Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Brasilien14,2312,7211,1330,677,4731,2318-02-2019
Aktier - BRIK9,606,331,1919,9710,8813,2218-02-2019
Aktier - Rusland10,973,644,1519,504,6617,0818-02-2019
Aktier - Latinamerika13,1411,574,6816,855,0120,7418-02-2019
Sektor - Teknologi, Aktier12,838,187,0215,9914,3815,2118-02-2019
Aktier - USA Large Cap Growth14,574,9115,4515,5014,0512,9718-02-2019
Aktier - USA Small Cap17,574,2014,2015,3511,7916,8818-02-2019
Aktier - Thailand10,647,333,5215,1811,8712,8218-02-2019
Aktier - Hong Kong11,528,492,0114,5911,0513,2318-02-2019
Aktier - Norge10,47-1,353,0314,597,6414,5418-02-2019
Aktier - Japan Mid/Small Cap9,390,72-4,7614,2413,9514,3618-02-2019
Aktier - Kina12,737,24-4,4513,8410,2015,1318-02-2019
Aktier - USA Fleksibel Cap13,983,4712,1313,7512,7413,6018-02-2019
Aktier - Storkina11,437,37-3,3913,1810,4113,9818-02-2019
Aktier - Europa Nye Markeder8,974,59-4,8912,792,2713,7218-02-2019
Aktier - USA Large Cap Blend12,992,9012,1312,6412,7012,0218-02-2019
Sektor - Industrivarer, Aktier13,294,330,3612,536,6413,9318-02-2019
Aktier - USA Mid Cap16,543,4611,5212,3011,3214,8118-02-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan9,016,300,7312,039,1411,7018-02-2019
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap11,823,92-6,2412,0111,6912,1218-02-2019
Sektor - Naturressourcer, Aktier12,302,870,3111,950,1818,2218-02-2019
Aktier - Pacific ex. Japan10,777,547,2311,827,5110,6518-02-2019
Aktier - Asien ex. Japan8,986,96-3,1211,789,6311,8118-02-2019
Aktier - Globale Nye Markeder9,016,47-3,8411,777,1711,3518-02-2019
Aktier - Globale Small Cap13,253,534,6211,569,1012,4418-02-2019
Ejendomme Indirekte - Asien10,2811,0015,0411,389,739,9418-02-2019
Aktier - Globale Large Cap Growth12,194,426,4111,279,8611,3118-02-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte9,316,774,8510,968,679,9918-02-2019
Sektor - Finansiel Service, Aktier9,611,42-3,8310,916,6415,6918-02-2019
Aktier - USA Large Cap Value12,051,4310,2110,8211,5212,6018-02-2019
Aktier - Singapore8,458,373,9110,756,7310,9818-02-2019
Aktier - Finland11,154,44-0,1610,438,8311,7318-02-2019
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan9,194,31-0,4410,378,6510,8418-02-2019
Sektor - Vand, Aktier14,166,527,1510,296,7410,6118-02-2019
Sektor - Bioteknologi, Aktier20,579,4110,599,929,4821,0418-02-2019
Aktier - Japan Fleksibel Cap9,220,93-5,999,9110,1813,6518-02-2019
Aktier - Taiwan Large Cap5,675,153,209,629,0312,9418-02-2019
Aktier - Euroland Small Cap8,180,26-10,959,266,8213,5618-02-2019
Aktier - Indien-5,42-1,36-6,849,2414,0316,9418-02-2019
Aktier - Norden Small/Mid Cap7,830,62-5,739,188,5812,7218-02-2019
Aktier - Globale Large Cap Blend11,192,964,599,147,9810,4218-02-2019
Aktier - Australien & New Zealand10,173,522,719,004,3412,8418-02-2019
Aktier - Euroland Mid Cap10,542,16-7,018,985,8413,3218-02-2019
Aktier - Globale Large Cap Value10,912,083,578,878,1810,7518-02-2019
Aktier - Japan Large Cap7,990,97-2,378,849,0911,6218-02-2019
Aktier - Globale Fleksibel Cap10,982,861,048,646,8211,8118-02-2019
Sektor - Miljø & Klima, Aktier13,294,653,688,606,5811,7018-02-2019
Aktier - Sverige Mid/Small Cap8,144,163,038,5510,9012,9318-02-2019
Sektor - Sundhed, Aktier10,853,1814,898,449,9113,5418-02-2019
