Ved at bruge sitet accepterer du Morningstar anvender cookies. Læs mere om Morningstars politik for cookies og lokal lagring:

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Kina, A-aktier4,003,9517,9730,1916,2734,2329-03-2017
Aktier - Indien15,4916,0731,2123,1215,1419,8529-03-2017
Aktier - Japan Mid/Small Cap8,588,2824,8321,0618,6015,1929-03-2017
Sektor - Teknologi, Aktier10,8510,1930,1819,5415,2716,0029-03-2017
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap9,239,3027,7117,6518,4211,8929-03-2017
Aktier - Danmark7,687,8215,2117,5821,5712,5829-03-2017
Aktier - USA Large Cap Growth5,644,7119,9317,0515,5514,5829-03-2017
Aktier - USA Mid Cap1,300,8423,3517,0215,8215,1129-03-2017
Aktier - USA Large Cap Blend2,872,2220,7716,9515,6113,3129-03-2017
Aktier - Japan Large Cap5,374,8220,3416,2511,7015,3929-03-2017
Obligationer - RMB Højrente3,893,349,7916,22-8,9729-03-2017
Obligationer - Asiatiske Højrente1,661,2417,8316,1211,878,4829-03-2017
Ejendomme Indirekte - Nordamerika-0,70-0,283,8415,6311,4716,2529-03-2017
Sektor - Bioteknologi, Aktier8,367,2225,5515,5922,6228,7429-03-2017
Aktier - Kina11,0611,3726,4515,5010,8821,2429-03-2017
Aktier - USA Large Cap Value0,920,3420,7815,3815,1613,4229-03-2017
Aktier - USA Fleksibel Cap3,522,8021,4115,2914,5514,6729-03-2017
Aktier - Taiwan Large Cap10,5710,9927,9214,9711,5714,2229-03-2017
Aktier - Storkina10,9811,3226,0114,7710,8518,8929-03-2017
Aktier - USA Small Cap0,26-0,5129,0614,3114,6517,5429-03-2017
Sektor - Sundhed, Aktier6,756,3213,7214,0717,4416,7329-03-2017
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan8,518,2622,5813,9910,4514,0529-03-2017
Aktier - Asien ex. Japan11,8211,9624,9313,959,2715,0229-03-2017
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap10,6811,0122,4513,9013,3214,9829-03-2017
Aktier - Hong Kong10,6811,2425,6913,769,6918,2229-03-2017
Aktier - Thailand6,065,9122,1113,658,7114,7229-03-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder1,500,9914,7013,339,508,5829-03-2017
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-1,32-1,7610,6212,877,2910,0329-03-2017
Aktier - Euroland Small Cap8,748,6922,2712,8512,9412,9029-03-2017
Aktier - Globale Large Cap Growth6,035,6717,4112,8111,9413,1329-03-2017
Aktier - Globale Small Cap3,293,0320,4512,6714,1113,1829-03-2017
Aktier - BRIK8,938,8434,9412,615,1017,6629-03-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan10,4410,6024,7512,579,5414,1229-03-2017
Obligationer - Asien0,910,449,3112,508,128,4029-03-2017
Sektor - Infrastruktur, Aktier5,775,8016,1412,4810,4513,2329-03-2017
Obligationer - Nye Markeder2,361,9814,2912,188,058,8829-03-2017
Aktier - Finland2,202,2020,5812,1213,3513,4829-03-2017
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret-0,54-0,958,5612,068,459,0129-03-2017
Sektor - Privatforbrug, Aktier7,737,5216,2712,0011,3913,5529-03-2017
Balanceret - Asien4,594,3314,6711,907,4611,5829-03-2017
Ejendomme Indirekte - Asien5,996,0212,9011,779,4813,4029-03-2017
Ejendomme Indirekte - Globale-0,050,564,1911,749,7113,4029-03-2017
Aktier - Globale Højt Udbytte3,563,4715,6011,6711,6011,7029-03-2017
Aktier - Globale Large Cap Blend4,183,9516,8211,5911,3112,5629-03-2017
Aktier - Globale Large Cap Value3,643,3319,9411,5212,2412,4429-03-2017
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap9,509,6622,0311,497,5813,9429-03-2017
