Ved at bruge sitet accepterer du Morningstar anvender cookies. Læs mere om Morningstars politik for cookies og lokal lagring:

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Kina, A-aktier8,934,2010,0529,0217,1734,1127-07-2017
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap15,890,2626,0818,9320,3512,1427-07-2017
Sektor - Teknologi, Aktier15,442,4823,4418,3616,9515,5327-07-2017
Aktier - Danmark16,603,5218,4417,8522,7312,5727-07-2017
Aktier - Japan Mid/Small Cap9,182,4916,5216,7018,5614,6327-07-2017
Aktier - Indien17,79-1,6415,4616,1615,9818,4527-07-2017
Aktier - Euroland Small Cap18,414,3527,4215,8110,0513,3127-07-2017
Aktier - USA Large Cap Growth5,79-1,5411,7314,0814,8714,2927-07-2017
Aktier - Kina17,725,6422,5613,1512,3120,7427-07-2017
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap13,561,6220,9013,0717,7612,7227-07-2017
Aktier - Europa Small Cap15,752,1522,3113,0016,9813,7827-07-2017
Sektor - Bioteknologi, Aktier9,470,3310,7612,9118,8028,1127-07-2017
Aktier - Finland9,871,2519,0612,8717,1713,6827-07-2017
Aktier - Storkina17,905,3321,2012,7512,3618,5127-07-2017
Aktier - USA Small Cap-2,69-5,0911,8912,7513,9417,4327-07-2017
Aktier - USA Large Cap Blend-0,20-3,448,3112,5514,0613,4927-07-2017
Aktier - USA Mid Cap-3,46-5,426,8612,5014,7215,2027-07-2017
Aktier - Japan Fleksibel Cap5,210,3314,4412,4914,0315,1327-07-2017
Aktier - Euroland Mid Cap17,452,9425,1112,1718,0214,6227-07-2017
Obligationer - RMB Højrente-0,10-3,470,6911,81-9,1827-07-2017
Aktier - USA Fleksibel Cap0,17-3,648,8911,6113,8114,5427-07-2017
Aktier - Taiwan Large Cap13,032,9117,6411,5812,2713,8427-07-2017
Aktier - Globale Small Cap3,92-1,6013,2311,5414,6513,1427-07-2017
Aktier - Asien ex. Japan17,103,5818,2311,3510,3614,7527-07-2017
Aktier - Japan Large Cap2,28-1,3911,1511,0811,9514,8527-07-2017
Aktier - Globale Large Cap Growth7,64-0,1311,7810,9812,3912,9927-07-2017
Aktier - Europa Mid Cap13,401,5518,7810,9514,5913,6327-07-2017
Aktier - Norden9,070,5914,4710,8213,6412,8427-07-2017
Sektor - Sundhed, Aktier5,29-1,990,2310,7415,1316,5527-07-2017
Obligationer - Asiatiske Højrente-5,39-6,33-0,4110,657,539,6327-07-2017
Aktier - Hong Kong14,573,5018,1310,4610,2017,9227-07-2017
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan8,860,9013,6610,3710,7213,8627-07-2017
Ejendomme Direkte - Øvrige-2,32-4,219,9710,233,699,6927-07-2017
Aktier - USA Large Cap Value-4,47-4,916,1010,2113,0013,7227-07-2017
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap15,054,4120,309,9812,6613,4827-07-2017
Ejendomme Indirekte - Nordamerika-5,34-4,79-9,019,887,4516,7427-07-2017
Sektor - Finansiel Service, Aktier6,781,1223,569,8512,5717,3527-07-2017
Sektor - Privatforbrug, Aktier8,85-0,849,769,7110,4513,6127-07-2017
Aktier - Schweiz Large Cap9,73-1,2315,819,6413,5412,3527-07-2017
Aktier - Globale Large Cap Blend3,83-1,649,939,2911,3612,5627-07-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan13,001,4715,059,249,2014,3827-07-2017
Aktier - Sverige7,70-2,0015,159,0512,1413,4627-07-2017
Aktier - Europa Large Cap Growth9,82-0,3110,518,9111,4013,3327-07-2017
Aktier - Europa ex. England Large Cap10,300,9716,348,8913,5013,5527-07-2017
Aktier - England Small Cap12,78-1,5823,648,8914,6017,0527-07-2017
Aktier - Tyskland Large Cap9,57-0,1718,028,8713,7416,7527-07-2017
Sektor - Private Equity, Aktier9,010,3820,898,7913,5012,8727-07-2017
Aktier - England Mid Cap9,78-2,3915,358,7013,9117,2127-07-2017
