9,560,30-0,605,316,1410,9022-08-2019
Balanceret - USD Moderat Risiko12,882,707,605,276,687,4322-08-2019
Aktier - Globale Large Cap Value10,36-0,80-2,675,256,0011,1522-08-2019
Aktier - Norden Small/Mid Cap10,90-2,51-5,725,198,6012,9322-08-2019
Aktier - Globale Nye Markeder8,460,291,905,163,7211,2522-08-2019
Balanceret - Target 2031-203510,740,811,875,155,197,9122-08-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder13,133,6615,105,137,646,1222-08-2019
Aktier - Japan Large Cap8,481,23-3,165,117,6511,0522-08-2019
Aktier - Australien & New Zealand17,011,262,485,033,3211,8822-08-2019
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret14,465,7415,174,947,906,1322-08-2019
Sektor - Bioteknologi, Aktier16,631,05-4,574,947,3820,2122-08-2019
Aktier - Europa Large Cap Blend13,85-0,79-1,354,884,3510,7622-08-2019
Aktier - Islamisk Globale12,130,110,154,825,2910,6422-08-2019
Ejendomme Indirekte - Globale20,351,5311,844,727,4411,0022-08-2019
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret11,353,7011,964,616,836,1522-08-2019
Aktier - Danmark13,78-2,03-3,664,5510,3411,3022-08-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko Global11,711,030,264,534,488,6122-08-2019
Balanceret - Target 2026-203011,561,683,384,524,756,7022-08-2019
Aktier - Norden10,58-1,73-2,424,505,5211,0822-08-2019
Obligationer - USD Virksomheder14,636,0815,394,486,996,1522-08-2019
Aktier - Sverige9,26-1,30-2,384,425,4312,5222-08-2019
Balanceret - USD Fleksibel12,452,266,004,356,258,4322-08-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko9,110,06-1,714,344,318,8522-08-2019
Obligationer - USD Fleksibel10,983,2511,064,326,516,1122-08-2019
Obligationer - EUR Lange21,6814,7322,624,287,308,3622-08-2019
Obligationer - Asiatiske Højrente11,901,5512,804,268,476,4822-08-2019
Aktier - England Mid Cap11,40-5,46-7,054,114,3514,5322-08-2019
Obligationer - Asien12,564,1414,554,086,955,9422-08-2019
Obligationer - Globale Virksomheder12,534,8712,624,076,014,6422-08-2019
Balanceret - USD Lav Risiko10,783,148,794,065,886,2622-08-2019
Obligationer - Nye Markeder12,933,9813,984,056,506,4022-08-2019
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko10,64-0,201,614,003,829,2522-08-2019
Balanceret - Asien10,562,206,414,005,268,0022-08-2019
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret10,961,505,873,966,347,2622-08-2019
Obligationer - GBP Indeks15,076,6614,693,825,9210,5022-08-2019
Balanceret - Nye Markeder8,871,605,063,792,997,9622-08-2019
Aktier - Europa Fleksibel Cap11,60-1,82-5,503,774,8011,8222-08-2019
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap9,22-2,74-9,483,745,0213,1222-08-2019
Ejendomme Indirekte - Nordamerika23,924,1115,343,749,2015,0222-08-2019
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret11,124,9511,503,717,266,9122-08-2019
Obligationer - Globale USD Valutasikret10,044,1812,503,596,596,4022-08-2019
Aktier - Europa Højt Udbytte9,41-1,97-2,773,563,2510,4622-08-2019
Aktier - Europa Large Cap Value7,97-2,94-6,303,552,6911,6722-08-2019
Obligationer - EUR Højrente7,421,953,373,523,403,4422-08-2019
Obligationer - Globale Fleksibel8,692,408,543,465,735,3622-08-2019
Obligationer - RMB Højrente10,741,7712,993,42-5,9222-08-2019
Aktier - Globale Frontier Markeder8,321,450,523,401,478,9822-08-2019
Aktier - England Large Cap9,27-4,23-3,493,352,4311,4622-08-2019
Aktier - Indien-3,35-8,98-9,563,347,2616,3222-08-2019
Balanceret - CHF Høj Risiko12,914,014,933,303,957,6422-08-2019
Obligationer - USD Øvrige11,364,7513,113,256,176,0422-08-2019
Aktier - Tyskland Large Cap10,99-3,71-9,073,234,4213,6122-08-2019
Aktier - England Fleksibel Cap9,02-5,66-6,623,212,8113,3622-08-2019
Balanceret - SEK Høj Risiko9,611,090,423,134,538,2022-08-2019
Obligationer - RMB5,940,567,543,125,315,4522-08-2019
Obligationer - NOK High Yield3,27-1,280,563,05-2,786,9722-08-2019
Aktier - Canada19,180,062,362,960,6112,8522-08-2019
Ejendomme Indirekte - Europa10,63-3,40-1,712,956,4111,3422-08-2019