Sektor - Privatforbrug, Aktier10,314,054,508,348,1611,6718-02-2019
Sektor - Infrastruktur, Aktier9,706,4611,618,238,4511,0118-02-2019
Balanceret - Target 2046+9,843,424,188,117,269,3118-02-2019
Balanceret - Target 2041-20459,493,253,657,887,098,8118-02-2019
Aktier - Europa Small Cap9,721,02-9,847,877,0513,7818-02-2019
Balanceret - Target 2036-20409,303,222,357,806,448,2418-02-2019
Sektor - Energi, Aktier14,431,358,487,73-2,4017,8318-02-2019
Aktier - Schweiz Large Cap9,173,701,037,726,519,2818-02-2019
Aktier - Globale Højt Udbytte9,812,665,917,727,949,4718-02-2019
Sektor - Ædle metaller, Aktier10,7718,424,217,721,5433,5318-02-2019
Balanceret - Nye Markeder7,225,18-0,667,674,618,0918-02-2019
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland3,172,47-8,027,663,3412,6018-02-2019
Balanceret - USD Høj Risiko8,472,848,487,527,528,8418-02-2019
Aktier - ASEAN-lande8,498,26-0,077,376,119,6818-02-2019
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap7,636,19-6,777,366,3911,0818-02-2019
Aktier - Europa Mid Cap11,222,73-4,837,116,2012,8918-02-2019
Aktier - Afrika & Mellemøsten6,364,247,037,032,4110,6018-02-2019
Sektor - Landbrug, Aktier9,99-0,862,656,995,6311,2118-02-2019
Aktier - Islamisk Globale9,170,974,346,886,109,9618-02-2019
Aktier - Spanien8,131,92-2,316,841,1013,5318-02-2019
Sektor - Forsyning, Aktier7,986,1021,776,846,8911,7718-02-2019
Obligationer - USD Højrente6,443,6512,826,796,167,0418-02-2019
Råvarer - Ædle metaller4,698,698,836,750,9715,5518-02-2019
Balanceret - Target 2031-20357,742,632,726,655,987,6418-02-2019
Obligationer - NOK High Yield2,89-1,011,776,61-1,917,7018-02-2019
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko9,773,693,046,595,8610,2518-02-2019
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko8,751,17-0,176,585,499,3818-02-2019
Aktier - Globale Frontier Markeder8,224,54-7,706,554,009,2518-02-2019
Aktier - Italien10,736,74-10,716,461,5917,0418-02-2019
Sektor - Private Equity, Aktier8,384,756,766,443,3912,0018-02-2019
Aktier - Kina, A-aktier16,428,81-7,846,3714,7716,0718-02-2019
Obligationer - Globale Højrente5,323,0410,836,366,506,4618-02-2019
Aktier - Euroland Large Cap9,001,49-4,426,323,9712,0018-02-2019
Aktier - Danmark9,474,00-3,166,3011,4711,7718-02-2019
Aktier - England Small Cap8,00-0,27-2,696,265,6517,1618-02-2019
Aktier - Europa ex. England Large Cap9,562,70-3,396,235,3411,3418-02-2019
Ejendomme Indirekte - Globale11,915,9117,286,168,4811,0818-02-2019
Aktier - Norden9,634,49-0,146,156,5710,7318-02-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko Global8,071,900,256,074,728,3418-02-2019
Balanceret - Asien6,685,744,786,067,168,0118-02-2019
Aktier - Canada12,942,196,736,020,1813,1215-02-2019
Ejendomme Indirekte - Nordamerika14,286,4827,156,0110,2115,1018-02-2019
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap7,396,70-4,035,986,2411,6018-02-2019
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap8,15-0,43-11,545,983,9613,1618-02-2019
Aktier - Sverige7,913,40-0,505,966,1411,5318-02-2019
Sektor - Alternativ Energi, Aktier13,496,945,235,872,4113,6918-02-2019
Balanceret - Target 2026-20307,222,691,795,875,146,6418-02-2019
Aktier - Europa Large Cap Value9,501,56-4,195,812,9911,6418-02-2019
