Ved at bruge sitet accepterer du Morningstar anvender cookies. Læs mere om Morningstars politik for cookies og lokal lagring:

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Kina, A-aktier5,570,4021,1028,2016,0634,5323-02-2017
Aktier - Indien11,0813,1435,3825,7512,5619,6423-02-2017
Aktier - Japan Mid/Small Cap7,257,1733,0719,9619,1115,4223-02-2017
Sektor - Teknologi, Aktier10,1910,1535,0919,1716,0415,9723-02-2017
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap7,9210,8830,8418,1718,4412,2023-02-2017
Aktier - USA Mid Cap4,656,0534,6618,1716,9715,0123-02-2017
Aktier - USA Large Cap Blend4,986,8228,1318,0816,8513,1323-02-2017
Aktier - Danmark6,3612,8415,0817,5621,2412,9823-02-2017
Ejendomme Indirekte - Nordamerika4,648,6716,3017,4013,1716,3223-02-2017
Aktier - USA Large Cap Value3,816,3129,5817,2616,5213,2323-02-2017
Aktier - USA Large Cap Growth7,007,0825,8516,7516,7914,4323-02-2017
Obligationer - Asiatiske Højrente2,472,9020,5216,7412,288,4623-02-2017
Aktier - USA Fleksibel Cap5,877,1329,2415,9315,6514,5423-02-2017
Aktier - Taiwan Large Cap10,278,9930,1015,6211,4213,8923-02-2017
Aktier - USA Small Cap3,344,9241,1815,6115,5917,4723-02-2017
Aktier - Thailand4,297,2325,7715,219,2514,7523-02-2017
Aktier - Japan Large Cap5,735,9626,7915,2012,2815,5223-02-2017
Aktier - Kina11,187,3531,6514,589,7121,1723-02-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder2,543,7918,3514,1910,078,5323-02-2017
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap9,348,3226,4514,0412,9914,8223-02-2017
Aktier - Asien ex. Japan10,068,6429,2313,758,6214,9323-02-2017
Aktier - BRIK10,3111,8449,8513,734,3017,6323-02-2017
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-0,190,8812,1213,717,5610,3323-02-2017
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan8,057,4728,1813,5610,4613,9823-02-2017
Aktier - Storkina10,806,8530,0913,5010,1118,8023-02-2017
Obligationer - Nye Markeder3,074,5217,5213,358,328,7723-02-2017
Aktier - Globale Small Cap4,596,7327,9813,1814,7013,1423-02-2017
Obligationer - Asien1,801,6110,8013,108,178,4223-02-2017
Sektor - Sundhed, Aktier6,807,1412,0513,0618,1316,4823-02-2017
Aktier - Hong Kong9,955,9329,9012,948,8818,1723-02-2017
Ejendomme Indirekte - Globale3,446,7113,9512,9010,9913,4223-02-2017
Aktier - Globale Large Cap Growth6,367,6622,2012,8712,4313,0623-02-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan9,328,6629,4712,809,3114,0323-02-2017
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret0,661,3011,1712,808,969,0723-02-2017
Obligationer - RMB Højrente3,112,5110,2312,759,479,1423-02-2017
Sektor - Infrastruktur, Aktier4,456,7719,2112,7010,2113,3023-02-2017
Sektor - Finansiel Service, Aktier6,179,9034,5512,6912,5717,3923-02-2017
Aktier - Globale Large Cap Value4,537,7626,0612,4912,8612,4123-02-2017
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap9,199,1629,4012,276,9413,7223-02-2017
Sektor - Privatforbrug, Aktier7,079,0320,0912,2311,7913,6023-02-2017
Aktier - Globale Højt Udbytte4,057,1019,6212,2112,0211,6323-02-2017
Balanceret - Asien4,374,1216,9812,047,3711,5323-02-2017
Aktier - Globale Large Cap Blend5,147,6221,9711,9611,8512,5123-02-2017
Obligationer - Globale Højrente2,024,0922,4811,8210,098,5423-02-2017
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret2,393,6114,3811,7910,439,9723-02-2017
Aktier - Euroland Small Cap6,4710,2522,7511,6712,6913,3723-02-2017