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret1,110,5911,7811,449,9810,0429-03-2017
Sektor - Finansiel Service, Aktier4,614,1027,2211,3011,7617,3829-03-2017
Obligationer - Globale Indeks-1,59-1,887,8211,145,139,4329-03-2017
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap6,217,0116,6011,1215,6012,4729-03-2017
Obligationer - USD Virksomheder-0,57-0,926,8810,927,458,7629-03-2017
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret-0,23-0,6510,7610,877,598,8529-03-2017
Obligationer - USD Fleksibel-0,16-0,5311,7710,857,408,3829-03-2017
Obligationer - Globale Højrente0,33-0,1317,0510,819,468,5829-03-2017
Balanceret - USD Moderat Risiko1,300,8712,8010,808,9010,0029-03-2017
Obligationer - Globale Fleksibel0,11-0,2712,1410,697,537,9929-03-2017
Aktier - Globale Fleksibel Cap4,244,3017,4810,5410,2713,0129-03-2017
Obligationer - Globale USD Valutasikret-1,17-1,615,1810,526,729,1629-03-2017
Obligationer - USD Højrente-0,06-0,4917,2610,508,948,8729-03-2017
Obligationer - Globale USD Fokus-0,10-0,534,6910,456,718,5129-03-2017
Obligationer - USD Øvrige-0,83-1,185,2010,436,338,8529-03-2017
Aktier - Norden3,663,5414,6310,4212,6212,7729-03-2017
Aktier - Rusland-1,72-1,9845,2610,380,2127,4429-03-2017
Sektor - Forsyning, Aktier4,003,918,0610,349,6812,5229-03-2017
Balanceret - Target 2046+3,873,4715,1810,169,5210,9029-03-2017
Ejendomme Direkte - Øvrige0,350,5218,6710,163,879,5229-03-2017
Konvertible Obligationer - Asien inkl. Japan1,000,698,4710,138,469,3429-03-2017
Aktier - Globale Nye Markeder10,1810,2925,4010,115,6814,4629-03-2017
Obligationer - HKD-1,18-1,654,4510,095,028,6629-03-2017
Balanceret - Target 2041-20453,733,4014,7510,079,2210,6729-03-2017
Aktier - Europa Small Cap7,077,3914,379,9414,7913,5229-03-2017
Aktier - Sverige5,244,9816,099,7312,7813,4029-03-2017
Aktier - Schweiz Large Cap7,026,7719,429,7113,0212,2829-03-2017
Aktier - Islamisk Globale4,244,3217,379,698,1912,2829-03-2017
Aktier - Singapore12,5512,1619,359,617,1414,2229-03-2017
Balanceret - USD Fleksibel1,350,9212,409,567,3611,1229-03-2017
Balanceret - Target 2031-20353,403,0913,289,329,2610,2829-03-2017
Balanceret - Target 2036-20403,793,6414,549,279,1110,4529-03-2017
Konvertible Obligationer - Globale1,521,209,959,238,978,2329-03-2017
Balanceret - USD Høj Risiko1,901,7411,689,217,3510,8929-03-2017
Sektor - Ædle metaller, Aktier5,569,4126,369,09-7,9439,6829-03-2017
Obligationer - Asien Lokalvaluta1,851,466,009,074,978,5029-03-2017
Sektor - Vand, Aktier5,835,6222,299,0712,5412,0929-03-2017
Obligationer - USD Korte Øvrige-1,46-1,935,288,965,088,3629-03-2017
Obligationer - USD Stat-1,50-1,812,778,904,698,8429-03-2017
Sektor - Industrivarer, Aktier4,313,8926,578,878,2016,3429-03-2017
Balanceret - Nye Markeder7,126,9318,538,874,1410,7529-03-2017
Sektor - Kommunikation, Aktier1,631,302,668,8511,1512,5629-03-2017
Obligationer - RMB0,860,292,728,786,528,7829-03-2017
Sektor - Miljø & Klima, Aktier4,654,5416,108,7611,2513,3029-03-2017
Ejendomme Indirekte - Europa-0,130,87-2,688,7511,7615,1029-03-2017
Sektor - Private Equity, Aktier4,244,1120,718,7412,8313,5829-03-2017
Obligationer - Globale Virksomheder-0,47-0,605,808,716,127,1229-03-2017
Balanceret - USD Lav Risiko0,06-0,329,068,686,429,0429-03-2017
Aktier - Tyskland Large Cap6,846,9619,038,6712,6316,6129-03-2017
Obligationer - GBP Indeks-0,360,545,798,676,9011,7329-03-2017
