Ved at bruge sitet accepterer du Morningstar anvender cookies. Læs mere om Morningstars politik for cookies og lokal lagring:

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Japan Mid/Small Cap24,179,0625,0724,1224,3914,6117-11-2017
Aktier - Kina, A-aktier21,2812,4717,1522,8418,9333,1017-11-2017
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap22,212,9925,2319,8220,3412,2517-11-2017
Sektor - Teknologi, Aktier26,099,9329,6118,3718,2515,5117-11-2017
Aktier - Japan Fleksibel Cap17,179,7618,0117,4317,9414,8217-11-2017
Aktier - Danmark11,83-2,4917,9817,2421,7212,5017-11-2017
Aktier - Europa Small Cap21,072,3527,3717,1816,7113,4617-11-2017
Aktier - Euroland Small Cap21,422,6926,3616,929,4712,9217-11-2017
Aktier - Storkina31,6911,1731,0915,8414,1919,0317-11-2017
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap14,451,4120,9615,6516,9312,3417-11-2017
Aktier - Euroland Mid Cap19,522,1327,9615,1017,3514,1016-11-2017
Aktier - Finland7,71-1,3515,5814,3815,9413,5817-11-2017
Aktier - Kina25,589,7424,9713,7212,6220,8017-11-2017
Aktier - Japan Large Cap10,848,4611,8613,2213,7714,8617-11-2017
Aktier - Asien ex. Japan26,348,6927,2612,8511,7614,5317-11-2017
Aktier - Globale Small Cap8,794,9613,6712,5114,4013,0617-11-2017
Aktier - Taiwan Large Cap16,144,6018,9312,1811,7913,8217-11-2017
Aktier - USA Small Cap0,836,996,3611,7816,2617,0817-11-2017
Aktier - BRIK21,189,3926,1611,767,8316,7517-11-2017
Aktier - Norden8,720,1115,8911,7313,8512,6317-11-2017
Aktier - Tyskland Large Cap14,905,8722,2111,7212,6216,9417-11-2017
Aktier - England Small Cap16,944,7623,9711,4914,1416,8717-11-2017
Aktier - USA Large Cap Growth8,545,3712,0411,3915,8514,1417-11-2017
Aktier - Hong Kong23,717,5322,5510,8710,2418,0117-11-2017
Aktier - Indien18,792,6320,6910,5314,5518,2917-11-2017
Aktier - Rusland-3,177,4111,5710,371,8525,6917-11-2017
Aktier - USA Mid Cap-1,325,543,2210,2916,5615,1417-11-2017
Aktier - Frankrig Large Cap10,391,0918,8310,1711,8714,2317-11-2017
Aktier - Europa ex. England Large Cap12,422,3619,9110,1412,5513,4717-11-2017
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan12,556,5114,1610,1410,5713,8117-11-2017
Aktier - Europa Mid Cap16,153,1622,6410,1411,6713,4617-11-2017
Aktier - USA Large Cap Blend3,144,577,7410,1115,4313,3017-11-2017
Aktier - USA Fleksibel Cap4,615,579,219,9015,4314,5617-11-2017
Aktier - Globale Large Cap Growth11,645,3515,139,8412,8312,9417-11-2017
Sektor - Privatforbrug, Aktier9,424,0112,359,8211,6814,3117-11-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan17,546,0319,629,779,3914,2017-11-2017
Aktier - Globale Fleksibel Cap10,224,0614,659,7111,7513,1417-11-2017
Aktier - Thailand15,1312,5821,219,419,9113,9917-11-2017
Sektor - Ædle metaller, Aktier-8,78-3,59-10,699,24-9,5838,6917-11-2017
Sektor - Industrivarer, Aktier5,944,6810,599,199,6616,2417-11-2017
Aktier - Euroland Large Cap11,262,1618,789,1110,6514,6317-11-2017
Sektor - Finansiel Service, Aktier9,051,7614,769,0312,9717,9817-11-2017
Sektor - Miljø & Klima, Aktier10,154,6114,199,0212,6512,9417-11-2017
Aktier - Norge9,172,1814,918,9410,1615,7717-11-2017
Aktier - Sverige6,630,2213,758,8712,7013,5217-11-2017
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap15,361,8019,478,809,6713,0017-11-2017
Ejendomme Indirekte - Europa9,892,9516,328,8011,5315,1017-11-2017
Aktier - USA Large Cap Value-2,803,922,048,6514,6613,6517-11-2017
Obligationer - Asiatiske Højrente-5,480,49-3,558,637,7110,7517-11-2017
Aktier - England Mid Cap10,913,6216,118,5412,8516,8017-11-2017
