Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Sektor - Teknologi, Aktier26,0918,1517,8219,0017,0115,3424-04-2019
Aktier - BRIK17,619,3911,5916,6812,2112,2024-04-2019
Aktier - Brasilien8,02-4,718,3716,152,4029,5524-04-2019
Aktier - USA Large Cap Growth22,4313,9122,8315,3216,0213,1124-04-2019
Aktier - Rusland18,896,8418,5414,849,7316,7224-04-2019
Aktier - Storkina22,9916,607,4114,3012,6914,4824-04-2019
Aktier - Kina23,7016,375,2314,0512,8915,2324-04-2019
Aktier - Hong Kong18,5112,057,5313,5612,4513,1224-04-2019
Aktier - Norge16,148,984,9713,428,4214,4824-04-2019
Aktier - USA Small Cap22,2311,9414,4713,2612,7617,1224-04-2019
Aktier - USA Fleksibel Cap21,3912,6718,2212,8013,6413,7524-04-2019
Aktier - Thailand12,094,062,4012,3610,2312,7824-04-2019
Aktier - USA Large Cap Blend19,9412,3419,3312,3013,8212,1524-04-2019
Sektor - Private Equity, Aktier20,3010,9712,8312,269,7511,4924-04-2019
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap20,8910,415,2312,2012,6412,0924-04-2019
Aktier - Taiwan Large Cap15,3312,729,4411,9610,0213,2624-04-2019
Aktier - Asien ex. Japan17,6412,434,9711,5810,5111,6624-04-2019
Sektor - Industrivarer, Aktier21,8414,537,8811,277,9213,7624-04-2019
Balanceret - Storkina16,9511,4910,4511,25-10,1524-04-2019
Aktier - Globale Large Cap Growth20,2812,8513,9611,1411,5911,7524-04-2019
Sektor - Finansiel Service, Aktier18,879,814,3110,838,3915,7024-04-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan15,8810,567,0610,779,6711,4224-04-2019
Aktier - Kina, A-aktier37,4229,068,8710,6920,2817,6224-04-2019
Aktier - USA Mid Cap21,4411,7214,7910,4312,5014,8524-04-2019
Aktier - Finland17,748,544,5610,219,5811,3924-04-2019
Aktier - Globale Nye Markeder15,688,874,1510,017,6210,7924-04-2019
Aktier - Globale Small Cap19,5511,057,929,8810,0012,5424-04-2019
Aktier - Japan Mid/Small Cap10,925,23-7,249,8015,4614,2124-04-2019
Aktier - Pacific ex. Japan18,0911,8512,549,697,5710,3724-04-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte15,339,6910,049,658,969,9224-04-2019
Aktier - Indien6,358,763,389,6214,1916,4324-04-2019
Aktier - USA Large Cap Value16,979,5415,319,6111,6912,6524-04-2019
Aktier - Latinamerika9,69-1,752,449,392,8219,9124-04-2019
Sektor - Privatforbrug, Aktier20,1913,7814,649,209,6811,9624-04-2019
Sektor - Vand, Aktier20,0012,0211,849,129,2810,8124-04-2019
Aktier - Norden Small/Mid Cap16,0310,653,038,869,4812,6824-04-2019
Aktier - Europa Small Cap17,859,87-3,228,858,5713,7424-04-2019
Aktier - Europa Nye Markeder15,535,757,618,845,1613,0424-04-2019
Aktier - Globale Large Cap Blend17,6010,6110,508,789,2810,5024-04-2019
Sektor - Miljø & Klima, Aktier20,8912,798,758,728,3011,8624-04-2019
Aktier - Sverige Mid/Small Cap17,2312,7714,388,6712,5912,8924-04-2019
Aktier - Euroland Small Cap12,175,78-8,478,377,4013,3724-04-2019
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan13,848,453,438,319,5910,6824-04-2019
Aktier - Globale Fleksibel Cap17,089,736,378,238,5211,7824-04-2019
Aktier - Euroland Mid Cap19,1810,31-4,498,196,7013,2324-04-2019
Aktier - Schweiz Large Cap16,498,9611,488,107,329,5724-04-2019
Aktier - Europa Mid Cap20,3511,160,928,068,0012,8924-04-2019
Ejendomme Indirekte - Asien14,237,5714,998,019,8610,1924-04-2019
Aktier - Singapore13,007,274,527,946,6410,6024-04-2019
Sektor - Forsyning, Aktier11,866,4920,437,707,8811,6624-04-2019
Aktier - England Small Cap16,508,89-0,317,537,3217,0524-04-2019
Sektor - Infrastruktur, Aktier14,857,8715,337,508,5711,1524-04-2019
Balanceret - Target 2046+15,509,179,077,467,889,2524-04-2019
Aktier - Globale Large Cap Value15,218,127,037,408,3410,8224-04-2019
Sektor - Landbrug, Aktier16,559,1010,227,285,8011,1124-04-2019
Aktier - Globale Højt Udbytte15,409,5211,107,238,379,5924-04-2019
Aktier - Japan Fleksibel Cap11,356,20-5,377,1911,8613,3224-04-2019
Balanceret - Target 2041-204515,018,908,507,187,668,8724-04-2019
Sektor - Alternativ Energi, Aktier22,2714,0110,817,164,7013,8524-04-2019
Balanceret - Target 2036-204014,828,607,087,127,248,2024-04-2019
Balanceret - USD Høj Risiko13,638,6011,727,058,188,9724-04-2019
