Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Sektor - Teknologi, Aktier11,811,6320,3116,8517,9315,5017-08-2018
Aktier - Japan Mid/Small Cap0,92-5,1915,1213,9517,1013,4817-08-2018
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap4,422,908,6513,8317,0410,7517-08-2018
Aktier - Rusland-1,24-5,165,6412,032,1118,1217-08-2018
Aktier - Norge8,92-0,9313,0711,999,8514,8117-08-2018
Aktier - Taiwan Large Cap4,550,307,3811,4411,2112,8217-08-2018
Aktier - Thailand1,25-3,1215,1410,637,8413,5217-08-2018
Aktier - USA Small Cap14,168,1625,4310,6214,4316,3317-08-2018
Aktier - USA Large Cap Growth16,188,0924,3910,4316,5513,6117-08-2018
Aktier - BRIK-2,46-6,355,9910,059,1815,5417-08-2018
Aktier - Sverige Mid/Small Cap5,342,105,199,9914,2314,7017-08-2018
Aktier - Euroland Small Cap-0,69-4,364,329,977,0611,6417-08-2018
Aktier - USA Large Cap Blend11,207,6419,289,5614,7512,6817-08-2018
Aktier - USA Fleksibel Cap12,737,0121,719,4514,4013,8817-08-2018
Aktier - Europa Small Cap-0,08-3,106,118,4912,7812,5117-08-2018
Aktier - Finland5,11-2,873,238,3412,2211,9617-08-2018
Aktier - Globale Small Cap6,662,3314,298,2612,2912,2417-08-2018
Sektor - Industrivarer, Aktier0,94-2,139,648,158,8815,5317-08-2018
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan-1,58-3,775,588,049,2612,9817-08-2018
Aktier - Brasilien-13,83-11,01-8,337,95-1,7230,0717-08-2018
Aktier - USA Mid Cap11,146,9420,497,9214,3114,2017-08-2018
Aktier - Storkina-4,31-9,733,817,6911,1716,9517-08-2018
Aktier - USA Large Cap Value8,627,1716,577,4812,9513,0417-08-2018
Aktier - Australien & New Zealand3,153,547,837,435,0115,1317-08-2018
Aktier - Japan Fleksibel Cap-0,75-4,5810,857,4212,6413,6717-08-2018
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap0,45-2,404,227,3512,2711,5617-08-2018
Sektor - Vand, Aktier1,322,699,257,309,8611,2617-08-2018
Aktier - Asien ex. Japan-5,27-6,842,447,159,6113,3017-08-2018
Sektor - Naturressourcer, Aktier-2,15-8,0410,057,101,1119,7717-08-2018
Aktier - Globale Large Cap Growth7,692,5414,777,0811,9912,4417-08-2018
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap-0,37-2,504,486,979,0512,0217-08-2018
Aktier - Indien-1,823,605,146,4919,4915,9017-08-2018
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan-1,54-3,976,486,348,9512,8317-08-2018
Aktier - Euroland Mid Cap-0,63-4,273,286,3012,5612,7917-08-2018
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte-0,97-1,923,206,257,6712,3617-08-2018
Aktier - Danmark0,81-0,19-1,136,1915,7512,2217-08-2018
Sektor - Ædle metaller, Aktier-17,39-14,67-17,206,15-3,7632,8517-08-2018
Aktier - Globale Nye Markeder-6,56-6,68-0,446,106,0513,0917-08-2018
Aktier - Kina-6,36-12,333,105,8710,6118,1017-08-2018
Sektor - Privatforbrug, Aktier4,723,2110,295,759,6312,7117-08-2018
Aktier - Globale Fleksibel Cap3,100,109,385,749,9312,3017-08-2018
Aktier - Globale Large Cap Blend4,492,0010,405,569,8611,7117-08-2018
Sektor - Miljø & Klima, Aktier2,240,218,415,539,6012,2117-08-2018
Aktier - Hong Kong-3,72-9,354,535,449,0515,6717-08-2018
Aktier - Globale Large Cap Value3,071,509,205,419,8711,8917-08-2018
Aktier - Latinamerika-7,08-6,07-7,185,39-0,3021,0617-08-2018
Aktier - Europa Mid Cap2,80-1,397,775,2211,1612,3617-08-2018
Aktier - Europa Nye Markeder-10,59-8,27-5,315,15-0,1714,0417-08-2018