Obligationer - Asien Lokalvaluta8,514,9912,202,925,005,3522-08-2019
Ejendomme Direkte - Storbritannien-0,71-2,90-0,272,921,347,2822-08-2019
Aktier - ASEAN-lande8,723,756,202,912,599,7022-08-2019
Konvertible Obligationer - Globale9,021,443,382,864,695,6822-08-2019
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret7,471,242,862,762,053,7922-08-2019
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko10,03-0,24-2,682,714,519,6522-08-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global8,421,471,082,612,845,6422-08-2019
Obligationer - USD Korte Øvrige5,881,587,982,574,856,2822-08-2019
Obligationer - GBP Højrente7,23-0,543,462,571,507,9022-08-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global8,421,17-0,302,552,476,9022-08-2019
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta9,894,8713,892,552,147,4822-08-2019
Obligationer - Globale Indeks9,324,3610,162,473,114,8222-08-2019
Balanceret - Target 2021-20258,201,822,022,472,624,6422-08-2019
Obligationer - USD Stat10,104,7912,842,465,186,5122-08-2019
Obligationer - DKK Øvrige4,412,104,542,442,671,9022-08-2019
Obligationer - Globale Indeks10,103,9910,042,434,606,3122-08-2019
Balanceret - GBP Moderat Risiko8,22-0,331,672,432,338,2122-08-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko7,840,87-0,072,392,596,2822-08-2019
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret7,44-1,083,502,390,738,1722-08-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering7,390,47-1,032,332,077,2722-08-2019
Obligationer - Globale USD Fokus9,653,4910,422,315,025,5422-08-2019
Balanceret - CHF Moderat Risiko11,324,976,072,173,676,1622-08-2019
Pengemarked - USD4,801,247,102,174,476,2922-08-2019
Pengemarked - USD Korte4,381,006,782,174,516,3422-08-2019
Aktier - Afrika3,81-1,54-6,242,17-4,8011,8022-08-2019
Balanceret - Target 2016-20205,351,502,762,082,373,4422-08-2019
Obligationer - EUR Virksomheder6,703,115,352,042,452,2622-08-2019
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering8,01-0,680,492,022,029,0022-08-2019
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap7,060,14-0,962,023,1710,9422-08-2019
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret10,254,186,912,003,495,5122-08-2019
Obligationer - HKD6,031,928,711,965,116,1622-08-2019
Obligationer - DKK Indenlandske3,031,223,201,922,091,5922-08-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus7,682,386,741,752,123,7622-08-2019
Obligationer - Globale8,924,399,771,713,894,2122-08-2019
Obligationer - EUR Stat7,304,917,761,642,483,1322-08-2019
Sektor - Kommunikation, Aktier16,800,535,891,624,3911,8522-08-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko6,121,672,261,601,763,2922-08-2019
Obligationer - Europæiske6,033,455,931,552,432,7122-08-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko Global6,321,751,961,451,813,3522-08-2019
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret8,544,146,421,451,962,9822-08-2019
Balanceret - GBP Lav Risiko6,530,203,631,431,646,8222-08-2019
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko7,060,062,871,421,527,1022-08-2019
Obligationer - EUR Indeks5,514,443,991,401,543,4522-08-2019
Aktier - England Højt Udbytte6,18-5,53-6,181,391,7812,0122-08-2019
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret5,621,953,531,371,462,8422-08-2019
Balanceret - NOK Moderat Risiko8,56-0,55-0,231,361,397,9822-08-2019
Obligationer - GBP Virksomheder8,281,586,961,362,547,8122-08-2019
Obligationer - EUR Fleksibel5,372,263,711,331,212,5722-08-2019
Obligationer - EUR Øvrige5,863,385,311,291,972,3822-08-2019
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret12,007,4211,181,284,365,7022-08-2019
Konvertible Obligationer - Europæiske5,350,05-1,251,251,864,5722-08-2019
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus8,302,816,641,242,005,6822-08-2019
Obligationer - Europa Nye Markeder6,884,3210,851,222,274,9422-08-2019
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap6,20-0,68-3,431,152,9612,0422-08-2019