Aktier - Danmark15,549,171,677,0211,7312,0724-04-2019
Aktier - Afrika & Mellemøsten15,649,879,246,992,6610,3724-04-2019
Sektor - Naturressourcer, Aktier17,4010,780,536,760,7817,1424-04-2019
Aktier - Europa ex. England Large Cap17,2110,682,256,606,4111,3924-04-2019
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland7,103,38-1,616,434,1611,9924-04-2019
Aktier - Europa Large Cap Growth19,6912,626,756,417,0111,2424-04-2019
Aktier - Euroland Large Cap16,7810,90-0,036,305,1711,9624-04-2019
Aktier - Japan Large Cap10,355,27-1,756,2510,5911,3724-04-2019
Obligationer - USD Højrente9,985,6214,376,257,457,0324-04-2019
Aktier - Islamisk Globale12,797,717,396,257,3110,2224-04-2019
Obligationer - Globale Højrente9,535,6513,266,197,576,4824-04-2019
Balanceret - Nye Markeder11,196,074,756,175,087,7824-04-2019
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap14,847,51-5,296,155,7612,9724-04-2019
Balanceret - Target 2031-203512,477,477,106,106,657,7824-04-2019
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap14,129,04-1,686,096,7810,9524-04-2019
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko15,618,826,616,046,7010,3424-04-2019
Aktier - Australien & New Zealand14,538,399,036,024,2412,4124-04-2019
Råvarer - Ædle metaller3,641,978,456,001,9714,6424-04-2019
Aktier - Sverige15,7911,797,995,986,9411,5224-04-2019
Sektor - Sundhed, Aktier9,433,0812,755,9110,3713,5324-04-2019
Balanceret - Asien11,857,579,255,887,447,9324-04-2019
Aktier - Spanien9,512,28-2,975,831,8613,2224-04-2019
Aktier - Norden15,7210,305,575,747,0510,8624-04-2019
Aktier - Tyskland Large Cap17,8810,28-4,525,724,8613,3624-04-2019
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko13,788,154,265,676,439,3924-04-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko Global12,597,514,125,605,628,3624-04-2019
Aktier - England Mid Cap21,4810,381,645,556,7116,6424-04-2019
Aktier - Europa Fleksibel Cap17,019,470,105,485,3411,9124-04-2019
Aktier - ASEAN-lande10,234,121,085,475,219,4924-04-2019
Obligationer - NOK High Yield5,983,354,125,45-1,287,2424-04-2019
Balanceret - USD Moderat Risiko10,736,6312,105,397,677,3424-04-2019
Sektor - Bioteknologi, Aktier16,932,2311,315,3611,1920,9324-04-2019
Aktier - Europa Large Cap Blend17,0810,892,775,335,0110,8224-04-2019
Obligationer - Asiatiske Højrente9,886,7713,545,319,836,7624-04-2019
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap14,1810,560,965,296,5711,7524-04-2019
Balanceret - Target 2026-203011,506,934,575,245,826,6224-04-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder8,154,8313,085,238,326,2524-04-2019
Aktier - Europa Large Cap Value15,729,28-0,735,234,1011,6224-04-2019
Aktier - England Large Cap18,0811,025,105,184,9412,1624-04-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko11,327,121,715,174,978,8324-04-2019
Aktier - Globale Frontier Markeder9,444,75-8,755,143,049,1524-04-2019
Aktier - England Fleksibel Cap19,2610,423,175,095,2214,9524-04-2019
Ejendomme Indirekte - Globale15,547,6818,505,018,7511,1524-04-2019
Ejendomme Indirekte - Europa14,155,545,744,988,2612,1824-04-2019
Balanceret - USD Fleksibel11,216,9511,034,867,008,3824-04-2019
Aktier - Europa Højt Udbytte14,378,522,364,734,8410,3224-04-2019
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret10,927,6510,234,487,467,2824-04-2019
Aktier - Italien17,239,91-9,764,481,4216,8224-04-2019
Obligationer - Nye Markeder8,093,8710,154,407,116,5124-04-2019
Obligationer - EUR Højrente6,374,702,104,363,493,4024-04-2019
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko13,787,605,984,265,519,7324-04-2019
Obligationer - USD Fleksibel7,004,3413,274,266,896,2124-04-2019
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret6,723,862,004,242,273,8924-04-2019
Sektor - Energi, Aktier20,6611,784,134,13-3,5817,5824-04-2019
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret6,862,2213,244,127,196,1724-04-2019
Obligationer - RMB7,084,277,293,867,235,2824-04-2019
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret7,425,3215,083,817,746,0824-04-2019
Balanceret - SEK Høj Risiko11,137,125,463,755,687,8924-04-2019
