Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Brasilien15,632,0038,2219,192,1028,5914-06-2019
Aktier - Rusland25,3212,2019,6917,696,6416,4814-06-2019
Aktier - BRIK14,511,246,4116,849,1512,6214-06-2019
Sektor - Teknologi, Aktier17,160,70-4,1716,2413,8416,0714-06-2019
Aktier - USA Large Cap Growth21,324,349,4515,4114,7213,6414-06-2019
Sektor - Private Equity, Aktier20,364,656,3413,478,7811,9914-06-2019
Aktier - Thailand14,574,806,5612,759,8412,8014-06-2019
Aktier - USA Fleksibel Cap19,433,036,3112,6812,2214,3914-06-2019
Aktier - Europa Nye Markeder18,667,7813,6412,272,9712,9214-06-2019
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap19,954,85-3,6312,0812,1312,2714-06-2019
Aktier - USA Large Cap Blend18,163,397,9112,0512,3612,7614-06-2019
Aktier - Kina10,78-4,99-13,0711,929,2116,5214-06-2019
Aktier - Latinamerika12,801,0221,2311,861,8719,4614-06-2019
Aktier - Hong Kong8,46-4,32-8,0411,658,9214,1314-06-2019
Aktier - Globale Large Cap Growth18,293,173,8411,6210,3011,9914-06-2019
Aktier - Norge9,13-3,06-9,0811,614,7414,4414-06-2019
Aktier - Storkina10,45-3,88-11,7311,549,2215,6714-06-2019
Sektor - Finansiel Service, Aktier16,103,28-0,0511,547,3816,4814-06-2019
Aktier - USA Small Cap17,921,02-0,6611,5210,9517,7014-06-2019
Aktier - Sverige Mid/Small Cap20,609,606,5511,3711,6713,1314-06-2019
Aktier - Pacific ex. Japan15,422,745,1310,956,5910,6114-06-2019
Sektor - Industrivarer, Aktier17,922,86-2,0410,936,5214,3414-06-2019
Aktier - Schweiz Large Cap19,016,309,4110,117,499,5614-06-2019
Aktier - USA Mid Cap19,732,923,8910,0011,6015,2714-06-2019
Aktier - Norden Small/Mid Cap14,843,89-4,809,998,0313,2814-06-2019
Aktier - Finland12,99-0,68-4,109,847,8512,1914-06-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan9,61-0,91-3,799,797,6312,1114-06-2019
Ejendomme Indirekte - Asien15,673,5810,079,648,5710,3014-06-2019
Aktier - Asien ex. Japan8,98-2,25-7,779,637,7212,5714-06-2019
Balanceret - Storkina10,57-1,68-1,849,56-10,6814-06-2019
Aktier - Globale Nye Markeder9,73-0,74-2,569,455,0611,4814-06-2019
Sektor - Privatforbrug, Aktier17,213,553,679,408,2412,9114-06-2019
Sektor - Miljø & Klima, Aktier19,133,152,129,327,2412,4914-06-2019
Aktier - USA Large Cap Value14,471,575,069,2510,2013,2314-06-2019
Aktier - Indien6,011,840,999,2411,1016,4014-06-2019
Aktier - Globale Small Cap16,221,65-2,759,218,4213,1114-06-2019
Aktier - Globale Large Cap Blend15,172,072,399,097,7811,0514-06-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte10,380,000,828,896,9010,4614-06-2019
Sektor - Vand, Aktier19,853,476,268,898,0011,1414-06-2019
Aktier - Europa Mid Cap16,942,30-5,788,847,1113,5414-06-2019
Aktier - Europa Small Cap14,512,55-9,708,727,2814,2314-06-2019
Aktier - Euroland Mid Cap15,702,24-10,058,695,6513,9814-06-2019
Aktier - Taiwan Large Cap6,95-0,52-6,988,636,8013,5814-06-2019
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland6,901,712,818,523,2212,0214-06-2019
Aktier - Japan Mid/Small Cap8,572,43-14,648,4412,8314,1614-06-2019
Aktier - England Small Cap14,121,38-7,248,356,5017,3114-06-2019
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan9,33-0,12-5,468,327,4611,2214-06-2019
Aktier - Singapore9,102,101,938,254,9512,0414-06-2019
Aktier - Afrika & Mellemøsten14,005,387,178,162,1511,2814-06-2019