Sektor - Naturressourcer, Aktier8,10-1,86-6,331,13-1,8316,3922-08-2019
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret6,04-0,094,421,100,367,1422-08-2019
Balanceret - CHF Lav Risiko9,595,196,261,032,735,3522-08-2019
Obligationer - DKK Korte Indenlandske1,050,251,201,030,990,7222-08-2019
Obligationer - Globale EUR Fokus5,172,634,480,981,702,2422-08-2019
Balanceret - SEK Moderat Risiko4,690,890,260,972,266,6022-08-2019
Obligationer - GBP Øvrige7,731,796,740,962,387,8122-08-2019
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret8,604,897,910,932,865,2522-08-2019
Obligationer - DKK Korte1,130,251,060,860,920,7322-08-2019
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret9,023,543,490,843,056,6022-08-2019
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret8,091,506,900,800,546,6322-08-2019
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret5,98-0,24-1,740,780,915,0222-08-2019
Obligationer - RMB Onshore2,71-0,126,390,734,265,9522-08-2019
Balanceret - Target 2011-20152,620,711,260,660,374,4722-08-2019
Obligationer - EUR Virksomheder Korte2,270,731,380,640,760,9222-08-2019
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret6,073,773,980,641,663,2522-08-2019
Obligationer - CHF7,104,788,580,582,985,8522-08-2019
Obligationer - Globale NOK Valutasikret5,390,943,500,48-1,236,3822-08-2019
Ejendomme Direkte - Europa1,890,562,080,460,423,9222-08-2019
Obligationer - Globale CHF Valutasikret8,255,839,170,442,745,6622-08-2019
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret6,141,414,780,420,346,4322-08-2019
Obligationer - GBP Stat9,293,719,200,393,068,8322-08-2019
Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,592,633,830,380,762,6122-08-2019
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret5,62-2,33-1,670,24-0,759,6022-08-2019
Balanceret - NOK Lav Risiko5,32-0,15-0,370,23-0,636,5022-08-2019
Balanceret - SEK Fleksibel5,010,50-1,120,231,318,0422-08-2019
Obligationer - EUR Korte Øvrige1,240,450,780,060,211,0522-08-2019
Obligationer - Globale GBP Valutasikret4,870,414,930,04-0,126,7522-08-2019
Obligationer - NOK Korte1,73-1,26-0,46-0,06-2,075,8622-08-2019
Obligationer - EUR Ultrakorte0,20-0,08-0,09-0,13-0,050,5022-08-2019
Obligationer - JPY10,727,0314,42-0,185,527,6422-08-2019
Pengemarked - EUR-0,19-0,20-0,29-0,22-0,140,2622-08-2019
Pengemarked - EUR Korte-0,37-0,28-0,46-0,36-0,290,2022-08-2019
Obligationer - NOK Øvrige1,99-0,560,03-0,52-1,785,6522-08-2019
Ejendomme Direkte - Globale1,890,061,29-0,54-0,944,6622-08-2019
Pengemarked - CHF2,782,883,72-0,791,364,9822-08-2019
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap8,82-2,94-15,50-1,131,7714,2222-08-2019
Obligationer - GBP Korte Øvrige0,52-2,000,77-1,18-1,796,5922-08-2019
Pengemarked - GBP Korte-0,39-2,55-0,02-1,20-2,156,7322-08-2019
Sektor - Energi, Aktier4,49-9,40-13,38-1,24-6,4617,2922-08-2019
Pengemarked - GBP-0,52-2,62-0,16-1,30-2,216,7322-08-2019
Balanceret - SEK Lav Risiko0,481,480,18-1,62-0,545,3222-08-2019
Aktier - Indonesien3,265,917,96-2,14-0,3415,5222-08-2019
Råvarer - Mix2,71-2,76-4,57-2,49-8,0910,4322-08-2019
Obligationer - SEK Virksomheder-3,011,04-0,12-2,59-2,055,6622-08-2019
Obligationer - SEK Øvrige-2,132,091,36-2,98-1,355,4122-08-2019
Sektor - Ædle metaller, Aktier38,4135,1446,68-3,215,2222,5922-08-2019
Ejendomme Direkte - Øvrige1,480,512,28-3,40-3,899,1422-08-2019
Aktier - Korea-9,28-7,06-15,51-3,75-2,2015,2022-08-2019
Obligationer - CAD-4,30-1,89-6,27-5,26-1,096,7627-04-2018
Råvarer - Landbrug-10,19-5,75-12,79-10,28-9,5610,6422-08-2019
Aktier - Tyrkiet0,2616,7115,80-12,29-9,5530,6922-08-2019
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Øvrige-------
Alt - Long/Short Kredit-------
Alt - Relative Value Arbitrage-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
EUR Efterstillet Gæld-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Global Makroøkonomisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)