Konvertible Obligationer - Globale8,415,475,113,705,185,6724-04-2019
Obligationer - Asien7,405,2114,433,657,275,9824-04-2019
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret4,793,6412,353,627,356,9324-04-2019
Balanceret - USD Lav Risiko7,434,8011,823,596,306,2024-04-2019
Obligationer - GBP Indeks6,743,667,983,595,7310,7324-04-2019
Ejendomme Indirekte - Nordamerika16,859,6728,703,579,5315,4124-04-2019
Obligationer - Globale Fleksibel5,923,588,963,566,215,2024-04-2019
Balanceret - NOK Moderat Risiko11,346,484,213,482,797,9424-04-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global9,095,501,793,423,236,8024-04-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global8,254,982,293,253,515,5024-04-2019
Obligationer - USD Virksomheder7,435,2815,463,227,006,1824-04-2019
Aktier - England Højt Udbytte16,849,373,703,214,6413,0824-04-2019
Balanceret - Target 2021-20257,884,862,663,083,634,7724-04-2019
Obligationer - Globale Virksomheder6,894,5711,372,965,974,5524-04-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko8,435,170,912,922,926,3624-04-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering8,445,09-0,612,802,257,4024-04-2019
Obligationer - EUR Lange4,873,357,522,716,508,9924-04-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus4,922,791,142,712,383,9424-04-2019
Obligationer - Globale USD Valutasikret4,943,2313,072,656,836,3824-04-2019
Balanceret - CHF Høj Risiko7,864,566,702,653,227,3924-04-2019
Obligationer - DKK Øvrige1,991,483,112,462,701,9624-04-2019
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta5,401,771,802,362,498,0124-04-2019
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus5,472,24-0,112,342,235,8324-04-2019
Aktier - Indonesien7,830,456,302,342,7416,0724-04-2019
Obligationer - Asien Lokalvaluta4,673,219,752,325,855,4024-04-2019
Aktier - Afrika9,946,50-8,172,30-2,2312,4824-04-2019
Konvertible Obligationer - Europæiske6,784,75-1,382,291,804,7624-04-2019
Balanceret - GBP Moderat Risiko11,275,674,462,183,938,9824-04-2019
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering11,815,923,672,093,829,6024-04-2019
Obligationer - EUR Virksomheder3,562,932,342,082,412,2624-04-2019
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret5,172,677,152,072,965,5924-04-2019
Obligationer - DKK Indenlandske1,791,392,772,052,241,6724-04-2019
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret7,635,19-0,832,041,674,8224-04-2019
Balanceret - Target 2016-20204,733,002,332,042,733,4424-04-2019
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret11,194,834,611,952,369,3824-04-2019
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret3,772,400,711,851,442,9524-04-2019
Obligationer - USD Øvrige5,063,5713,711,846,196,0524-04-2019
Obligationer - RMB Onshore5,272,486,991,817,375,7424-04-2019
Obligationer - GBP Højrente10,144,983,991,753,089,3424-04-2019
Balanceret - NOK Lav Risiko7,654,022,581,741,166,5324-04-2019
Obligationer - Globale USD Fokus5,403,2710,121,725,475,5624-04-2019
Sektor - Kommunikation, Aktier17,4711,219,041,715,8211,7224-04-2019
Obligationer - USD Korte Øvrige3,442,3711,991,685,206,2424-04-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko Global5,093,151,121,632,033,2824-04-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko4,853,141,261,631,833,2124-04-2019
Obligationer - Globale Indeks4,142,627,921,602,634,8724-04-2019
Balanceret - CHF Moderat Risiko5,493,135,551,573,416,0424-04-2019
Balanceret - SEK Moderat Risiko6,504,563,441,413,256,2624-04-2019
Pengemarked - USD Korte2,701,8711,401,395,056,2824-04-2019
Obligationer - EUR Fleksibel3,392,471,011,391,132,6724-04-2019
Obligationer - Globale NOK Valutasikret5,772,823,671,340,056,4924-04-2019
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,730,521,411,301,140,7424-04-2019
Pengemarked - USD2,831,9211,421,294,926,2324-04-2019
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret4,273,122,141,271,533,0524-04-2019
Obligationer - HKD3,542,4912,131,275,796,2224-04-2019
Obligationer - Europæiske2,751,792,141,232,522,6624-04-2019