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret4,051,59-0,615,592,194,2318-02-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder4,884,6911,085,578,116,1718-02-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko6,461,12-1,975,404,178,8318-02-2019
Aktier - Tyskland Large Cap8,64-0,51-11,455,272,9513,7018-02-2019
Obligationer - Nye Markeder5,355,508,545,277,286,4818-02-2019
Balanceret - USD Moderat Risiko6,623,089,255,186,627,2918-02-2019
Aktier - Europa Large Cap Blend9,762,67-2,005,143,8010,7218-02-2019
Obligationer - Asiatiske Højrente5,286,2410,245,139,126,5418-02-2019
Aktier - Europa Large Cap Growth10,753,42-0,315,135,4811,0018-02-2019
Balanceret - NOK Moderat Risiko7,040,910,265,102,277,9718-02-2019
Obligationer - EUR Højrente2,700,71-0,935,093,113,7918-02-2019
Aktier - Europa Højt Udbytte8,692,19-0,964,954,0910,2718-02-2019
Aktier - Europa Fleksibel Cap9,851,54-5,784,903,9011,9218-02-2019
Ejendomme Indirekte - Europa9,352,116,204,827,8712,4718-02-2019
Balanceret - USD Fleksibel6,693,058,654,786,498,4018-02-2019
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta4,725,530,574,542,748,2618-02-2019
Aktier - England Large Cap10,904,513,324,433,5311,9918-02-2019
Balanceret - SEK Høj Risiko6,602,12-0,234,385,047,8518-02-2019
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko8,623,453,224,284,709,6018-02-2019
Aktier - Korea6,905,84-4,874,264,1615,0218-02-2019
Aktier - England Fleksibel Cap10,953,400,494,013,3714,8718-02-2019
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus4,004,14-2,403,992,846,1418-02-2019
Obligationer - USD Fleksibel4,023,4811,623,936,786,3918-02-2019
Råvarer - Mix6,18-0,49-1,853,90-7,2411,4518-02-2019
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret6,283,007,913,896,627,3118-02-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus3,182,98-1,673,832,444,2018-02-2019
Aktier - Indonesien7,5310,700,853,654,6516,1218-02-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global5,410,85-1,653,652,546,8218-02-2019
Aktier - England Mid Cap12,264,10-1,243,584,7016,5518-02-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global5,211,43-0,403,523,015,5018-02-2019
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret3,412,8811,413,476,656,3018-02-2019
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret3,563,8112,263,397,226,0118-02-2019
Konvertible Obligationer - Globale5,252,033,003,394,255,6418-02-2019
Balanceret - USD Lav Risiko4,332,9310,733,225,606,2818-02-2019
Obligationer - RMB4,215,737,323,176,025,2818-02-2019
Balanceret - Target 2021-20254,601,290,193,153,154,8218-02-2019
Aktier - Afrika8,054,46-7,503,13-3,2112,7118-02-2019
Obligationer - Asien3,874,7411,693,127,005,8318-02-2019
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret2,582,3912,663,067,736,9318-02-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko4,901,03-1,773,022,346,4418-02-2019
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret2,951,880,862,962,825,7218-02-2019
Obligationer - Globale Virksomheder3,813,768,212,915,464,3418-02-2019
Obligationer - Asien Lokalvaluta2,975,079,182,895,805,2618-02-2019
Obligationer - Globale Fleksibel3,052,116,432,855,355,5418-02-2019
Balanceret - CHF Høj Risiko4,601,86-0,572,782,677,1618-02-2019