Sektor - Forsyning, Aktier4,001,7910,568,4713,0912,8317-11-2017
Aktier - Globale Large Cap Blend6,473,7911,098,4511,5212,5117-11-2017
Aktier - Europa Large Cap Growth10,641,5216,538,429,0313,2817-11-2017
Aktier - Globale Nye Markeder18,665,5522,178,266,8314,0617-11-2017
Aktier - Italien13,50-0,4427,268,2411,9718,5017-11-2017
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap10,554,7010,948,1610,2514,7217-11-2017
Aktier - Europa Fleksibel Cap10,911,8716,948,159,9913,1617-11-2017
Balanceret - Target 2041-20456,853,1611,698,0311,2410,5617-11-2017
Sektor - Infrastruktur, Aktier5,620,6710,028,029,0713,2517-11-2017
Aktier - Globale Large Cap Value4,143,368,998,0012,0812,6617-11-2017
Balanceret - Target 2046+7,433,1412,447,9810,8010,8317-11-2017
Aktier - Schweiz Large Cap8,720,4911,917,9612,4812,4017-11-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte10,823,2213,677,518,0613,3317-11-2017
Aktier - Globale Højt Udbytte3,502,698,607,4310,8211,7017-11-2017
Balanceret - Target 2031-20355,992,5410,617,3610,609,7617-11-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko9,762,0014,477,288,1610,4917-11-2017
Aktier - Europa Højt Udbytte6,960,9813,017,1110,2112,5517-11-2017
Aktier - Europa Large Cap Blend8,781,6715,267,109,3913,2117-11-2017
Balanceret - USD Høj Risiko-0,581,992,647,048,1511,3617-11-2017
Aktier - Europa Large Cap Value7,571,2914,977,029,7014,1217-11-2017
Ejendomme Indirekte - Asien9,642,8410,816,734,7712,8217-11-2017
Sektor - Vand, Aktier12,026,0115,386,7111,1311,7417-11-2017
Balanceret - Target 2036-20406,802,7510,536,699,1410,1717-11-2017
Aktier - Brasilien22,365,0028,636,64-1,2530,6217-11-2017
Ejendomme Indirekte - Nordamerika-8,081,14-3,116,64-16,9817-11-2017
Aktier - Korea15,648,3316,316,574,1215,3317-11-2017
Aktier - England Fleksibel Cap7,513,3213,216,5210,5615,9117-11-2017
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret-5,391,43-3,126,437,8910,5417-11-2017
Aktier - Europa Nye Markeder3,992,6815,236,371,7616,3917-11-2017
Sektor - Sundhed, Aktier5,673,004,896,3315,1116,5817-11-2017
Konvertible Obligationer - Globale0,731,472,596,197,327,8317-11-2017
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko2,471,116,106,167,2811,0717-11-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder-3,660,62-1,766,165,518,9817-11-2017
Balanceret - Asien3,743,563,746,144,0412,0017-11-2017
Obligationer - Europæiske Højrente7,021,329,236,047,594,8917-11-2017
Balanceret - SEK Høj Risiko4,220,718,636,028,149,5117-11-2017
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap11,312,9512,916,017,2913,5417-11-2017
Obligationer - Nye Markeder-0,670,521,465,984,438,7417-11-2017
Aktier - Islamisk Globale3,333,897,245,957,5012,2317-11-2017
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko6,173,7310,375,838,6512,6617-11-2017
Aktier - Spanien8,44-2,9416,065,659,4816,1017-11-2017
Balanceret - Target 2026-20305,222,488,645,598,779,2217-11-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko Global6,162,529,975,517,639,9617-11-2017
Obligationer - Asien-4,990,68-4,305,484,828,6617-11-2017
Obligationer - Globale Højrente-4,300,38-1,185,365,918,7417-11-2017
Sektor - Alternativ Energi, Aktier14,497,4818,695,3414,8115,8217-11-2017
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret-5,630,43-4,395,234,759,3117-11-2017
Sektor - Landbrug, Aktier2,514,557,455,236,2313,3917-11-2017
Balanceret - CHF Høj Risiko-1,65-1,17-1,075,214,8710,6617-11-2017
Ejendomme Indirekte - Globale-0,531,924,235,187,5713,5817-11-2017