Aktier - Canada17,677,9311,841,170,3112,8424-04-2019
Obligationer - Globale Indeks5,204,1012,291,144,126,1624-04-2019
Obligationer - DKK Korte0,870,681,081,141,040,7524-04-2019
Obligationer - GBP Virksomheder8,043,834,981,093,698,9224-04-2019
Balanceret - SEK Fleksibel6,944,892,511,022,447,9124-04-2019
Obligationer - NOK Korte4,202,102,470,93-1,016,0524-04-2019
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret1,691,440,290,911,283,5924-04-2019
Obligationer - EUR Øvrige2,091,591,180,861,752,3624-04-2019
Obligationer - Globale4,002,347,270,833,834,3424-04-2019
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko9,164,384,060,792,918,0624-04-2019
Obligationer - EUR Indeks1,150,81-0,920,781,053,1824-04-2019
Obligationer - EUR Virksomheder Korte1,721,470,450,730,710,9024-04-2019
Obligationer - USD Stat3,522,6212,490,734,826,4924-04-2019
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret5,603,734,610,712,736,4924-04-2019
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap17,0813,22-11,590,701,9613,9024-04-2019
Obligationer - Globale EUR Fokus2,291,621,720,691,622,2324-04-2019
Obligationer - NOK Øvrige4,131,962,740,69-0,475,8124-04-2019
Balanceret - Target 2011-20153,542,073,190,651,174,4824-04-2019
Obligationer - EUR Stat1,751,241,760,621,923,1024-04-2019
Obligationer - Europa Nye Markeder2,691,140,520,582,184,8624-04-2019
Råvarer - Mix9,084,61-2,700,49-7,3611,3324-04-2019
Obligationer - GBP Øvrige7,023,054,500,413,488,6624-04-2019
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret2,361,215,790,352,065,2024-04-2019
Ejendomme Direkte - Europa1,321,031,190,230,203,6524-04-2019
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,971,240,230,120,622,6424-04-2019
Obligationer - JPY1,580,208,820,104,409,4324-04-2019
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,750,60-0,080,070,241,0124-04-2019
Aktier - Korea6,553,87-7,580,012,7914,3624-04-2019
Obligationer - EUR Ultrakorte0,320,25-0,09-0,050,020,5024-04-2019
Obligationer - GBP Stat5,631,795,37-0,083,899,3024-04-2019
Pengemarked - EUR0,00-0,03-0,13-0,18-0,130,2524-04-2019
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret2,842,117,59-0,223,055,6824-04-2019
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret8,143,423,27-0,231,688,4624-04-2019
Pengemarked - EUR Korte-0,07-0,09-0,20-0,28-0,240,2124-04-2019
Balanceret - CHF Lav Risiko3,572,154,95-0,422,015,2124-04-2019
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret12,756,940,78-0,511,2210,8424-04-2019
Obligationer - Globale CHF Valutasikret1,130,486,65-0,842,105,5424-04-2019
Ejendomme Direkte - Storbritannien3,850,483,14-0,893,769,4924-04-2019
Obligationer - CHF0,760,517,71-0,952,165,7024-04-2019
Ejendomme Direkte - Globale-0,86-0,73-0,98-1,10-1,364,7624-04-2019
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret6,112,513,27-1,211,247,1824-04-2019
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret8,163,824,78-1,241,587,7724-04-2019
Balanceret - SEK Lav Risiko1,230,890,89-1,800,045,1924-04-2019
Obligationer - Globale GBP Valutasikret6,232,182,81-1,871,167,7924-04-2019
Pengemarked - CHF-1,33-1,104,50-1,930,664,8824-04-2019
Obligationer - GBP Korte Øvrige4,371,122,33-2,90-0,497,8724-04-2019
Pengemarked - GBP Korte4,060,831,93-2,98-0,708,1224-04-2019
Pengemarked - GBP4,030,801,88-3,04-0,758,1124-04-2019
Obligationer - SEK Virksomheder-2,00-0,99-0,11-3,06-1,855,6524-04-2019
Ejendomme Direkte - Øvrige0,870,443,02-3,39-3,959,9424-04-2019
Obligationer - SEK Øvrige-2,67-1,510,66-3,42-1,025,2624-04-2019
Sektor - Ædle metaller, Aktier3,582,88-2,71-3,942,1328,5824-04-2019
Obligationer - CAD-4,30-1,89-6,27-5,26-1,096,7627-04-2018
Råvarer - Landbrug-2,65-5,68-11,19-9,95-10,8011,8524-04-2019
Aktier - Tyrkiet0,11-8,62-29,09-15,88-7,6730,3824-04-2019
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Øvrige-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Global Makroøkonomisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Obligationer - RMB Højrente8,085,9813,95--5,8224-04-2019
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)