Obligationer - Globale Indeks-0,310,4210,2811,665,299,4823-02-2017
Obligationer - USD Virksomheder0,721,179,2711,647,558,8023-02-2017
Obligationer - USD Fleksibel1,202,1514,3311,587,768,3923-02-2017
Obligationer - Globale Fleksibel1,352,3416,0011,577,937,9423-02-2017
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret0,911,7412,7811,518,118,9123-02-2017
Balanceret - USD Moderat Risiko2,484,0916,3011,479,229,9023-02-2017
Obligationer - USD Højrente1,873,5622,9111,429,598,8323-02-2017
Ejendomme Indirekte - Asien6,686,3618,5211,389,5413,3223-02-2017
Aktier - Finland1,206,8422,5311,3412,7913,9423-02-2017
Aktier - Norden4,6110,6117,8211,3312,4613,1423-02-2017
Obligationer - Globale USD Valutasikret-0,010,265,9311,167,149,2323-02-2017
Obligationer - USD Øvrige0,430,365,8811,096,708,9723-02-2017
Obligationer - Globale USD Fokus0,900,225,8311,087,008,5423-02-2017
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap4,709,6318,4311,0315,5512,7023-02-2017
Sektor - Bioteknologi, Aktier8,542,8920,8410,8023,6628,5923-02-2017
Aktier - Globale Nye Markeder9,8410,8133,2110,805,2914,3323-02-2017
Aktier - Globale Fleksibel Cap5,277,9123,4610,7510,5313,0023-02-2017
Ejendomme Direkte - Øvrige0,189,1720,2010,553,649,5523-02-2017
Obligationer - HKD-0,01-0,664,4410,495,358,7823-02-2017
Aktier - Sverige5,5911,3118,1610,4612,2013,7623-02-2017
Aktier - Norge7,7312,2842,3710,468,3415,3623-02-2017
Balanceret - Target 2046+4,607,7419,1110,259,8310,9323-02-2017
Konvertible Obligationer - Asien inkl. Japan1,611,169,3910,248,659,3323-02-2017
Balanceret - Target 2041-20454,467,4318,7410,099,4810,7023-02-2017
Aktier - Schweiz Large Cap6,2211,4320,399,9413,1512,3723-02-2017
Sektor - Private Equity, Aktier5,878,5728,799,8313,8413,6123-02-2017
Balanceret - USD Fleksibel2,414,1616,369,787,5510,9923-02-2017
Balanceret - Target 2031-20354,076,9017,109,709,5110,3223-02-2017
Konvertible Obligationer - Globale3,053,8613,599,709,298,2023-02-2017
Obligationer - GBP Indeks0,462,168,749,697,6511,7423-02-2017
Aktier - Islamisk Globale4,587,1422,649,698,5312,1723-02-2017
Sektor - Forsyning, Aktier2,407,969,699,689,0812,3523-02-2017
Aktier - Singapore10,8610,8724,639,676,8714,0923-02-2017
Aktier - Europa Small Cap5,619,7616,529,5814,7313,8023-02-2017
Balanceret - Nye Markeder7,098,5724,429,543,8210,6123-02-2017
Obligationer - USD Stat-0,11-0,522,659,495,028,9523-02-2017
Obligationer - Asien Lokalvaluta1,831,607,849,484,758,4623-02-2017
Balanceret - USD Høj Risiko3,204,7116,079,458,1410,7623-02-2017
Obligationer - USD Korte Øvrige-0,13-0,165,409,445,508,5023-02-2017
Sektor - Industrivarer, Aktier4,917,6635,129,408,1516,4623-02-2017
Balanceret - Target 2036-20404,317,0318,779,379,3510,4523-02-2017
Sektor - Vand, Aktier4,894,4727,249,3312,3912,1523-02-2017
Obligationer - Globale Virksomheder0,691,148,189,256,637,1223-02-2017
Balanceret - USD Lav Risiko1,392,4611,399,176,709,0223-02-2017
Aktier - Globale Frontier Markeder5,426,9026,179,1611,8412,0923-02-2017
Pengemarked - USD Korte-0,37-0,494,169,164,858,5823-02-2017
Pengemarked - USD-0,36-0,404,309,134,838,5323-02-2017
Sektor - Ædle metaller, Aktier15,7915,9246,919,06-8,8439,9123-02-2017
Ejendomme Indirekte - Europa2,457,654,068,8813,5015,3123-02-2017
Obligationer - RMB2,130,594,428,666,769,0323-02-2017
Sektor - Kommunikation, Aktier1,827,336,408,5811,2712,4923-02-2017
Sektor - Miljø & Klima, Aktier5,026,7220,138,5611,0213,3323-02-2017