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland14,20-2,6319,195,166,0912,2317-11-2017
Balanceret - USD Moderat Risiko-2,691,410,475,156,5610,4017-11-2017
Balanceret - Nye Markeder9,252,7911,715,044,3110,6817-11-2017
Obligationer - USD Fleksibel-6,32-0,36-4,554,994,429,0017-11-2017
Obligationer - JPY-7,29-2,08-12,514,98-3,0911,9516-11-2017
Konvertible Obligationer - Asien inkl. Japan1,164,003,044,977,859,4317-11-2017
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-8,860,37-7,194,923,8410,4416-11-2017
Aktier - Singapore14,214,3015,634,745,6314,0417-11-2017
Sektor - Bioteknologi, Aktier7,270,741,504,6819,9726,3317-11-2017
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret-6,830,02-5,064,665,019,2517-11-2017
Obligationer - USD Virksomheder-5,870,14-4,704,614,049,0717-11-2017
Obligationer - EUR Højrente6,091,068,204,535,815,5817-11-2017
Aktier - England Large Cap Growth2,982,958,524,508,6714,4917-11-2017
Balanceret - Target 2021-20253,041,266,354,317,827,1217-11-2017
Aktier - Europa, Mellemøsten & Afrika8,143,0917,814,315,9314,9217-11-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko4,811,497,774,305,178,0417-11-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering6,521,609,954,294,878,7417-11-2017
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko3,613,037,364,217,1411,8617-11-2017
Balanceret - CHF Moderat Risiko-4,25-2,39-2,334,185,1510,4217-11-2017
Obligationer - USD Højrente-4,390,47-1,394,125,139,3217-11-2017
Aktier - Globale Frontier Markeder6,782,8810,004,1010,0311,4617-11-2017
Aktier - England Højt Udbytte3,301,948,204,099,1414,3417-11-2017
Obligationer - GBP Indeks-3,451,90-1,574,035,6312,3517-11-2017
Obligationer - Globale Fleksibel-1,850,85-0,553,993,097,5017-11-2017
Aktier - England Large Cap Blend3,732,609,193,958,0514,0817-11-2017
Obligationer - Globale USD Fokus-6,78-0,57-6,553,922,478,9317-11-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global5,121,938,303,754,667,9317-11-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global3,871,536,413,755,466,8117-11-2017
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret-3,98-1,69-3,213,725,6211,9917-11-2017
Balanceret - SEK Moderat Risiko2,18-1,076,293,625,307,2817-11-2017
Obligationer - USD Øvrige-7,71-0,31-7,173,612,629,2117-11-2017
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus6,570,397,463,592,606,1517-11-2017
Balanceret - USD Lav Risiko-5,570,53-3,443,564,039,4117-11-2017
Obligationer - HKD-8,59-0,02-7,993,42-9,1817-11-2017
Obligationer - Globale Virksomheder-0,370,410,673,403,557,2617-11-2017
Obligationer - Globale USD Valutasikret-8,56-0,29-7,103,393,259,7617-11-2017
Konvertible Obligationer - Europæiske3,911,016,323,384,326,3717-11-2017
Obligationer - RMB-1,410,81-2,543,374,158,8117-11-2017
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,541,685,863,345,266,0417-11-2017
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret4,420,596,763,314,565,0517-11-2017
Balanceret - USD Fleksibel-0,951,961,053,262,1711,3417-11-2017
Balanceret - Target 2016-20201,690,984,153,195,755,3817-11-2017
Obligationer - Asien Lokalvaluta-4,170,82-3,663,111,938,6017-11-2017
Obligationer - EUR Lange-0,690,860,093,075,2211,7517-11-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus5,290,645,812,862,755,0217-11-2017
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret-4,95-2,82-5,152,782,9811,5017-11-2017
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret-5,22-2,78-3,282,704,4911,5817-11-2017
