Ved at bruge sitet accepterer du Morningstar anvender cookies. Læs mere om Morningstars politik for cookies og lokal lagring:

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Kina, A-aktier0,96-4,228,9925,8211,7434,2423-05-2017
Aktier - Japan Mid/Small Cap6,66-0,4518,2820,6618,3414,9823-05-2017
Sektor - Teknologi, Aktier13,192,9234,1020,4617,1215,5423-05-2017
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap18,149,2232,2719,7720,6112,0623-05-2017
Aktier - Danmark13,446,6915,0417,2323,4312,7623-05-2017
Aktier - USA Large Cap Growth5,37-1,5219,5816,3015,8314,3023-05-2017
Aktier - Indien13,372,0326,5216,2816,6319,4623-05-2017
Aktier - Japan Fleksibel Cap4,67-1,4317,4616,1514,8215,4923-05-2017
Aktier - USA Mid Cap-1,40-5,9718,1515,1315,9915,0423-05-2017
Aktier - USA Large Cap Blend0,44-4,3917,3415,0315,6113,3723-05-2017
Aktier - Japan Large Cap2,75-2,7716,3214,6512,8515,1723-05-2017
Aktier - Kina11,530,3331,1714,6111,3320,8723-05-2017
Aktier - USA Small Cap-2,66-5,7924,2614,2114,9417,2223-05-2017
Aktier - USA Fleksibel Cap0,92-4,6317,9713,8014,9814,6223-05-2017
Aktier - Storkina11,871,2030,6913,8011,6318,6423-05-2017
Aktier - Euroland Small Cap15,969,6824,9913,6917,5113,1423-05-2017
Aktier - Finland10,488,8329,9013,2017,5613,7423-05-2017
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap13,708,5422,4613,0218,2712,6923-05-2017
Sektor - Sundhed, Aktier4,75-1,858,5912,9516,8716,4423-05-2017
Aktier - Globale Small Cap3,48-1,1518,8612,8615,3613,0323-05-2017
Sektor - Bioteknologi, Aktier3,06-4,6812,1412,6818,4527,5923-05-2017
Aktier - Europa Small Cap15,259,1619,6912,6617,7513,7423-05-2017
Aktier - Taiwan Large Cap7,95-2,0829,3112,6411,8314,1823-05-2017
Aktier - USA Large Cap Value-3,25-6,8415,7912,6314,7513,5323-05-2017
Aktier - Globale Large Cap Growth7,330,8618,0012,4113,2313,0023-05-2017
Obligationer - Asiatiske Højrente-2,61-4,948,4012,369,899,2023-05-2017
Ejendomme Indirekte - Nordamerika-4,32-7,092,8312,2810,0116,5323-05-2017
Aktier - Asien ex. Japan12,652,3428,9912,1410,4214,9923-05-2017
Aktier - Hong Kong10,420,3129,8112,1410,2018,0923-05-2017
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan6,89-1,0021,6711,9711,4314,0023-05-2017
Aktier - Europa Mid Cap13,828,7715,9411,5216,3813,5723-05-2017
Aktier - Euroland Mid Cap15,4810,3924,4511,1117,3314,6123-05-2017
Sektor - Privatforbrug, Aktier9,002,4318,9511,0712,2913,5223-05-2017
Sektor - Private Equity, Aktier7,571,4424,4011,0116,2213,4423-05-2017
Aktier - Globale Large Cap Blend4,40-0,7417,1311,0112,7312,5623-05-2017
Aktier - Norden9,424,4318,2610,8515,3612,9123-05-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder-1,34-3,779,1610,857,918,7023-05-2017
Obligationer - RMB Højrente-1,50-4,453,1410,836,818,9923-05-2017
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap8,07-0,5819,9010,7312,9914,6723-05-2017
Aktier - Schweiz Large Cap12,856,7322,3210,6915,4312,3223-05-2017
Sektor - Vand, Aktier7,382,5118,2310,6014,3912,0523-05-2017
Aktier - Thailand2,81-1,2019,9110,548,8714,6223-05-2017
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-4,44-4,257,0510,505,0210,1323-05-2017
Sektor - Infrastruktur, Aktier6,331,6016,5810,2410,3713,0423-05-2017
Sektor - Finansiel Service, Aktier3,92-1,8325,3410,2313,3917,3323-05-2017
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret-1,06-3,409,8610,159,6810,0723-05-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan9,50-0,3925,2910,149,9914,4723-05-2017