Aktier - Globale Fleksibel Cap4,78-1,2611,148,7011,0113,0127-07-2017
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap9,31-1,8710,088,6812,5814,6327-07-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder-3,72-5,260,508,616,348,8427-07-2017
Aktier - Globale Large Cap Value1,50-2,3010,648,5311,7912,5127-07-2017
Sektor - Infrastruktur, Aktier5,13-1,765,048,489,5312,7827-07-2017
Aktier - Frankrig Large Cap10,100,6619,958,4612,0814,4527-07-2017
Aktier - Globale Højt Udbytte1,44-2,496,678,3310,1511,6627-07-2017
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret-5,97-5,18-3,588,244,959,2327-07-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte9,26-0,0510,628,198,6313,3727-07-2017
Aktier - Euroland Large Cap10,541,0419,878,1613,1114,8527-07-2017
Aktier - BRIK11,151,1118,778,146,7517,0927-07-2017
Ejendomme Indirekte - Europa6,770,451,608,1211,3815,0827-07-2017
Obligationer - Asien-5,53-5,85-3,457,984,518,7427-07-2017
Aktier - Norge9,404,5430,147,979,4715,1227-07-2017
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret-4,37-5,421,657,977,5610,2827-07-2017
Balanceret - Target 2046+4,26-1,139,537,919,4010,9827-07-2017
Sektor - Miljø & Klima, Aktier5,73-1,309,377,8311,4313,1527-07-2017
Balanceret - Target 2041-20453,79-1,298,997,758,9410,7727-07-2017
Obligationer - Nye Markeder-2,59-4,820,597,744,868,9527-07-2017
Obligationer - Globale Højrente-4,32-4,823,167,736,518,8627-07-2017
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-9,55-7,89-4,237,623,4610,5227-07-2017
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap12,240,3714,237,588,2013,6527-07-2017
Aktier - Europa Fleksibel Cap9,17-0,1813,087,5611,4113,3827-07-2017
Balanceret - Target 2036-20404,32-0,869,027,409,4910,4127-07-2017
Obligationer - USD Virksomheder-5,62-4,87-4,497,344,029,0127-07-2017
Obligationer - USD Højrente-5,01-5,142,417,295,999,2327-07-2017
Balanceret - USD Moderat Risiko-3,00-4,351,937,256,9610,1827-07-2017
Obligationer - USD Fleksibel-5,81-5,47-1,277,184,268,6727-07-2017
Balanceret - Target 2031-20353,40-1,278,177,188,9310,2527-07-2017
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret-6,27-5,56-1,197,074,499,1627-07-2017
Sektor - Vand, Aktier5,86-3,4211,056,9312,1212,0527-07-2017
Obligationer - Globale USD Fokus-5,66-5,12-5,816,883,418,7527-07-2017
Ejendomme Indirekte - Globale-2,50-4,26-6,086,857,1213,5327-07-2017
Aktier - Thailand3,49-1,415,836,847,9514,4927-07-2017
Obligationer - Globale Fleksibel-4,45-4,31-0,756,794,418,2327-07-2017
Balanceret - Asien1,64-2,403,186,755,3312,0227-07-2017
Konvertible Obligationer - Globale-1,36-3,522,306,737,268,3727-07-2017
Obligationer - USD Øvrige-6,99-5,77-5,586,652,879,1427-07-2017
Obligationer - Globale USD Valutasikret-7,79-6,04-5,456,563,309,5527-07-2017
Aktier - Globale Nye Markeder12,921,9715,676,516,2714,1427-07-2017
Balanceret - USD Høj Risiko-1,21-3,632,506,516,1911,0527-07-2017
Sektor - Forsyning, Aktier1,65-2,05-1,516,517,6912,8927-07-2017
Konvertible Obligationer - Asien inkl. Japan-3,71-3,741,516,406,729,4927-07-2017
Sektor - Industrivarer, Aktier2,36-2,7713,426,398,2816,4427-07-2017
Balanceret - Target 2026-20302,86-1,106,156,398,639,3427-07-2017
Aktier - Europa Large Cap Blend7,56-0,3112,796,3010,6013,2027-07-2017
Balanceret - USD Fleksibel-3,33-4,580,946,304,9710,9527-07-2017
Balanceret - SEK Høj Risiko3,88-0,857,486,207,899,5027-07-2017
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland17,574,6324,416,187,7712,0027-07-2017