Balanceret - CHF Moderat Risiko4,292,28-0,342,753,205,9118-02-2019
Obligationer - Globale NOK Valutasikret3,501,291,502,74-0,286,5018-02-2019
Obligationer - USD Virksomheder3,664,2612,682,716,446,1218-02-2019
Obligationer - DKK Øvrige1,151,383,402,712,751,9018-02-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering4,730,37-3,412,651,667,4818-02-2019
Balanceret - NOK Lav Risiko4,690,49-0,682,640,776,5618-02-2019
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret6,873,392,362,562,069,3618-02-2019
Obligationer - RMB Højrente4,745,859,322,516,015,6918-02-2019
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret5,021,65-3,232,481,274,9918-02-2019
Obligationer - GBP Indeks4,463,596,332,466,0610,4218-02-2019
Balanceret - SEK Moderat Risiko3,291,00-2,322,422,646,2618-02-2019
Balanceret - Target 2016-20202,421,300,862,412,323,4918-02-2019
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret1,941,13-1,692,401,483,2118-02-2019
Obligationer - DKK Indenlandske1,031,113,122,282,301,6318-02-2019
Obligationer - EUR Virksomheder1,571,240,282,272,252,3318-02-2019
Balanceret - GBP Moderat Risiko7,293,232,512,233,338,8918-02-2019
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering7,423,251,302,173,309,7418-02-2019
Aktier - England Højt Udbytte10,283,782,272,133,5012,9318-02-2019
Konvertible Obligationer - Europæiske3,25-0,40-4,092,061,314,9218-02-2019
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret1,562,62-0,192,032,955,6318-02-2019
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret2,132,27-0,671,951,783,1418-02-2019
Obligationer - GBP Højrente5,432,331,591,892,749,4118-02-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko Global3,061,06-0,691,801,683,2718-02-2019
Obligationer - EUR Lange1,864,456,131,786,448,8518-02-2019
Obligationer - Europa Nye Markeder2,112,78-0,741,742,375,0018-02-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko2,750,92-0,371,711,553,2818-02-2019
Obligationer - EUR Fleksibel1,550,98-0,611,601,002,8818-02-2019
Balanceret - SEK Fleksibel3,110,79-3,561,541,477,6418-02-2019
Obligationer - NOK Korte2,15-0,780,751,52-1,206,0618-02-2019
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,480,581,761,481,190,7418-02-2019
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret3,791,98-1,091,422,356,4718-02-2019
Obligationer - DKK Korte0,510,481,251,291,050,7518-02-2019
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret1,111,790,071,272,175,2318-02-2019
Obligationer - Globale USD Valutasikret2,443,0212,861,266,056,6018-02-2019
Obligationer - JPY1,154,697,431,204,2410,5218-02-2019
Obligationer - HKD1,873,0513,261,176,246,5218-02-2019
Obligationer - NOK Øvrige2,41-0,191,151,12-0,815,8018-02-2019
Obligationer - Globale Indeks1,791,867,681,112,744,4718-02-2019
Balanceret - Target 2011-20151,410,600,060,941,283,8018-02-2019
Obligationer - USD Øvrige2,593,4912,540,925,956,2018-02-2019
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret0,660,43-0,770,911,653,5418-02-2019
Obligationer - Globale EUR Fokus1,211,170,770,871,642,2618-02-2019
Obligationer - Europæiske1,141,471,130,822,242,6518-02-2019
Obligationer - GBP Virksomheder4,823,743,390,813,368,9918-02-2019
Obligationer - EUR Øvrige0,891,220,410,801,732,3618-02-2019