Sektor - Landbrug, Aktier3,607,3019,388,365,9513,4623-02-2017
Aktier - Australien & New Zealand8,519,1327,858,345,4616,7223-02-2017
Aktier - ASEAN-lande5,185,9016,488,295,8713,1923-02-2017
Obligationer - EUR Lange-3,03-2,20-2,748,268,2511,1123-02-2017
Aktier - Euroland Mid Cap4,7811,4220,268,2113,6714,4823-02-2017
Balanceret - Target 2026-20303,185,6214,448,168,569,3623-02-2017
Obligationer - AUD6,573,6210,408,131,778,1523-02-2017
Obligationer - JPY2,45-1,433,158,01-0,0911,8523-02-2017
Balanceret - CHF Moderat Risiko2,824,6911,827,946,0810,2023-02-2017
Aktier - Europa Mid Cap4,579,2012,267,8113,6113,7323-02-2017
Aktier - Rusland2,1213,7762,167,761,1727,4723-02-2017
Obligationer - Globale1,201,555,787,704,817,1623-02-2017
Balanceret - SEK Høj Risiko4,117,2512,917,648,359,4823-02-2017
Aktier - Europa, Mellemøsten & Afrika5,9912,2732,457,585,2715,3923-02-2017
Aktier - Europa Large Cap Growth4,249,0711,307,5511,1013,2823-02-2017
Aktier - Indonesien1,431,7814,957,491,2621,3023-02-2017
Aktier - Tyskland Large Cap4,9311,4420,437,4512,1016,7523-02-2017
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret1,392,127,827,436,3411,4023-02-2017
Aktier - Korea9,839,1914,237,373,1414,4923-02-2017
Aktier - Europa ex. England Large Cap3,179,2314,337,2411,9313,6423-02-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko Global3,676,4415,237,017,449,7923-02-2017
Balanceret - GBP Høj Risiko4,156,2211,707,008,7012,0723-02-2017
Aktier - Brasilien21,2222,7494,336,69-5,8030,1623-02-2017
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret2,314,1116,706,657,9511,3123-02-2017
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret2,643,689,706,517,8411,7823-02-2017
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap4,878,9214,966,4810,7913,1323-02-2017
Obligationer - GBP Stat0,832,65-2,556,424,7410,7823-02-2017
Obligationer - CAD1,901,587,306,371,297,1823-02-2017
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret1,512,138,246,364,4610,7023-02-2017
Aktier - England Mid Cap4,667,538,356,3414,5916,9823-02-2017
Balanceret - Target 2021-20252,434,679,906,277,077,0623-02-2017
Aktier - Latinamerika14,0215,4747,696,26-2,2020,8423-02-2017
Obligationer - Globale CHF Valutasikret1,462,526,556,195,0311,3423-02-2017
Obligationer - Globale Indeks0,901,577,086,162,367,2123-02-2017
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering3,885,4010,366,166,3211,9523-02-2017
Aktier - England Small Cap6,9211,0911,916,1214,6616,6123-02-2017
Obligationer - CHF0,830,711,836,114,2111,1623-02-2017
Obligationer - RMB Onshore0,96-0,45-0,156,073,768,9423-02-2017
Aktier - Frankrig Large Cap1,328,4317,086,029,9314,4423-02-2017
Aktier - Europa Fleksibel Cap4,038,9012,306,0210,3313,5023-02-2017
Balanceret - CHF Høj Risiko3,284,699,545,934,4410,5023-02-2017
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta4,787,4216,365,791,3310,2523-02-2017
Aktier - Euroland Large Cap2,359,2516,515,7310,6214,6823-02-2017
Aktier - Europa Large Cap Blend3,088,9013,025,709,8513,2223-02-2017
Pengemarked - SGD2,391,514,405,682,666,4223-02-2017
Aktier - Europa Højt Udbytte2,418,0412,485,609,8512,4423-02-2017
Balanceret - SEK Moderat Risiko3,356,8110,275,496,177,3623-02-2017
Aktier - England Højt Udbytte3,906,887,785,4611,0614,2723-02-2017
Obligationer - GBP Virksomheder1,873,292,685,426,9810,5423-02-2017
Obligationer - GBP Øvrige1,883,230,905,385,5310,2023-02-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko2,906,5611,205,387,1310,3423-02-2017