Aktier - Japan Large Cap0,37-2,8510,205,119,9613,5217-08-2018
Aktier - Singapore-1,03-6,153,625,074,8114,6617-08-2018
Balanceret - Target 2046+3,321,348,344,998,5710,4117-08-2018
Aktier - Indonesien-8,89-3,45-8,314,952,3019,8017-08-2018
Sektor - Infrastruktur, Aktier2,123,852,174,8010,1312,2217-08-2018
Balanceret - USD Høj Risiko5,292,938,254,707,3310,2917-08-2018
Balanceret - Target 2041-20452,861,167,854,698,319,9417-08-2018
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko2,21-0,535,164,566,4710,5717-08-2018
Obligationer - Europæiske Højrente-0,08-0,673,234,545,824,6327-04-2018
Obligationer - JPY7,443,502,924,512,4910,3617-08-2018
Aktier - Islamisk Globale0,65-0,896,174,416,8611,5017-08-2018
Balanceret - Target 2036-20401,68-0,026,814,398,629,9017-08-2018
Aktier - Globale Højt Udbytte2,982,447,924,388,9710,8317-08-2018
Sektor - Finansiel Service, Aktier2,01-1,586,674,289,1217,3817-08-2018
Aktier - Tyskland Large Cap-4,52-5,422,174,208,0315,8317-08-2018
Aktier - Norden1,82-1,213,454,088,7411,4417-08-2018
Aktier - England Small Cap2,66-2,8112,354,0811,8516,4917-08-2018
Ejendomme Indirekte - Asien2,56-0,866,024,015,7611,3617-08-2018
Obligationer - EUR Højrente-0,50-0,090,623,874,554,2217-08-2018
Aktier - ASEAN-lande-3,50-5,603,673,842,8112,6217-08-2018
Balanceret - Target 2031-20351,910,736,183,837,539,0317-08-2018
Aktier - Sverige1,09-0,111,603,807,8412,8117-08-2018
Sektor - Forsyning, Aktier6,147,542,753,758,3212,3017-08-2018
Obligationer - Globale Højrente4,843,834,443,626,997,4817-08-2018
Obligationer - Asiatiske Højrente1,592,021,283,608,248,1417-08-2018
Aktier - Europa Fleksibel Cap-1,15-2,672,843,507,5412,0417-08-2018
Balanceret - EUR Høj Risiko0,29-0,803,573,426,229,6717-08-2018
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap-7,53-6,89-1,743,415,7512,3317-08-2018
Aktier - Europa ex. England Large Cap0,27-2,423,243,398,4612,2817-08-2018
Obligationer - USD Højrente6,204,645,763,386,907,9117-08-2018
Balanceret - Asien-1,03-1,991,963,295,899,4917-08-2018
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret-1,210,18-0,163,273,364,5417-08-2018
Balanceret - EUR Høj Risiko Global0,85-0,125,043,236,209,2317-08-2018
Aktier - Schweiz Large Cap2,243,254,593,228,9810,6117-08-2018
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap-5,17-6,440,863,127,4613,1517-08-2018
Aktier - Europa Large Cap Growth2,81-0,195,703,087,9211,8417-08-2018
Balanceret - Nye Markeder-5,20-4,31-1,213,013,559,6017-08-2018
Aktier - Euroland Large Cap-1,16-3,891,143,016,9513,5617-08-2018
Balanceret - SEK Høj Risiko0,30-0,072,563,016,359,0917-08-2018
Aktier - Spanien3,89-2,976,272,897,1015,2517-08-2018
Sektor - Landbrug, Aktier1,922,2510,482,776,2112,6317-08-2018
Balanceret - Target 2026-20300,69-0,234,692,747,038,3117-08-2018
Obligationer - EUR Lange2,552,823,152,717,099,8117-08-2018
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland-9,03-5,25-9,122,713,5512,3917-08-2018
Balanceret - USD Moderat Risiko5,023,296,782,677,028,7617-08-2018
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder1,372,721,282,647,067,6917-08-2018
Obligationer - Nye Markeder-0,861,12-0,822,565,627,5617-08-2018
Obligationer - DKK Øvrige0,520,991,752,502,942,0217-08-2018
Ejendomme Indirekte - Globale5,016,177,522,438,5010,7617-08-2018
Sektor - Private Equity, Aktier1,653,774,152,376,3513,0017-08-2018