Obligationer - HKD-8,41-6,43-5,666,111,589,0027-07-2017
Obligationer - RMB-3,00-2,96-3,606,033,958,8627-07-2017
Obligationer - Globale Indeks-9,56-7,39-6,245,991,279,7927-07-2017
Balanceret - USD Lav Risiko-5,17-5,12-1,175,944,429,2727-07-2017
Aktier - Europa Large Cap Value6,610,0017,825,9211,4214,1127-07-2017
Sektor - Kommunikation, Aktier-0,57-1,31-1,745,868,3912,8527-07-2017
Obligationer - Globale Virksomheder-4,33-3,89-3,265,733,527,3127-07-2017
Ejendomme Indirekte - Asien1,76-3,95-1,155,436,2313,1327-07-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko Global4,09-0,348,215,377,619,7327-07-2017
Obligationer - USD Korte Øvrige-8,78-6,53-4,795,361,938,7627-07-2017
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko3,38-2,517,815,348,2912,6827-07-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko6,810,6710,935,307,8410,4427-07-2017
Obligationer - USD Stat-7,89-5,96-6,415,271,599,1327-07-2017
Balanceret - Nye Markeder5,98-0,798,575,194,2110,6627-07-2017
Balanceret - CHF Moderat Risiko-0,75-3,051,645,125,7410,2027-07-2017
Aktier - Europa Højt Udbytte6,490,2412,755,1110,3912,4327-07-2017
Pengemarked - USD Korte-9,20-6,68-5,225,051,398,8327-07-2017
Obligationer - EUR Lange-2,54-0,32-9,295,027,1511,1027-07-2017
Aktier - Singapore12,230,1310,954,985,0414,1827-07-2017
Pengemarked - USD-9,25-6,70-5,314,941,318,8027-07-2017
Obligationer - GBP Indeks-4,32-7,700,484,914,6212,3127-07-2017
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret-1,91-2,63-2,314,824,4511,3927-07-2017
Obligationer - Asien Lokalvaluta-3,88-4,87-4,564,771,958,7027-07-2017
Aktier - England Fleksibel Cap5,43-2,8711,544,7610,7415,7127-07-2017
Aktier - Korea13,011,247,244,754,6615,2827-07-2017
Aktier - Islamisk Globale-0,20-4,362,914,726,2212,2927-07-2017
Aktier - Spanien11,90-0,1521,214,6113,8116,2427-07-2017
Obligationer - Europæiske Højrente4,001,427,514,537,714,8627-07-2017
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret-1,27-2,743,464,526,4911,3227-07-2017
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret-1,07-3,041,874,517,0011,7627-07-2017
Aktier - Italien15,875,3125,474,5012,9418,5927-07-2017
Balanceret - Target 2021-20251,78-1,113,824,456,576,9227-07-2017
Aktier - England Large Cap Growth1,90-3,655,734,308,5514,5227-07-2017
Balanceret - SEK Moderat Risiko3,51-0,245,634,275,507,3227-07-2017
Obligationer - EUR Højrente4,281,677,334,237,134,7827-07-2017
Aktier - Globale Frontier Markeder5,40-1,9313,114,1710,4811,8527-07-2017
Balanceret - CHF Høj Risiko1,05-2,561,754,133,7610,5927-07-2017
Sektor - Alternativ Energi, Aktier7,740,728,163,9911,8915,7227-07-2017
Obligationer - Globale-4,02-4,13-3,773,891,887,3627-07-2017
Aktier - England Højt Udbytte2,97-3,686,293,879,2814,2127-07-2017
Aktier - ASEAN-lande5,70-1,281,303,744,5813,1827-07-2017
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret-2,67-3,20-0,613,743,9410,7227-07-2017
Obligationer - RMB Onshore-6,20-4,25-6,683,710,579,0227-07-2017
Obligationer - JPY-5,91-7,58-14,263,66-3,9312,1327-07-2017
Aktier - Europa, Mellemøsten & Afrika3,69-0,8110,643,614,0314,7527-07-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko3,27-0,055,463,605,717,8227-07-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global2,940,074,513,375,296,7327-07-2017
Konvertible Obligationer - Europæiske2,80-0,335,713,375,546,4927-07-2017
Sektor - Landbrug, Aktier-2,08-3,792,743,233,8013,5627-07-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global2,95-0,324,813,194,617,8127-07-2017