Aktier - Europa ex. England Large Cap14,642,21-2,448,095,3312,0014-06-2019
Aktier - Globale Fleksibel Cap13,971,15-1,338,016,9612,2814-06-2019
Balanceret - Target 2046+13,181,701,797,946,579,8414-06-2019
Sektor - Forsyning, Aktier15,783,5122,407,878,3311,5814-06-2019
Aktier - Europa Large Cap Growth18,504,19-0,477,816,3011,6614-06-2019
Aktier - Globale Højt Udbytte13,491,684,837,746,9010,0614-06-2019
Aktier - Sverige12,493,99-0,477,725,3712,5614-06-2019
Sektor - Infrastruktur, Aktier15,232,2311,347,637,6110,9614-06-2019
Aktier - Euroland Large Cap13,672,13-4,467,623,7712,6214-06-2019
Aktier - Spanien6,92-0,09-9,867,610,9413,7414-06-2019
Aktier - Kina, A-aktier21,67-2,77-7,087,5817,0318,3414-06-2019
Balanceret - Target 2041-204512,551,451,377,546,289,4214-06-2019
Aktier - Australien & New Zealand14,974,102,867,544,0112,4114-06-2019
Sektor - Alternativ Energi, Aktier18,681,083,087,493,4614,6214-06-2019
Aktier - Japan Fleksibel Cap8,401,96-11,917,489,2013,5114-06-2019
Aktier - Japan Large Cap8,312,19-7,207,438,2911,5414-06-2019
Aktier - Danmark14,762,14-2,487,3910,1811,8814-06-2019
Balanceret - Target 2036-204012,130,830,807,325,818,6714-06-2019
Aktier - Globale Large Cap Value10,85-0,50-1,677,286,5111,4414-06-2019
Sektor - Sundhed, Aktier10,23-1,755,087,249,7913,4314-06-2019
Sektor - Landbrug, Aktier14,932,842,067,214,8411,7414-06-2019
Aktier - Italien12,67-0,34-9,567,060,3017,3614-06-2019
Balanceret - USD Høj Risiko12,613,123,497,037,029,2614-06-2019
Sektor - Bioteknologi, Aktier13,78-7,89-2,356,948,8221,1614-06-2019
Aktier - Tyskland Large Cap13,542,53-10,376,933,5114,4114-06-2019
Aktier - Norden13,482,30-0,416,865,5711,3214-06-2019
Aktier - Europa Large Cap Blend14,772,04-2,276,773,9011,3314-06-2019
Aktier - Euroland Small Cap12,511,43-16,776,707,8914,0914-06-2019
Balanceret - Target 2031-203510,511,350,936,495,328,2914-06-2019
Aktier - Islamisk Globale11,35-0,08-0,606,455,5610,4914-06-2019
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko12,05-0,29-0,836,335,1410,9414-06-2019
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap11,751,83-9,236,295,1613,7214-06-2019
Aktier - Europa Højt Udbytte11,840,63-1,146,013,3410,8814-06-2019
Aktier - Europa Large Cap Value10,94-0,39-5,915,942,4412,4114-06-2019
Aktier - ASEAN-lande8,801,841,485,884,329,8414-06-2019
Balanceret - Nye Markeder8,240,440,935,863,448,0414-06-2019
Obligationer - Globale Højrente9,522,648,695,846,816,3014-06-2019
Aktier - Europa Fleksibel Cap13,451,22-6,495,814,1512,5814-06-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko Global11,051,54-0,545,794,528,7914-06-2019
Obligationer - USD Højrente9,782,448,365,776,756,8014-06-2019
Aktier - England Large Cap12,33-2,00-4,275,753,1212,6814-06-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko9,741,87-1,135,674,309,2314-06-2019
Balanceret - USD Moderat Risiko10,302,685,715,596,797,3414-06-2019
Sektor - Naturressourcer, Aktier11,42-1,73-9,655,53-0,3616,4814-06-2019
Aktier - England Mid Cap15,10-1,88-8,965,525,4417,2114-06-2019
Balanceret - Target 2026-203010,131,141,485,514,596,9214-06-2019
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap8,41-1,62-5,925,394,6911,3314-06-2019
Ejendomme Indirekte - Globale17,232,9011,735,357,8911,2814-06-2019
Balanceret - Asien8,940,852,155,346,048,0914-06-2019