Aktier - Globale Højt Udbytte2,65-1,3214,8010,0812,0511,7023-05-2017
Aktier - England Mid Cap11,646,609,5110,0516,2617,0223-05-2017
Aktier - Globale Large Cap Value2,54-1,8518,3910,0513,1812,4623-05-2017
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret-3,29-3,904,7810,006,699,0723-05-2017
Ejendomme Indirekte - Europa7,264,811,9110,0013,7515,0723-05-2017
Aktier - England Small Cap15,087,6213,269,9616,0516,8923-05-2017
Obligationer - Asien-2,52-4,254,019,966,368,5523-05-2017
Aktier - Globale Fleksibel Cap4,72-0,2316,889,8611,6412,9523-05-2017
Sektor - Forsyning, Aktier5,432,8010,909,8510,1212,6023-05-2017
Balanceret - Target 2046+4,840,1016,299,6611,1910,9823-05-2017
Balanceret - Target 2041-20454,470,1115,809,6610,8210,7823-05-2017
Obligationer - Nye Markeder-0,12-3,079,929,656,648,8923-05-2017
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap12,997,6421,189,6212,3413,2323-05-2017
Aktier - Sverige10,274,2219,939,5915,2613,5223-05-2017
Balanceret - Asien2,12-2,4111,219,457,0811,9023-05-2017
Aktier - BRIK7,41-2,5933,769,417,4217,6123-05-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte6,95-1,2821,369,3910,1213,2823-05-2017
Ejendomme Direkte - Øvrige-0,24-0,3916,049,363,199,4023-05-2017
Sektor - Miljø & Klima, Aktier6,481,0117,919,2912,4113,2023-05-2017
Obligationer - Globale Højrente-1,87-3,7511,719,278,058,6323-05-2017
Aktier - Europa Large Cap Growth11,737,4415,729,2313,0113,2323-05-2017
Aktier - Europa ex. England Large Cap11,538,1220,209,2015,0313,5423-05-2017
Balanceret - Target 2036-20405,210,5815,999,1910,8810,4423-05-2017
Ejendomme Indirekte - Globale-1,36-4,503,119,159,4513,5423-05-2017
Obligationer - HKD-4,04-4,251,159,074,318,7423-05-2017
Obligationer - USD Virksomheder-3,19-3,823,269,025,828,8723-05-2017
Balanceret - USD Moderat Risiko-0,71-3,189,839,028,2210,0123-05-2017
Obligationer - USD Fleksibel-3,08-4,206,919,015,868,4523-05-2017
Obligationer - USD Højrente-2,42-4,1911,128,977,548,9823-05-2017
Aktier - Tyskland Large Cap11,756,6824,908,9014,7616,7423-05-2017
Balanceret - Target 2031-20354,330,2214,238,8810,8110,2723-05-2017
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret-3,44-4,255,718,836,068,9423-05-2017
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap9,430,2721,528,718,6113,9023-05-2017
Obligationer - Globale USD Fokus-3,57-4,111,548,544,798,6023-05-2017
Obligationer - Globale USD Valutasikret-4,63-4,611,438,534,639,2823-05-2017
Obligationer - USD Øvrige-3,91-4,281,428,434,348,9823-05-2017
Obligationer - Globale Indeks-4,98-5,033,488,432,739,5223-05-2017
Obligationer - GBP Indeks2,261,778,138,316,0711,7623-05-2017
Sektor - Industrivarer, Aktier3,53-2,0522,668,309,4916,3623-05-2017
Aktier - Frankrig Large Cap11,8710,7225,128,2514,3914,4423-05-2017
Obligationer - Globale Fleksibel-2,43-3,466,028,235,878,1323-05-2017
Balanceret - Target 2026-20303,970,5312,218,1910,019,3623-05-2017
Aktier - Euroland Large Cap11,729,4223,728,1514,8114,8023-05-2017
Balanceret - USD Høj Risiko0,75-2,819,998,108,2410,8723-05-2017
Ejendomme Indirekte - Asien2,26-3,989,498,089,5913,3723-05-2017
Konvertible Obligationer - Globale0,54-2,418,828,088,748,2123-05-2017
Aktier - Europa Fleksibel Cap10,666,3115,407,9913,1213,3423-05-2017
Sektor - Kommunikation, Aktier1,46-0,293,747,5211,2312,5923-05-2017
Aktier - Islamisk Globale2,57-1,8215,477,498,5812,2123-05-2017
Aktier - Globale Nye Markeder9,72-0,0327,317,397,0914,4023-05-2017