Aktier - England Large Cap Growth4,427,869,395,389,4814,8123-02-2017
Balanceret - GBP Moderat Risiko3,264,906,615,376,9910,8823-02-2017
Balanceret - CHF Lav Risiko1,642,965,955,324,469,8523-02-2017
Aktier - Canada2,825,4928,865,183,6812,9523-02-2017
Pengemarked - AUD6,344,1512,365,16-0,257,9523-02-2017
Aktier - Europa Large Cap Value2,558,5018,775,1610,2414,1023-02-2017
Balanceret - NOK Moderat Risiko4,806,8519,034,984,9110,3623-02-2017
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland9,7013,6621,224,975,0911,9623-02-2017
Aktier - Tyrkiet10,9011,531,014,83-0,5523,8823-02-2017
Balanceret - Target 2016-20201,783,287,364,735,375,0723-02-2017
Balanceret - SEK Fleksibel3,524,445,644,725,029,0023-02-2017
Aktier - England Large Cap Blend4,237,5812,434,719,5714,2623-02-2017
Obligationer - Europæiske Højrente1,343,0411,424,657,734,8723-02-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global2,234,059,524,655,226,7823-02-2017
Aktier - Afrika & Mellemøsten3,908,4616,994,609,4116,4823-02-2017
Aktier - England Fleksibel Cap4,798,0312,084,5211,0915,6323-02-2017
Ejendomme Direkte - Storbritannien2,202,85-8,854,335,7410,8523-02-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global2,734,8210,304,314,347,8623-02-2017
Obligationer - GBP Højrente2,894,388,144,308,0810,9023-02-2017
Balanceret - GBP Lav Risiko2,473,532,344,175,559,8323-02-2017
Sektor - Alternativ Energi, Aktier5,788,3613,814,177,9115,9523-02-2017
Obligationer - EUR Højrente1,483,3212,464,146,834,8023-02-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko1,644,058,114,145,387,7423-02-2017
Aktier - Europa Nye Markeder3,8612,4439,254,091,1417,8423-02-2017
Pengemarked - CHF0,480,311,293,932,179,8923-02-2017
Obligationer - Europa Nye Markeder1,091,984,653,883,665,8123-02-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus2,543,4611,063,864,555,1723-02-2017
Obligationer - GBP Fleksibel1,962,700,873,856,069,9023-02-2017
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus2,904,0911,123,843,346,5123-02-2017
Råvarer - Ædle metaller8,115,119,703,77-3,9419,0623-02-2017
Pengemarked - CAD2,002,529,653,63-0,347,5423-02-2017
Obligationer - Europæiske-0,060,781,833,544,653,8323-02-2017
Konvertible Obligationer - Europæiske1,634,038,313,295,596,5423-02-2017
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret3,284,868,503,106,4810,8823-02-2017
Obligationer - EUR Virksomheder0,360,974,783,074,553,1423-02-2017
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret1,421,50-2,013,022,759,0023-02-2017
Obligationer - DKK Øvrige0,591,584,452,973,243,5823-02-2017
Obligationer - Globale EUR Fokus0,220,702,632,923,073,3823-02-2017
Obligationer - EUR Stat-1,41-0,73-1,152,913,553,9823-02-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko Global1,142,295,432,883,404,3423-02-2017
Obligationer - EUR Øvrige-0,59-0,060,862,773,763,3123-02-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering2,285,028,262,744,168,6423-02-2017
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret0,170,914,952,671,864,7523-02-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko0,762,204,232,653,804,2623-02-2017
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret1,843,7615,422,645,235,3123-02-2017
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret2,002,12-1,602,624,249,2323-02-2017
Balanceret - Target 2011-20150,992,232,272,594,065,0123-02-2017