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko10,110,16-3,995,324,469,7014-06-2019
Aktier - England Fleksibel Cap13,14-1,83-7,075,203,7015,5614-06-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder9,663,6412,125,187,525,9814-06-2019
Obligationer - Asiatiske Højrente10,042,6710,584,858,906,5014-06-2019
Obligationer - Nye Markeder9,663,3310,864,726,326,3614-06-2019
Balanceret - USD Fleksibel10,292,193,994,616,418,4514-06-2019
Obligationer - NOK High Yield4,370,65-0,554,60-2,517,0014-06-2019
Ejendomme Indirekte - Europa12,950,090,724,516,8712,1014-06-2019
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko10,67-0,74-0,334,484,0610,1714-06-2019
Balanceret - SEK Høj Risiko9,472,22-1,374,234,498,2914-06-2019
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap7,97-2,58-9,814,204,7112,3714-06-2019
Ejendomme Indirekte - Nordamerika21,164,9119,204,169,1915,3814-06-2019
Obligationer - EUR Højrente5,671,422,134,133,023,4914-06-2019
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret7,833,379,644,086,645,9814-06-2019
Obligationer - USD Fleksibel7,833,089,224,036,536,0114-06-2019
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret8,501,322,053,986,457,1514-06-2019
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret6,511,372,273,921,943,8614-06-2019
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret9,134,5111,653,867,395,9714-06-2019
Obligationer - GBP Indeks9,400,947,523,845,6710,6114-06-2019
Balanceret - USD Lav Risiko7,902,836,913,845,726,0914-06-2019
Obligationer - Asien8,763,5611,573,676,615,8314-06-2019
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta7,272,537,153,641,867,7214-06-2019
Balanceret - CHF Høj Risiko9,883,213,323,593,557,5014-06-2019
Aktier - England Højt Udbytte10,32-3,61-5,703,572,7113,6614-06-2019
Aktier - Globale Frontier Markeder7,90-0,28-6,453,491,788,8614-06-2019
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret6,252,888,393,467,116,7914-06-2019
Sektor - Kommunikation, Aktier16,093,005,743,424,6012,1114-06-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering7,351,46-2,013,382,117,4914-06-2019
Obligationer - Globale Fleksibel6,442,196,553,365,665,3714-06-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global7,471,320,013,352,815,7214-06-2019
Balanceret - NOK Moderat Risiko9,091,04-1,263,301,357,9814-06-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global7,571,13-1,583,272,277,0614-06-2019
Balanceret - Target 2021-20257,101,430,643,212,604,8714-06-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko7,341,54-0,543,182,306,5614-06-2019
Obligationer - USD Virksomheder9,524,9112,283,186,806,0614-06-2019
Obligationer - RMB5,12-0,481,593,096,045,2714-06-2019
Konvertible Obligationer - Globale7,251,110,063,004,415,8114-06-2019
Obligationer - Globale Virksomheder7,922,989,152,975,534,5614-06-2019
Obligationer - EUR Lange11,288,0614,292,907,178,7814-06-2019
Obligationer - Globale USD Valutasikret6,553,3210,072,836,466,2514-06-2019
Råvarer - Ædle metaller6,582,207,502,782,4613,9114-06-2019
Obligationer - Asien Lokalvaluta5,081,736,782,695,065,4114-06-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus6,122,204,992,671,983,8514-06-2019
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus6,882,284,642,631,855,7314-06-2019
Konvertible Obligationer - Europæiske5,511,08-2,782,631,664,8814-06-2019