Sektor - Energi, Aktier7,67-2,9622,412,34-1,0219,3817-08-2018
Sektor - Sundhed, Aktier13,018,0917,612,3013,7714,6817-08-2018
Ejendomme Indirekte - Europa3,071,709,812,2011,0112,3217-08-2018
Obligationer - USD Fleksibel4,854,263,422,165,837,4617-08-2018
Balanceret - USD Fleksibel4,322,326,502,166,439,6417-08-2018
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret4,404,903,512,146,766,8817-08-2018
Obligationer - DKK Indenlandske0,570,941,592,122,421,7517-08-2018
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko1,72-1,117,872,057,5012,1217-08-2018
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus-6,53-2,00-5,292,032,295,9217-08-2018
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus-5,17-1,12-4,151,922,474,5617-08-2018
Obligationer - Asien2,503,581,671,925,767,0817-08-2018
Aktier - Globale Frontier Markeder-6,12-6,87-1,271,905,6611,0417-08-2018
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global-0,24-0,172,351,864,316,1417-08-2018
Obligationer - EUR Virksomheder-0,330,510,371,842,932,6317-08-2018
Balanceret - NOK Moderat Risiko2,00-0,520,561,843,049,1317-08-2018
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret5,784,685,041,796,868,1117-08-2018
Obligationer - Globale Fleksibel1,811,351,361,785,546,2417-08-2018
Balanceret - EUR Moderat Risiko-0,39-0,901,751,784,137,2217-08-2018
Ejendomme Indirekte - Nordamerika7,4415,147,571,7810,5014,4417-08-2018
Konvertible Obligationer - Globale2,23-0,252,781,655,536,6717-08-2018
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global-0,53-0,622,491,633,957,4817-08-2018
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret4,633,713,721,635,977,2617-08-2018
Aktier - Europa Large Cap Blend-0,49-2,712,871,546,5712,0017-08-2018
Obligationer - RMB1,76-3,363,051,505,037,3417-08-2018
Balanceret - USD Lav Risiko4,723,304,711,495,507,5817-08-2018
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret4,661,485,511,497,228,8117-08-2018
Sektor - Alternativ Energi, Aktier-3,04-5,304,101,486,4614,4217-08-2018
Obligationer - USD Virksomheder3,375,362,521,476,486,9517-08-2018
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,380,510,971,461,420,7817-08-2018
Balanceret - Target 2021-2025-0,080,222,371,444,356,0417-08-2018
Aktier - Europa Large Cap Value-2,09-4,590,601,446,1813,2017-08-2018
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret-2,11-0,37-1,611,301,893,3717-08-2018
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering-1,46-1,750,801,273,588,1017-08-2018
Obligationer - Asien Lokalvaluta0,430,761,891,264,156,6817-08-2018
Konvertible Obligationer - Europæiske-1,74-2,38-0,751,213,145,7017-08-2018
Obligationer - DKK Korte0,160,320,591,211,300,8217-08-2018
Aktier - Europa Højt Udbytte-0,98-2,251,281,196,5611,5117-08-2018
Obligationer - Globale Virksomheder1,823,181,591,195,055,3317-08-2018
Obligationer - NOK High Yield4,480,090,151,17-2,969,5617-08-2018
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret-2,570,78-2,151,152,133,1217-08-2018
Balanceret - SEK Moderat Risiko-2,32-0,61-1,941,113,597,1017-08-2018
Obligationer - EUR Indeks-0,45-0,510,850,851,613,7417-08-2018
Balanceret - EUR Lav Risiko Global-0,94-0,270,360,832,433,7117-08-2018
Balanceret - EUR Lav Risiko-0,50-0,290,620,802,413,6517-08-2018