Sektor - Kommunikation, Aktier9,122,893,680,794,2511,5718-02-2019
Obligationer - EUR Indeks0,270,20-0,980,711,223,2018-02-2019
Obligationer - RMB Onshore3,785,338,970,665,885,9018-02-2019
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko5,913,222,740,592,497,9918-02-2019
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,620,11-0,870,550,510,9018-02-2019
Obligationer - USD Korte Øvrige1,791,5312,210,544,616,6518-02-2019
Obligationer - Globale2,322,945,890,523,434,4318-02-2019
Pengemarked - USD Korte1,361,3212,350,504,726,8018-02-2019
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,121,56-1,130,500,482,6918-02-2019
Obligationer - EUR Stat0,661,931,580,422,153,0218-02-2019
Obligationer - Globale Indeks2,232,3311,690,413,686,1418-02-2019
Pengemarked - USD1,411,3312,150,274,476,7318-02-2019
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,270,17-0,64-0,020,241,1118-02-2019
Obligationer - GBP Øvrige4,443,593,78-0,053,308,6718-02-2019
Obligationer - Globale USD Fokus2,622,438,96-0,095,445,6418-02-2019
Obligationer - Globale CHF Valutasikret0,752,411,60-0,122,095,6118-02-2019
Ejendomme Direkte - Europa0,570,100,54-0,13-0,064,1218-02-2019
Obligationer - EUR Ultrakorte0,10-0,07-0,41-0,17-0,020,4918-02-2019
Balanceret - CHF Lav Risiko2,031,82-0,92-0,231,795,1318-02-2019
Pengemarked - EUR-0,03-0,09-0,23-0,28-0,110,2518-02-2019
Pengemarked - EUR Korte-0,07-0,12-0,28-0,38-0,220,2018-02-2019
Obligationer - USD Stat1,743,5812,49-0,404,406,6618-02-2019
Ejendomme Direkte - Globale0,430,181,08-0,50-1,804,8218-02-2019
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret4,743,011,10-0,511,538,5118-02-2019
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret7,923,40-1,86-0,790,8110,7318-02-2019
Balanceret - SEK Lav Risiko-0,13-0,41-4,28-0,83-0,345,1918-02-2019
Obligationer - CHF0,271,953,87-1,042,255,8818-02-2019
Obligationer - GBP Stat4,384,986,45-1,053,779,2218-02-2019
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap3,83-7,14-24,32-1,180,1613,9318-02-2019
Ejendomme Direkte - Storbritannien2,681,014,61-1,333,949,5118-02-2019
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret4,763,962,28-1,501,437,7118-02-2019
Obligationer - Globale GBP Valutasikret4,263,802,13-1,701,237,8018-02-2019
Pengemarked - CHF-0,850,420,77-1,780,805,0318-02-2019
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret3,722,742,66-1,831,337,1118-02-2019
Obligationer - SEK Virksomheder-2,48-1,71-5,24-1,96-2,235,6918-02-2019
Obligationer - SEK Øvrige-2,78-1,16-3,54-2,64-1,175,1618-02-2019
Obligationer - GBP Korte Øvrige2,861,772,14-3,68-0,677,9018-02-2019
Pengemarked - GBP Korte2,691,642,00-3,79-0,948,1518-02-2019
Pengemarked - GBP2,681,601,92-3,83-0,978,1418-02-2019
Obligationer - CAD-4,30-1,89-6,27-5,26-1,096,7627-04-2018
Ejendomme Direkte - Øvrige0,670,51-2,41-5,27-4,1812,4818-02-2019
Råvarer - Landbrug1,04-1,08-10,47-6,90-8,7511,9418-02-2019
Aktier - Tyrkiet11,089,16-28,46-7,23-3,4329,8018-02-2019
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Øvrige-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Balanceret - Storkina9,358,042,97--9,6718-02-2019
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Global Makroøkonomisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)