Obligationer - DKK Øvrige3,021,353,862,442,711,9614-06-2019
Balanceret - GBP Moderat Risiko8,37-1,70-0,352,192,519,2614-06-2019
Balanceret - Target 2016-20203,980,780,822,171,913,4214-06-2019
Obligationer - USD Øvrige7,163,8810,612,045,955,9414-06-2019
Balanceret - SEK Moderat Risiko5,161,58-1,742,042,216,5914-06-2019
Aktier - Indonesien3,68-1,341,262,031,5916,2214-06-2019
Obligationer - EUR Virksomheder4,181,943,492,022,212,2614-06-2019
Obligationer - DKK Indenlandske2,631,153,212,012,231,6614-06-2019
Obligationer - Globale Indeks5,632,436,731,991,834,8114-06-2019
Balanceret - CHF Moderat Risiko7,232,733,341,943,226,0714-06-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko4,881,411,241,891,603,3214-06-2019
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering8,41-1,97-1,571,892,349,9014-06-2019
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret5,660,01-3,521,871,135,0914-06-2019
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret4,361,712,321,851,232,8614-06-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko Global5,061,260,711,811,693,3514-06-2019
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret6,672,515,251,802,965,5714-06-2019
Aktier - Canada16,581,453,831,80-1,1012,7314-06-2019
Obligationer - Globale USD Fokus6,722,888,131,784,995,4714-06-2019
Obligationer - USD Korte Øvrige3,891,767,091,774,956,0614-06-2019
Balanceret - NOK Lav Risiko5,980,47-2,091,700,056,4314-06-2019
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap11,312,29-17,461,620,4614,6014-06-2019
Obligationer - Globale NOK Valutasikret5,531,381,401,51-0,976,3914-06-2019
Obligationer - Europa Nye Markeder4,281,854,681,491,724,8014-06-2019
Balanceret - SEK Fleksibel5,501,79-3,041,371,358,2314-06-2019
Obligationer - Europæiske3,871,713,891,352,392,6614-06-2019
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret5,492,834,181,351,513,0214-06-2019
Pengemarked - USD Korte2,821,306,091,344,646,0814-06-2019
Obligationer - EUR Fleksibel3,491,412,171,320,902,6914-06-2019
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret7,88-2,781,691,310,819,3514-06-2019
Pengemarked - USD3,021,386,201,304,546,0314-06-2019
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,930,271,461,251,100,7614-06-2019
Obligationer - HKD4,132,037,651,195,376,0414-06-2019
Obligationer - GBP Højrente7,07-2,621,121,151,449,4014-06-2019
Obligationer - Globale5,452,536,831,093,584,3614-06-2019
Obligationer - EUR Stat3,652,354,541,082,233,0414-06-2019
Obligationer - EUR Øvrige3,281,823,171,041,752,3514-06-2019
Obligationer - DKK Korte1,030,261,241,030,980,7414-06-2019
Sektor - Energi, Aktier9,28-5,73-11,230,92-7,3617,3014-06-2019
Obligationer - USD Stat5,413,489,010,894,516,5014-06-2019
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret3,121,721,660,891,423,6214-06-2019
Balanceret - Target 2011-20152,650,27-0,480,870,414,5314-06-2019
Obligationer - EUR Virksomheder Korte1,860,721,070,850,640,9314-06-2019
Obligationer - NOK Korte2,990,08-1,530,83-1,805,8914-06-2019
Obligationer - Globale EUR Fokus3,141,522,900,781,492,2414-06-2019
Obligationer - EUR Indeks1,470,460,200,710,873,1614-06-2019
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko6,88-1,820,490,651,648,1314-06-2019
Obligationer - RMB Onshore2,43-1,871,110,515,155,7714-06-2019