Obligationer - EUR Øvrige-0,70-0,09-0,280,742,242,5617-08-2018
Aktier - England Fleksibel Cap1,21-4,098,890,738,1815,4917-08-2018
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret-1,56-2,150,130,712,765,5017-08-2018
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret1,874,28-0,760,704,336,5217-08-2018
Obligationer - Europæiske-0,490,060,180,683,292,9617-08-2018
Obligationer - Globale USD Valutasikret5,204,123,340,685,697,3317-08-2018
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret-1,060,50-0,760,651,683,7517-08-2018
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap-8,26-5,71-4,590,616,0411,5217-08-2018
Obligationer - EUR Fleksibel-1,05-0,53-0,530,541,533,0817-08-2018
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta-5,95-4,23-6,710,540,339,1017-08-2018
Obligationer - EUR Stat-0,130,090,180,402,403,2117-08-2018
Obligationer - EUR Virksomheder Korte-0,45-0,22-0,250,390,961,0017-08-2018
Balanceret - CHF Moderat Risiko1,263,110,770,294,266,9817-08-2018
Balanceret - Target 2016-2020-0,27-0,171,560,283,214,9217-08-2018
Aktier - Korea-9,19-8,83-0,550,234,3614,3217-08-2018
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,640,40-0,620,231,732,5717-08-2018
Obligationer - Globale NOK Valutasikret1,28-0,42-3,320,12-0,868,1617-08-2018
Ejendomme Direkte - Globale1,220,521,250,06-1,694,2717-08-2018
Obligationer - USD Øvrige3,924,771,960,045,096,9717-08-2018
Obligationer - Globale EUR Valutasikret-1,93-0,31-2,180,021,022,7317-08-2018
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko1,11-1,246,37-0,076,2611,3917-08-2018
Balanceret - NOK Lav Risiko1,13-0,86-1,60-0,080,597,6017-08-2018
Balanceret - Target 2011-2015-0,85-0,12-0,23-0,101,874,2217-08-2018
Obligationer - EUR Korte Øvrige-0,61-0,29-0,57-0,140,451,0717-08-2018
Aktier - England Mid Cap-0,31-4,508,13-0,169,2716,0617-08-2018
Obligationer - EUR Ultrakorte-0,24-0,07-0,18-0,180,090,4817-08-2018
Obligationer - Globale1,521,750,46-0,193,025,0517-08-2018
Obligationer - USD Korte Øvrige6,064,064,03-0,203,697,2817-08-2018
Balanceret - SEK Fleksibel-3,38-0,99-2,83-0,202,168,2717-08-2018
Pengemarked - EUR-0,130,01-0,12-0,26-0,050,2417-08-2018
Balanceret - CHF Høj Risiko1,773,232,18-0,284,188,5017-08-2018
Obligationer - NOK Korte2,84-0,46-1,76-0,28-1,966,9317-08-2018
Pengemarked - USD Korte6,393,954,57-0,293,647,3617-08-2018
Aktier - England Large Cap Blend1,09-3,627,72-0,336,2213,6517-08-2018
Pengemarked - EUR Korte-0,150,01-0,21-0,40-0,220,2017-08-2018
Pengemarked - USD6,333,924,40-0,423,497,3017-08-2018
Obligationer - Globale Indeks2,732,251,41-0,462,005,6717-08-2018
Obligationer - HKD4,783,872,60-0,474,397,1617-08-2018
Obligationer - NOK Øvrige2,54-0,22-2,02-0,48-1,446,7817-08-2018
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret1,792,000,05-0,524,267,4217-08-2018
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret0,555,01-2,39-0,653,905,6717-08-2018
Obligationer - Europa Nye Markeder-6,40-3,68-6,06-0,651,214,8217-08-2018
Ejendomme Direkte - Europa-0,520,13-1,48-0,67-0,773,8717-08-2018
Obligationer - USD Stat3,774,811,29-0,783,727,2417-08-2018
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret0,833,76-2,04-0,822,725,6617-08-2018
Obligationer - Globale USD Fokus1,673,53-0,73-0,844,376,6617-08-2018
Obligationer - RMB Onshore2,75-3,013,19-0,943,316,8117-08-2018