Obligationer - Globale GBP Valutasikret2,072,55-2,952,593,619,2223-02-2017
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret2,512,960,672,495,479,8723-02-2017
Obligationer - EUR Fleksibel0,441,305,372,403,873,5123-02-2017
Obligationer - DKK Indenlandske0,260,922,822,352,692,4123-02-2017
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret2,283,337,672,275,216,1223-02-2017
Aktier - Spanien2,799,2220,052,249,3515,5823-02-2017
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret3,974,581,142,195,9212,3623-02-2017
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret0,731,314,892,143,243,5823-02-2017
Obligationer - EUR Indeks-1,440,421,332,002,074,3323-02-2017
Obligationer - Globale NOK Valutasikret4,245,9714,791,961,389,4423-02-2017
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret1,071,887,131,812,933,5923-02-2017
Sektor - Naturressourcer, Aktier6,468,5851,541,58-3,6021,6123-02-2017
Obligationer - Globale EUR Valutasikret0,611,262,371,492,173,2723-02-2017
Balanceret - SEK Lav Risiko1,944,513,121,222,105,2023-02-2017
Obligationer - DKK Korte0,340,742,211,181,720,9823-02-2017
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,340,742,041,141,700,8823-02-2017
Obligationer - NOK Øvrige3,633,799,421,02-0,058,0123-02-2017
Obligationer - SEK Øvrige0,602,49-0,920,850,974,0423-02-2017
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,010,230,420,621,391,0523-02-2017
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,070,161,300,562,101,3123-02-2017
Obligationer - EUR Ultrakorte-0,02-0,04-0,24-0,050,430,4723-02-2017
Pengemarked - EUR-0,06-0,13-0,50-0,100,160,2723-02-2017
Obligationer - NOK Korte3,513,5610,15-0,17-1,058,3723-02-2017
Pengemarked - EUR Korte-0,08-0,17-0,64-0,210,010,2723-02-2017
Pengemarked - GBP1,010,52-6,74-0,22-0,388,6723-02-2017
Obligationer - GBP Korte Øvrige1,070,73-5,85-0,231,058,9023-02-2017
Aktier - Italien-1,6411,296,07-0,527,5818,3123-02-2017
Pengemarked - GBP Korte1,100,58-7,47-0,630,348,9623-02-2017
Obligationer - SEK Virksomheder1,363,621,88-0,630,974,4123-02-2017
Pengemarked - SEK0,632,73-2,00-1,98-0,854,1723-02-2017
Ejendomme Direkte - Europa-0,63-0,89-0,86-2,13-1,503,5423-02-2017
Ejendomme Direkte - Globale-0,71-0,56-0,03-2,52-4,524,4323-02-2017
Obligationer - NOK High Yield7,1111,1830,72-2,840,5311,9423-02-2017
Aktier - Afrika3,615,829,38-3,07-0,6714,2223-02-2017
Sektor - Energi, Aktier-2,902,9339,51-4,82-4,4021,4623-02-2017
Råvarer - Landbrug4,444,388,90-5,65-5,5713,9623-02-2017
Råvarer - Mix0,992,0916,04-9,45-8,5813,3323-02-2017
Aktier - Asien ex. Japan Valutasikret-------
Aktier - Asien-Pacific Valutasikret-------
Aktier - Europa Valutasikret-------
Aktier - Globale Nye Markeder Valutasikret-------
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Japan Fleksibel Cap-------
Aktier - Japan Valutasikret-------
Aktier - Øvrige Afrika & Mellemøsten-------
Aktier - Øvrige Amerika-------
Aktier - Øvrige Asien-------
Aktier - USA Valutasikret-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Obligationer-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Europa Aktier-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Konvertible Obligationer - Øvrige Valutasikret-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Globale Øvrig valutasikring-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Sektor - Øvrige, Aktier-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)