Konvertible Obligationer - Asien inkl. Japan-2,33-4,616,237,366,339,3623-05-2017
Obligationer - USD Stat-4,57-4,51-0,427,292,998,9123-05-2017
Aktier - Europa Large Cap Blend9,776,4016,717,2612,6213,1023-05-2017
Obligationer - Globale Virksomheder-2,31-2,853,187,164,907,1823-05-2017
Sektor - Ædle metaller, Aktier1,06-12,59-1,807,13-6,5639,6323-05-2017
Obligationer - USD Korte Øvrige-5,36-5,241,067,073,148,4623-05-2017
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko4,71-0,1211,167,079,5012,6723-05-2017
Balanceret - CHF Moderat Risiko2,28-0,629,236,997,3010,0823-05-2017
Obligationer - RMB-2,79-4,71-1,106,984,618,7823-05-2017
Pengemarked - USD-5,68-5,360,466,892,558,4923-05-2017
Balanceret - SEK Høj Risiko3,90-0,3010,506,879,649,4723-05-2017
Pengemarked - USD Korte-5,73-5,370,366,842,518,5223-05-2017
Balanceret - USD Lav Risiko-2,24-3,735,466,765,299,1123-05-2017
Obligationer - EUR Lange-2,790,61-2,436,727,5411,1723-05-2017
Obligationer - Asien Lokalvaluta-1,55-3,342,646,673,518,6023-05-2017
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret2,47-0,4110,246,668,9611,7423-05-2017
Balanceret - USD Fleksibel-0,70-3,098,096,636,7110,8623-05-2017
Aktier - Korea14,303,8319,796,606,5814,9923-05-2017
Aktier - England Fleksibel Cap8,573,5610,016,5312,6215,5623-05-2017
Aktier - Europa Large Cap Value8,756,0620,576,4713,3614,0323-05-2017
Aktier - Globale Frontier Markeder6,451,0019,686,4710,9612,1223-05-2017
Balanceret - Nye Markeder4,92-1,8918,276,425,0510,7723-05-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko Global4,230,5612,606,388,189,8223-05-2017
Obligationer - RMB Onshore-5,59-6,22-5,306,353,388,9123-05-2017
Aktier - England Large Cap Growth6,101,696,936,0810,7114,6523-05-2017
Aktier - Europa Højt Udbytte8,576,0715,626,0412,2712,3623-05-2017
Aktier - England Højt Udbytte7,083,097,286,0311,8714,0723-05-2017
Obligationer - JPY-1,44-3,79-4,056,02-2,3311,8423-05-2017
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko4,030,007,246,018,6211,7923-05-2017
Aktier - Norge4,56-1,8726,575,979,8515,2923-05-2017
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret0,29-1,084,965,955,6711,3823-05-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko7,034,0313,295,838,6610,4023-05-2017
Balanceret - CHF Høj Risiko3,96-0,2610,615,725,8010,4823-05-2017
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret1,05-1,2510,805,657,7511,3423-05-2017
Aktier - Singapore10,71-0,1519,155,577,0614,2223-05-2017
Aktier - England Large Cap Blend6,782,4910,435,4110,8213,9523-05-2017
Obligationer - CHF-1,53-2,531,065,403,6711,2223-05-2017
Balanceret - Target 2021-20252,600,147,665,377,877,1023-05-2017
Balanceret - CHF Lav Risiko0,81-1,115,525,365,279,8823-05-2017
Obligationer - Globale-1,97-3,131,645,333,177,2323-05-2017
Obligationer - Globale CHF Valutasikret-0,95-1,893,145,194,4711,4323-05-2017
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland15,104,7124,685,148,0012,1223-05-2017
Obligationer - GBP Stat0,51-0,33-3,905,092,9110,9523-05-2017
Aktier - ASEAN-lande6,010,6414,075,075,5013,1423-05-2017
Sektor - Landbrug, Aktier-1,03-4,5710,504,905,9513,4123-05-2017
Aktier - Spanien14,2911,3123,364,7414,9016,1823-05-2017
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret0,11-1,215,484,725,0110,7123-05-2017
Aktier - Rusland-6,85-8,4032,044,693,0226,8623-05-2017
Aktier - Europa, Mellemøsten & Afrika5,05-0,8924,734,666,3415,2623-05-2017
Balanceret - SEK Moderat Risiko2,84-0,477,744,537,117,3423-05-2017