Aktier - England Large Cap Growth0,61-3,717,25-0,986,5013,7817-08-2018
Råvarer - Ædle metaller-4,73-6,180,24-1,01-3,0616,0317-08-2018
Obligationer - Globale Indeks5,034,983,48-1,043,257,1117-08-2018
Aktier - Afrika & Mellemøsten8,02-0,585,76-1,413,4814,3717-08-2018
Obligationer - Globale CHF Valutasikret1,624,31-2,02-1,502,745,5317-08-2018
Obligationer - GBP Indeks0,051,974,05-1,616,4712,6417-08-2018
Aktier - England Højt Udbytte-0,11-3,895,32-1,726,6313,8417-08-2018
Balanceret - CHF Lav Risiko0,863,00-1,32-1,832,835,7417-08-2018
Aktier - Canada0,034,734,44-1,841,5212,7917-08-2018
Obligationer - CHF2,404,59-0,68-1,872,545,6617-08-2018
Balanceret - SEK Lav Risiko-5,31-1,45-6,64-1,89-0,075,3917-08-2018
Balanceret - GBP Moderat Risiko-0,10-1,674,40-2,084,6410,4217-08-2018
Råvarer - Mix-2,60-6,673,39-2,09-7,0111,3717-08-2018
Aktier - Italien-4,67-10,83-4,01-2,115,5917,4617-08-2018
Obligationer - SEK Virksomheder-5,67-1,40-8,26-2,25-2,235,1817-08-2018
Pengemarked - CHF2,694,02-0,83-2,391,094,8817-08-2018
Obligationer - GBP Højrente-0,81-1,773,11-2,404,1410,5917-08-2018
Obligationer - SEK Øvrige-4,91-0,70-7,45-2,46-1,244,5617-08-2018
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering-0,75-2,204,54-2,484,5511,1217-08-2018
Sektor - Kommunikation, Aktier-0,112,50-1,90-2,596,3612,5617-08-2018
Aktier - Afrika-1,12-8,744,29-2,64-1,9414,1617-08-2018
Sektor - Bioteknologi, Aktier11,569,1313,49-2,7014,6623,7117-08-2018
Obligationer - GBP Virksomheder-1,28-0,992,27-3,244,359,8217-08-2018
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret-1,32-2,002,72-3,443,1810,6417-08-2018
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko-0,61-1,663,08-3,463,419,3617-08-2018
Obligationer - GBP Øvrige-1,06-0,942,32-3,673,889,3117-08-2018
Obligationer - GBP Stat0,080,363,10-3,744,409,7217-08-2018
Ejendomme Direkte - Storbritannien2,17-1,258,32-3,945,2010,3617-08-2018
Aktier - Kina, A-aktier-16,00-17,42-7,30-4,2312,9322,6817-08-2018
Ejendomme Direkte - Øvrige-4,470,57-5,74-4,37-4,4812,8717-08-2018
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret-2,06-2,331,37-4,952,449,5717-08-2018
Obligationer - CAD-4,30-1,89-6,27-5,26-1,096,7627-04-2018
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret-2,36-1,390,80-5,432,218,6717-08-2018
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret-1,28-1,571,83-5,561,528,3317-08-2018
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret-2,13-4,532,75-5,712,7112,4117-08-2018
Obligationer - Globale GBP Valutasikret-2,21-2,280,32-5,971,588,7117-08-2018
Obligationer - GBP Korte Øvrige-0,63-1,961,83-6,48-0,548,2217-08-2018
Pengemarked - GBP Korte-0,52-2,272,27-7,27-0,738,8817-08-2018
Pengemarked - GBP-0,54-2,272,26-7,28-0,738,8717-08-2018
Råvarer - Landbrug-4,17-5,19-6,95-9,07-8,0912,0817-08-2018
Aktier - Tyrkiet-41,97-29,58-44,05-16,63-12,6822,9217-08-2018
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Norden Small/Mid Cap-------
Aktier - Øvrige-------
Aktier - Pacific ex. Japan-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Balanceret - Storkina-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Global Makroøkonomisk-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Obligationer - RMB Højrente1,573,060,47--7,7117-08-2018
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)