Balanceret - Target 2016-20200,82-1,192,053,184,905,1627-07-2017
Aktier - England Large Cap Blend3,16-2,747,653,178,4414,0827-07-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering5,260,498,223,165,318,8127-07-2017
Obligationer - Globale CHF Valutasikret-3,55-3,92-1,423,123,5311,3827-07-2017
Obligationer - CHF-5,41-4,58-5,193,052,3711,2427-07-2017
Aktier - Rusland-10,48-8,1215,482,93-0,4125,8027-07-2017
Balanceret - NOK Moderat Risiko2,480,819,222,884,2210,1527-07-2017
Balanceret - SEK Fleksibel2,61-1,151,642,842,808,6927-07-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus4,670,824,062,803,934,9827-07-2017
Balanceret - CHF Lav Risiko-2,24-3,24-0,662,793,039,9727-07-2017
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret4,251,537,342,475,095,2227-07-2017
Balanceret - GBP Moderat Risiko0,48-3,812,282,455,1810,8227-07-2017
Obligationer - AUD1,64-0,03-1,672,43-1,748,3027-07-2017
Obligationer - EUR Virksomheder1,650,790,992,424,203,1727-07-2017
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,300,885,542,415,845,9627-07-2017
Obligationer - GBP Stat-3,88-6,59-7,442,391,0811,2327-07-2017
Obligationer - Europa Nye Markeder1,04-0,931,192,372,635,6727-07-2017
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus5,401,003,912,293,166,1527-07-2017
Obligationer - DKK Øvrige1,150,371,262,222,563,6227-07-2017
Aktier - Australien & New Zealand1,99-2,703,222,133,6017,0727-07-2017
Obligationer - GBP Øvrige-1,59-4,97-3,232,122,4710,5727-07-2017
Pengemarked - SGD-3,69-4,20-5,562,11-0,166,6927-07-2017
Obligationer - GBP Virksomheder-0,88-4,50-2,372,043,6210,7227-07-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko Global1,520,031,792,023,314,3027-07-2017
Obligationer - EUR Fleksibel1,770,762,181,953,833,6827-07-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko1,690,052,211,943,674,2627-07-2017
Aktier - Europa Nye Markeder0,19-2,5918,591,891,1216,7327-07-2017
Pengemarked - CHF-5,04-4,04-3,701,860,919,9627-07-2017
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret2,941,370,691,802,813,6227-07-2017
Obligationer - CAD-3,22-0,13-3,831,78-1,597,2227-07-2017
Obligationer - EUR Øvrige-0,100,18-1,511,763,223,2827-07-2017
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,49-0,61-1,051,702,283,4227-07-2017
Obligationer - DKK Indenlandske0,740,330,821,682,122,4327-07-2017
Balanceret - Target 2011-20150,58-0,260,851,583,544,9827-07-2017
Obligationer - Europæiske-0,91-0,66-2,041,543,133,7727-07-2017
Obligationer - Globale Indeks-6,15-5,26-3,381,490,197,4027-07-2017
Obligationer - EUR Stat-1,32-0,14-3,521,443,083,9827-07-2017
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret2,670,862,911,332,663,4627-07-2017
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta1,36-3,012,431,28-0,5510,2227-07-2017
Obligationer - GBP Højrente0,50-3,682,801,175,4310,9927-07-2017
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret-0,72-1,17-0,270,991,144,7227-07-2017
Obligationer - DKK Korte0,820,371,090,991,430,9927-07-2017
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,850,351,150,931,520,8927-07-2017
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,540,410,320,781,813,2627-07-2017
Aktier - Indonesien-3,06-6,04-6,130,76-0,1520,8127-07-2017
Råvarer - Ædle metaller-0,21-6,30-8,260,76-4,9019,0027-07-2017
Sektor - Ædle metaller, Aktier-4,84-5,60-24,330,75-8,1938,5627-07-2017