Aktier - Latinamerika8,58-1,5911,682,67-1,0420,3617-11-2017
Sektor - Kommunikation, Aktier-5,07-3,250,952,618,2113,8417-11-2017
Aktier - ASEAN-lande9,085,479,792,533,3012,9917-11-2017
Pengemarked - USD Korte-9,520,04-8,392,521,968,9917-11-2017
Balanceret - SEK Fleksibel2,33-0,746,352,384,218,7417-11-2017
Balanceret - GBP Moderat Risiko1,392,464,462,325,0010,8617-11-2017
Obligationer - Europa Nye Markeder0,12-0,341,312,282,115,5117-11-2017
Balanceret - NOK Moderat Risiko0,54-1,183,082,243,579,9617-11-2017
Obligationer - DKK Øvrige2,811,233,682,242,822,5017-11-2017
Pengemarked - USD-9,85-0,07-8,782,221,688,9817-11-2017
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret3,250,393,542,182,563,6017-11-2017
Råvarer - Ædle metaller11,255,527,482,18-6,0518,8717-11-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko2,390,883,902,133,144,1317-11-2017
Obligationer - USD Korte Øvrige-9,77-0,28-8,702,131,768,8517-11-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko Global2,150,673,622,103,064,2917-11-2017
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret2,680,093,412,102,763,6117-11-2017
Ejendomme Direkte - Øvrige-2,300,141,652,00-1,738,3217-11-2017
Obligationer - EUR Virksomheder2,540,773,041,973,212,9517-11-2017
Obligationer - USD Stat-6,25-0,50-6,291,881,579,4717-11-2017
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering1,863,115,081,844,8611,1217-11-2017
Obligationer - DKK Indenlandske2,191,012,911,812,362,1317-11-2017
Obligationer - Europæiske0,400,651,311,763,473,9317-11-2017
Obligationer - GBP Højrente1,072,843,761,734,2711,1217-11-2017
Aktier - Australien & New Zealand0,20-0,303,541,714,3316,9917-11-2017
Obligationer - Globale Indeks-8,81-0,09-8,061,69-0,209,6116-11-2017
Balanceret - CHF Lav Risiko-5,54-2,35-4,511,583,3410,1217-11-2017
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret-0,080,240,651,471,034,4717-11-2017
Obligationer - Globale Indeks-5,700,62-4,541,350,027,5117-11-2017
Obligationer - GBP Øvrige-1,391,450,871,342,7410,6117-11-2017
Obligationer - Globale-4,79-0,45-4,421,330,966,9217-11-2017
Obligationer - GBP Virksomheder-0,851,521,361,303,0910,7817-11-2017
Obligationer - EUR Øvrige0,700,441,161,262,393,0617-11-2017
Obligationer - EUR Stat-0,140,580,531,212,643,7017-11-2017
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret-7,09-3,24-6,741,213,3711,0117-11-2017
Balanceret - Target 2011-20150,04-0,981,721,193,225,3617-11-2017
Obligationer - EUR Fleksibel1,890,572,441,152,073,4617-11-2017
Obligationer - DKK Korte Indenlandske1,630,582,051,121,490,9317-11-2017
Pengemarked - SGD-3,920,62-4,701,120,056,6717-11-2017
Obligationer - DKK Korte1,520,511,981,071,401,0017-11-2017
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,300,070,231,061,713,2217-11-2017
Obligationer - GBP Stat-4,250,83-1,941,031,7911,2317-11-2017
Obligationer - EUR Virksomheder Korte1,350,321,521,021,791,1517-11-2017
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko-0,612,041,740,902,979,9617-11-2017
Obligationer - EUR Indeks0,270,762,210,841,194,3017-11-2017
Ejendomme Direkte - Storbritannien2,454,914,180,744,8410,9817-11-2017
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,420,022,070,631,333,2017-11-2017
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta-1,45-2,311,510,57-0,8810,1917-11-2017
Obligationer - CHF-8,56-1,44-8,150,531,2111,4917-11-2017
Obligationer - Globale CHF Valutasikret-6,75-3,08-4,830,481,4011,6517-11-2017
Obligationer - RMB Onshore-6,710,11-7,380,341,108,8917-11-2017