Aktier - Italien14,8416,6421,534,4213,7318,5523-05-2017
Balanceret - GBP Moderat Risiko2,95-0,272,914,326,7010,7723-05-2017
Obligationer - Europæiske Højrente3,131,748,774,297,924,9523-05-2017
Balanceret - Target 2016-20201,67-0,295,344,175,815,3523-05-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global2,940,727,834,165,836,7823-05-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko3,762,158,274,156,287,7923-05-2017
Obligationer - Globale Indeks-3,41-4,232,634,131,657,2523-05-2017
Obligationer - GBP Virksomheder1,900,08-1,894,035,5010,6223-05-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global3,260,468,544,005,187,8423-05-2017
Obligationer - EUR Højrente3,181,638,663,927,214,7723-05-2017
Balanceret - SEK Fleksibel3,35-0,544,453,917,468,7423-05-2017
Obligationer - GBP Øvrige1,28-0,40-3,203,903,8110,3323-05-2017
Aktier - Indonesien0,61-1,1015,213,661,0020,6723-05-2017
Pengemarked - SGD-1,95-4,24-0,323,441,076,5523-05-2017
Konvertible Obligationer - Europæiske4,312,508,733,386,626,5223-05-2017
Obligationer - AUD-0,12-6,365,623,370,678,3723-05-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering4,952,539,373,255,338,6123-05-2017
Pengemarked - CHF-1,95-2,411,083,091,589,9423-05-2017
Aktier - Canada-4,99-9,5010,893,095,0713,1123-05-2017
Obligationer - Europa Nye Markeder2,361,115,053,034,155,8123-05-2017
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,181,837,822,976,835,9923-05-2017
Sektor - Alternativ Energi, Aktier7,070,3410,062,9711,3015,8023-05-2017
Aktier - Australien & New Zealand-0,44-8,0811,332,926,0116,6423-05-2017
Obligationer - GBP Højrente2,57-0,310,392,796,8311,0023-05-2017
Ejendomme Direkte - Storbritannien1,20-1,00-9,332,764,1910,9823-05-2017
Balanceret - NOK Moderat Risiko1,45-3,2911,122,764,7710,3023-05-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus3,821,277,002,714,405,0823-05-2017
Aktier - Europa Nye Markeder2,04-1,8325,702,653,8017,6923-05-2017
Obligationer - CAD-4,31-6,09-1,842,60-0,697,4723-05-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko Global1,520,414,142,563,744,3423-05-2017
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus4,681,697,892,523,846,4123-05-2017
Obligationer - EUR Virksomheder0,960,592,942,504,303,1423-05-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko1,991,174,632,484,154,2623-05-2017
Obligationer - EUR Stat-1,060,34-0,892,393,503,9923-05-2017
Obligationer - DKK Øvrige0,600,012,492,382,723,6523-05-2017
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta2,40-2,2610,272,351,0410,3623-05-2017
Obligationer - Europæiske-0,24-0,170,412,303,593,8223-05-2017
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,12-0,351,322,252,793,3823-05-2017
Obligationer - EUR Øvrige-0,080,510,602,223,513,3223-05-2017
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret3,221,369,842,185,445,2323-05-2017
Obligationer - EUR Fleksibel1,240,863,642,023,953,5523-05-2017
Råvarer - Ædle metaller3,18-4,672,982,01-3,3519,2023-05-2017
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret0,790,654,402,001,784,7223-05-2017
Balanceret - Target 2011-20150,52-0,701,492,004,724,9723-05-2017
Obligationer - DKK Indenlandske0,23-0,011,471,962,342,5023-05-2017
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret2,171,413,111,863,623,6023-05-2017
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret2,37-0,84-0,151,495,1210,9923-05-2017
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret2,141,094,451,383,093,5023-05-2017