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret5,621,35-0,380,502,506,5014-06-2019
Obligationer - Globale EUR Valutasikret3,171,722,590,470,722,6314-06-2019
Ejendomme Direkte - Europa1,490,741,840,470,273,5814-06-2019
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret4,763,065,690,442,285,3514-06-2019
Obligationer - GBP Virksomheder7,00-1,323,420,432,678,8014-06-2019
Obligationer - NOK Øvrige3,100,18-1,190,32-1,455,7014-06-2019
Balanceret - GBP Lav Risiko6,11-1,991,050,301,797,8514-06-2019
Aktier - Afrika6,15-2,27-9,230,25-3,8112,3414-06-2019
Obligationer - Globale Indeks6,333,347,750,133,856,1914-06-2019
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,800,340,470,100,171,0214-06-2019
Balanceret - CHF Lav Risiko5,342,693,26-0,042,145,2914-06-2019
Obligationer - EUR Ultrakorte0,270,110,05-0,05-0,030,5014-06-2019
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret6,064,287,56-0,073,505,9214-06-2019
Obligationer - GBP Øvrige6,34-1,193,13-0,092,728,5014-06-2019
Pengemarked - EUR0,000,00-0,10-0,16-0,140,2414-06-2019
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret5,95-2,341,88-0,570,358,3714-06-2019
Obligationer - JPY5,615,218,66-0,624,719,2514-06-2019
Obligationer - GBP Stat6,750,024,51-0,663,499,0914-06-2019
Obligationer - Globale CHF Valutasikret3,853,096,55-0,682,365,9014-06-2019
Ejendomme Direkte - Storbritannien1,29-4,18-0,06-0,692,359,4614-06-2019
Pengemarked - EUR Korte-0,16-0,07-0,27-0,96-0,890,1914-06-2019
Obligationer - CHF2,942,396,05-0,962,446,0414-06-2019
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret6,70-4,38-5,39-1,03-0,4711,1414-06-2019
Aktier - Korea-1,78-6,51-17,31-1,390,3615,0814-06-2019
Ejendomme Direkte - Globale-1,13-1,59-1,12-1,43-2,065,0214-06-2019
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret6,66-1,523,56-1,440,547,6414-06-2019
Balanceret - SEK Lav Risiko0,450,54-3,15-1,46-0,665,2614-06-2019
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret4,80-2,231,61-1,520,317,1014-06-2019
Obligationer - Globale GBP Valutasikret4,64-2,292,18-1,880,117,7014-06-2019
Pengemarked - CHF0,291,202,56-1,910,965,1114-06-2019
Råvarer - Mix2,87-4,62-11,28-2,67-8,6510,8914-06-2019
Obligationer - SEK Virksomheder-2,730,01-3,52-2,82-2,285,6814-06-2019
Obligationer - GBP Korte Øvrige1,68-3,86-0,56-3,04-1,577,7914-06-2019
Obligationer - SEK Øvrige-2,380,68-2,41-3,20-1,365,4014-06-2019
Pengemarked - GBP Korte1,22-4,15-1,04-3,27-1,868,0714-06-2019
Pengemarked - GBP1,12-4,23-1,16-3,36-1,928,0614-06-2019
Ejendomme Direkte - Øvrige0,990,161,79-3,82-4,429,9114-06-2019
Sektor - Ædle metaller, Aktier12,33-0,142,50-5,012,1324,1414-06-2019
Obligationer - CAD-4,30-1,89-6,27-5,26-1,096,7627-04-2018
Råvarer - Landbrug0,851,97-8,95-10,29-9,2411,6414-06-2019
Aktier - Tyrkiet-6,04-11,70-18,04-13,93-10,8029,7914-06-2019
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Øvrige-------
Alt - Long/Short Kredit-------
Alt - Relative Value Arbitrage-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
EUR Efterstillet Gæld-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Global Makroøkonomisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Obligationer - RMB Højrente9,023,1611,84--5,7314-06-2019
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)