Pengemarked - USD Korte-1,68-2,164,378,674,498,4129-03-2017
Aktier - Europa Mid Cap6,396,6810,828,6613,8613,4429-03-2017
Pengemarked - USD-1,81-2,344,378,614,468,3629-03-2017
Aktier - Norge2,892,7032,948,297,7015,1329-03-2017
Obligationer - JPY2,832,094,278,260,4211,8029-03-2017
Aktier - Globale Frontier Markeder5,365,5523,978,2511,0612,1229-03-2017
Aktier - Euroland Mid Cap8,088,2819,118,2013,9714,3329-03-2017
Aktier - Europa Large Cap Growth5,675,7910,768,1611,0613,0829-03-2017
Balanceret - Target 2026-20302,662,6110,848,118,339,3429-03-2017
Aktier - Korea12,5312,1110,177,923,7914,8029-03-2017
Balanceret - CHF Moderat Risiko2,272,439,097,916,1010,1929-03-2017
Aktier - ASEAN-lande6,666,3012,487,865,6313,1929-03-2017
Aktier - Europa ex. England Large Cap5,165,9214,107,6512,1213,3629-03-2017
Balanceret - SEK Høj Risiko3,543,1210,387,458,529,4729-03-2017
Obligationer - EUR Lange-2,88-3,45-4,217,398,2311,1529-03-2017
Aktier - Europa, Mellemøsten & Afrika3,873,3022,847,354,8015,3129-03-2017
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap6,726,6515,347,3110,0613,0829-03-2017
Aktier - Australien & New Zealand8,367,5321,787,096,8716,6429-03-2017
Obligationer - Globale0,400,204,197,004,607,1829-03-2017
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret0,961,354,606,955,9911,3429-03-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko Global3,002,7811,666,917,259,7529-03-2017
Aktier - England Mid Cap4,165,094,966,7514,1316,8829-03-2017
Aktier - Euroland Large Cap5,605,7116,856,6711,2514,5129-03-2017
Aktier - Frankrig Large Cap4,534,7817,266,6510,6314,1429-03-2017
Balanceret - GBP Høj Risiko2,372,897,006,577,9712,1129-03-2017
Obligationer - RMB Onshore-0,47-0,93-1,076,493,278,8329-03-2017
Aktier - Europa Large Cap Blend4,474,6312,406,4110,0813,0129-03-2017
Aktier - England Small Cap5,656,446,906,2613,8116,5929-03-2017
Obligationer - AUD4,964,966,176,232,018,2829-03-2017
Aktier - Europa Fleksibel Cap4,734,8810,216,2210,4513,2029-03-2017
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret1,792,036,346,217,2411,7029-03-2017
Sektor - Landbrug, Aktier0,330,2512,876,195,1213,4629-03-2017
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret1,281,5411,495,977,6111,2829-03-2017
Balanceret - Target 2021-20251,911,807,145,976,857,0129-03-2017
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret1,081,296,035,934,2010,7029-03-2017
Aktier - England Højt Udbytte2,753,404,685,9210,4614,1329-03-2017
Aktier - Europa Large Cap Value4,024,1116,825,8410,5013,9429-03-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko3,603,4810,265,797,3510,2429-03-2017
Balanceret - CHF Høj Risiko2,562,787,655,754,5310,5029-03-2017
Obligationer - GBP Stat-0,560,10-3,955,744,1010,9429-03-2017
Aktier - England Large Cap Growth2,593,225,635,719,0814,6329-03-2017
Aktier - Europa Højt Udbytte3,733,8411,595,689,8312,2429-03-2017
Obligationer - Globale CHF Valutasikret1,021,194,455,665,0311,3729-03-2017
Aktier - Indonesien2,812,0214,315,611,2420,8929-03-2017
Obligationer - CHF-0,20-0,051,045,583,9211,1629-03-2017
Obligationer - Globale Indeks-0,18-0,495,325,552,377,2029-03-2017
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering1,762,524,945,515,7112,2329-03-2017
Aktier - Europa Nye Markeder0,840,9924,695,320,6617,8229-03-2017
Pengemarked - SGD1,781,642,305,322,596,4229-03-2017