Obligationer - EUR Indeks-1,110,190,761,292,094,4523-05-2017
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret3,37-0,47-2,471,175,3812,4123-05-2017
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,230,621,701,052,373,2423-05-2017
Obligationer - DKK Korte0,520,231,380,981,541,0023-05-2017
Pengemarked - AUD-2,24-8,065,170,96-1,078,1823-05-2017
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret0,09-1,33-5,490,951,119,0823-05-2017
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret1,20-0,79-6,490,952,809,3223-05-2017
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,460,131,250,941,520,9023-05-2017
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret1,57-0,92-4,470,934,049,9423-05-2017
Obligationer - Globale GBP Valutasikret0,50-1,52-6,860,582,189,3023-05-2017
Balanceret - SEK Lav Risiko0,39-1,460,580,542,515,1823-05-2017
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,280,140,990,471,981,2523-05-2017
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,210,200,490,471,351,0023-05-2017
Obligationer - EUR Ultrakorte0,020,05-0,02-0,090,390,4323-05-2017
Pengemarked - EUR-0,030,02-0,14-0,100,150,2623-05-2017
Aktier - Afrika & Mellemøsten-0,41-4,039,36-0,137,7716,3123-05-2017
Obligationer - SEK Øvrige-1,45-2,00-2,96-0,200,654,0523-05-2017
Pengemarked - EUR Korte-0,030,05-0,19-0,210,010,2723-05-2017
Pengemarked - CAD-6,34-8,18-2,18-0,31-2,487,9323-05-2017
Ejendomme Direkte - Globale-0,88-0,53-0,11-1,06-3,573,9423-05-2017
Obligationer - SEK Virksomheder-0,35-1,70-0,87-1,180,904,5423-05-2017
Obligationer - GBP Korte Øvrige-0,97-2,02-8,31-1,45-0,718,9523-05-2017
Aktier - Latinamerika3,53-9,0921,18-1,47-1,3220,6323-05-2017
Obligationer - Globale NOK Valutasikret-1,17-5,045,24-1,600,379,4623-05-2017
Pengemarked - GBP-1,31-2,30-9,45-1,61-1,868,7123-05-2017
Obligationer - NOK Øvrige-1,33-4,802,39-1,98-0,938,0823-05-2017
Pengemarked - GBP Korte-1,17-2,26-10,21-2,03-1,279,0223-05-2017
Ejendomme Direkte - Europa-0,76-0,10-1,01-2,08-1,763,6623-05-2017
Aktier - Tyrkiet17,195,637,95-2,381,6322,9623-05-2017
Pengemarked - SEK-1,79-2,41-4,11-2,60-0,984,2023-05-2017
Sektor - Naturressourcer, Aktier-4,48-10,0520,43-3,04-2,0221,7323-05-2017
Obligationer - NOK Korte-1,94-5,262,39-3,08-1,908,4023-05-2017
Aktier - Brasilien-0,67-16,8331,71-3,83-4,1930,1823-05-2017
Obligationer - NOK High Yield3,47-2,9816,22-4,02-1,6912,0223-05-2017
Aktier - Afrika1,41-2,072,02-6,56-1,1414,1923-05-2017
Sektor - Energi, Aktier-11,39-8,898,24-8,95-1,9121,4123-05-2017
Råvarer - Landbrug-3,13-7,25-5,32-9,28-6,6213,1523-05-2017
Råvarer - Mix-5,80-6,53-0,53-11,84-8,4413,1623-05-2017
Aktier - Asien ex. Japan Valutasikret-------
Aktier - Asien-Pacific Valutasikret-------
Aktier - Europa Valutasikret-------
Aktier - Globale Nye Markeder Valutasikret-------
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Japan Valutasikret-------
Aktier - Øvrige Afrika & Mellemøsten-------
Aktier - Øvrige Amerika-------
Aktier - Øvrige Asien-------
Aktier - USA Valutasikret-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Obligationer-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Europa Aktier-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Konvertible Obligationer - Øvrige Valutasikret-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Globale Øvrig valutasikring-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Sektor - Øvrige, Aktier-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)