Obligationer - AUD-3,25-3,42-6,490,32-1,888,1817-11-2017
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret0,512,803,390,302,9911,1217-11-2017
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,100,040,240,240,731,0617-11-2017
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret0,423,702,180,213,9212,9517-11-2017
Sektor - Naturressourcer, Aktier-3,525,842,070,16-2,3422,0317-11-2017
Pengemarked - CHF-8,79-3,17-9,000,160,1410,2517-11-2017
Obligationer - EUR Ultrakorte0,140,070,110,120,350,4717-11-2017
Aktier - Indonesien-3,170,70-2,40-0,050,0720,1417-11-2017
Pengemarked - EUR-0,16-0,01-0,26-0,100,050,2717-11-2017
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret-0,402,251,01-0,172,3510,0517-11-2017
Pengemarked - EUR Korte-0,31-0,05-0,44-0,26-0,160,2617-11-2017
Balanceret - SEK Lav Risiko-1,12-2,621,95-0,291,275,1217-11-2017
Ejendomme Direkte - Europa0,42-0,710,25-0,35-1,023,1317-11-2017
Obligationer - CAD-5,86-1,54-5,59-0,49-1,637,0517-11-2017
Balanceret - NOK Lav Risiko-2,54-2,50-1,20-0,72-0,018,3317-11-2017
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret-0,362,470,30-0,780,869,3317-11-2017
Obligationer - SEK Virksomheder-1,56-3,801,01-0,96-0,874,7317-11-2017
Obligationer - SEK Øvrige-3,12-3,64-0,99-1,32-0,984,0117-11-2017
Obligationer - Globale GBP Valutasikret-2,931,72-1,23-1,480,719,3717-11-2017
Pengemarked - AUD-5,57-4,62-7,33-1,61-3,218,3217-11-2017
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret-3,172,42-2,42-1,64-0,599,1217-11-2017
Pengemarked - CAD-5,85-1,36-4,69-1,81-2,787,8817-11-2017
Aktier - Canada-8,072,38-2,39-2,421,6212,7516-11-2017
Obligationer - Globale NOK Valutasikret-4,13-3,72-2,59-2,51-2,278,8617-11-2017
Obligationer - NOK Øvrige-3,95-3,56-3,75-2,53-2,667,8117-11-2017
Pengemarked - SEK-3,94-4,28-1,65-2,65-2,584,3617-11-2017
Obligationer - NOK Korte-4,48-3,81-4,45-2,89-3,088,1117-11-2017
Ejendomme Direkte - Globale-4,15-0,55-3,61-3,02-4,694,4517-11-2017
Sektor - Private Equity, Aktier1,980,792,16-3,441,9113,5817-11-2017
Obligationer - GBP Korte Øvrige-4,272,00-3,71-3,54-1,868,7517-11-2017
Pengemarked - GBP-4,222,18-3,74-3,56-1,979,1917-11-2017
Pengemarked - GBP Korte-4,202,18-3,72-3,57-1,999,3017-11-2017
Obligationer - NOK High Yield-1,03-3,62-0,18-3,82-2,1211,4017-11-2017
Aktier - Afrika & Mellemøsten-6,21-2,35-0,51-5,175,0014,5017-11-2017
Aktier - Afrika4,97-0,027,68-6,12-0,8814,0117-11-2017
Råvarer - Mix-6,084,01-3,23-6,99-6,2413,3117-11-2017
Aktier - Tyrkiet5,03-10,293,67-8,15-6,0821,5017-11-2017
Sektor - Energi, Aktier-14,547,61-6,27-8,33-4,7220,0917-11-2017
Råvarer - Landbrug-12,88-1,30-11,04-8,80-9,4513,3816-11-2017
Aktier - Asien ex. Japan Valutasikret-------
Aktier - Asien-Pacific Valutasikret-------
Aktier - Europa Valutasikret-------
Aktier - Globale Nye Markeder Valutasikret-------
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Japan Valutasikret-------
Aktier - Øvrige Afrika & Mellemøsten-------
Aktier - Øvrige Amerika-------
Aktier - Øvrige Asien-------
Aktier - USA Valutasikret-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Obligationer-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Konvertible Obligationer - Øvrige Valutasikret-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Globale Øvrig Valutasikring-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Obligationer - RMB Højrente-5,390,49-4,25--9,0916-11-2017
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Sektor - Øvrige, Aktier-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)