Aktier - England Large Cap Blend2,683,258,435,289,1614,0729-03-2017
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland8,438,5712,935,064,9411,9929-03-2017
Balanceret - CHF Lav Risiko1,191,324,365,064,259,8529-03-2017
Aktier - England Fleksibel Cap3,243,917,695,0510,5015,4429-03-2017
Obligationer - CAD-0,97-0,821,614,970,727,1029-03-2017
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta4,954,5512,214,931,6210,3829-03-2017
Balanceret - GBP Moderat Risiko1,291,852,414,806,1610,9329-03-2017
Obligationer - GBP Virksomheder0,180,86-1,414,706,0510,6329-03-2017
Obligationer - GBP Øvrige0,200,83-2,204,674,7310,2729-03-2017
Balanceret - Target 2016-20201,181,184,884,645,355,1529-03-2017
Balanceret - SEK Moderat Risiko2,852,596,724,625,697,3129-03-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global1,931,847,004,515,136,7629-03-2017
Balanceret - SEK Fleksibel2,732,363,074,384,728,9229-03-2017
Råvarer - Ædle metaller7,067,666,954,23-2,9719,0229-03-2017
Obligationer - Europæiske Højrente1,301,667,884,157,124,8429-03-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global2,192,087,404,104,187,8329-03-2017
Sektor - Alternativ Energi, Aktier4,604,569,354,088,8315,9229-03-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko1,871,806,544,075,347,6829-03-2017
Balanceret - NOK Moderat Risiko1,971,7613,514,064,3410,2029-03-2017
Obligationer - EUR Højrente1,491,558,233,836,414,7729-03-2017
Obligationer - Europa Nye Markeder1,511,353,033,793,555,8129-03-2017
Pengemarked - CHF-0,110,090,863,712,059,9029-03-2017
Balanceret - GBP Lav Risiko0,471,06-1,143,564,729,8929-03-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus2,782,828,123,544,275,0829-03-2017
Ejendomme Direkte - Storbritannien0,050,88-11,033,384,8610,8729-03-2017
Pengemarked - AUD4,114,016,393,32-0,108,1029-03-2017
Aktier - Latinamerika11,2811,3128,363,29-2,2720,9929-03-2017
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus3,423,488,083,273,446,4729-03-2017
Obligationer - GBP Højrente0,380,961,573,206,7610,9329-03-2017
Obligationer - DKK Øvrige0,650,643,123,023,383,6529-03-2017
Aktier - Canada-1,71-2,3315,663,003,2012,9329-03-2017
Aktier - Spanien7,527,9017,932,8711,3615,6029-03-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering2,332,266,842,864,068,5429-03-2017
Obligationer - EUR Virksomheder0,290,332,622,794,183,1529-03-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko Global0,870,853,622,773,344,3229-03-2017
Konvertible Obligationer - Europæiske1,261,185,902,745,346,4629-03-2017
Obligationer - Europæiske-0,64-0,57-0,192,733,643,7729-03-2017
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,24-0,271,292,582,833,3829-03-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko0,870,813,212,513,624,2429-03-2017
Obligationer - EUR Stat-1,38-1,43-1,782,513,524,0029-03-2017
Obligationer - EUR Øvrige-0,60-0,61-0,132,483,593,3229-03-2017
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret0,280,423,492,441,944,7229-03-2017
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret2,092,165,022,305,096,0029-03-2017
Balanceret - Target 2011-20150,670,580,912,223,924,9729-03-2017
Pengemarked - CAD-1,53-1,472,542,21-1,087,4629-03-2017
Obligationer - EUR Fleksibel0,570,593,382,183,663,4929-03-2017
Obligationer - DKK Indenlandske0,220,281,892,162,582,4929-03-2017
Aktier - Afrika & Mellemøsten0,07-0,359,612,127,7116,4829-03-2017