Obligationer - EUR Indeks-1,160,51-0,920,752,034,4027-07-2017
Ejendomme Direkte - Storbritannien-1,03-4,312,680,673,4011,0327-07-2017
Balanceret - SEK Lav Risiko1,470,021,480,561,435,2027-07-2017
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,590,380,830,471,961,2227-07-2017
Pengemarked - AUD0,15-0,061,630,41-2,728,3927-07-2017
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,160,130,050,271,121,0027-07-2017
Obligationer - SEK Øvrige-0,030,33-1,780,19-0,474,0927-07-2017
Pengemarked - CAD-2,881,69-0,140,04-2,677,9427-07-2017
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret0,45-3,762,19-0,093,7111,0127-07-2017
Pengemarked - EUR-0,14-0,09-0,25-0,140,090,2627-07-2017
Obligationer - EUR Ultrakorte-0,10-0,04-0,20-0,150,280,4427-07-2017
Pengemarked - EUR Korte-0,22-0,13-0,38-0,25-0,060,2727-07-2017
Obligationer - SEK Virksomheder1,330,731,71-0,41-0,234,6427-07-2017
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret0,92-4,350,97-0,613,9312,4527-07-2017
Obligationer - Globale NOK Valutasikret0,531,305,56-0,70-0,069,2827-07-2017
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret-0,72-4,23-1,66-0,802,629,9827-07-2017
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret-0,99-4,02-4,28-0,821,319,3327-07-2017
Obligationer - NOK Øvrige-0,191,272,63-1,19-1,477,9327-07-2017
Obligationer - Globale GBP Valutasikret-1,88-4,67-4,28-1,350,779,4027-07-2017
Ejendomme Direkte - Globale-2,35-1,56-2,53-1,36-3,874,0827-07-2017
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret-4,02-6,21-5,33-1,64-0,399,2627-07-2017
Aktier - Afrika & Mellemøsten-0,54-1,595,49-1,717,2015,7227-07-2017
Pengemarked - SEK-0,310,21-0,84-1,78-2,024,3027-07-2017
Aktier - Canada-6,07-0,961,60-1,971,6812,9127-07-2017
Obligationer - NOK Korte-0,691,224,04-2,08-2,208,2227-07-2017
Aktier - Latinamerika8,21-1,079,73-2,25-2,1820,6027-07-2017
Aktier - Tyrkiet26,838,0718,89-2,32-0,5121,9627-07-2017
Ejendomme Direkte - Europa-1,69-1,25-3,10-2,71-1,384,0527-07-2017
Obligationer - GBP Korte Øvrige-3,64-4,88-5,02-2,93-1,778,1827-07-2017
Pengemarked - GBP-4,20-5,28-5,54-3,03-2,178,8227-07-2017
Obligationer - NOK High Yield5,270,3518,32-3,50-0,6112,0527-07-2017
Pengemarked - GBP Korte-4,19-5,49-5,90-3,75-2,249,1527-07-2017
Sektor - Naturressourcer, Aktier-5,67-3,355,67-5,67-3,0321,8427-07-2017
Råvarer - Landbrug-5,08-2,79-4,08-6,49-9,4812,9427-07-2017
Aktier - Brasilien3,83-4,396,83-6,61-5,8130,4827-07-2017
Aktier - Afrika5,774,384,36-6,64-1,2914,1527-07-2017
Råvarer - Mix-9,55-4,81-6,35-12,70-10,5413,2227-07-2017
Sektor - Energi, Aktier-19,38-10,52-5,04-14,60-6,0121,3827-07-2017
Aktier - Asien ex. Japan Valutasikret-------
Aktier - Asien-Pacific Valutasikret-------
Aktier - Europa Valutasikret-------
Aktier - Globale Nye Markeder Valutasikret-------
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Japan Valutasikret-------
Aktier - Øvrige Afrika & Mellemøsten-------
Aktier - Øvrige Amerika-------
Aktier - Øvrige Asien-------
Aktier - USA Valutasikret-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Obligationer-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Europa Aktier-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Konvertible Obligationer - Øvrige Valutasikret-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Globale Øvrig valutasikring-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Sektor - Øvrige, Aktier-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)