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret1,391,4310,602,104,995,2529-03-2017
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret-0,83-0,14-5,211,962,039,0229-03-2017
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret0,840,962,421,893,113,5229-03-2017
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret0,300,891,421,895,3410,9129-03-2017
Obligationer - Globale GBP Valutasikret0,000,55-6,231,652,809,2629-03-2017
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret-0,320,36-6,011,643,259,2529-03-2017
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret0,260,84-3,521,624,419,9129-03-2017
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret1,572,12-3,141,615,0512,3329-03-2017
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret1,221,284,691,542,683,5529-03-2017
Obligationer - EUR Indeks-2,05-2,020,211,491,854,3329-03-2017
Aktier - Tyrkiet7,347,66-10,391,46-1,2124,0429-03-2017
Obligationer - Globale EUR Valutasikret0,890,941,101,272,193,2629-03-2017
Balanceret - SEK Lav Risiko1,481,260,951,162,385,1629-03-2017
Obligationer - DKK Korte0,410,351,761,131,681,0129-03-2017
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,440,461,631,081,640,9229-03-2017
Aktier - Italien6,586,6710,070,639,1718,0529-03-2017
Aktier - Brasilien11,0910,8545,760,51-6,4830,3729-03-2017
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,130,150,840,491,841,2729-03-2017
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,030,040,120,461,221,0129-03-2017
Obligationer - SEK Øvrige0,220,07-2,550,370,974,0629-03-2017
Obligationer - Globale NOK Valutasikret0,560,597,660,240,839,2829-03-2017
Sektor - Naturressourcer, Aktier-0,090,0234,000,06-3,3321,5629-03-2017
Obligationer - EUR Ultrakorte0,020,04-0,19-0,070,390,4729-03-2017
Pengemarked - EUR0,020,05-0,31-0,090,160,2729-03-2017
Pengemarked - EUR Korte-0,020,01-0,43-0,200,010,2729-03-2017
Obligationer - NOK Øvrige0,240,284,92-0,65-0,437,8829-03-2017
Pengemarked - GBP-1,31-0,85-8,47-0,89-1,198,6629-03-2017
Obligationer - SEK Virksomheder1,110,970,00-0,960,814,4329-03-2017
Obligationer - GBP Korte Øvrige-1,14-0,66-7,48-0,980,158,9129-03-2017
Pengemarked - GBP Korte-1,35-0,82-9,33-1,34-0,498,9729-03-2017
Ejendomme Direkte - Europa-0,60-0,07-1,14-1,76-1,543,5829-03-2017
Obligationer - NOK Korte-0,22-0,235,90-1,91-1,468,2029-03-2017
Pengemarked - SEK0,290,18-3,24-2,31-0,934,2229-03-2017
Obligationer - NOK High Yield5,245,2223,13-2,800,1311,8329-03-2017
Aktier - Afrika1,751,274,48-4,51-0,7314,4229-03-2017
Sektor - Energi, Aktier-7,51-7,9522,26-6,87-3,9721,4629-03-2017
Råvarer - Landbrug-0,76-0,560,36-9,14-6,4213,4529-03-2017
Råvarer - Mix-3,08-3,227,06-10,73-8,8913,0529-03-2017
Aktier - Asien ex. Japan Valutasikret-------
Aktier - Asien-Pacific Valutasikret-------
Aktier - Europa Valutasikret-------
Aktier - Globale Nye Markeder Valutasikret-------
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Japan Fleksibel Cap-------
Aktier - Japan Valutasikret-------
Aktier - Øvrige Afrika & Mellemøsten-------
Aktier - Øvrige Amerika-------
Aktier - Øvrige Asien-------
Aktier - USA Valutasikret-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Obligationer-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Europa Aktier-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Konvertible Obligationer - Øvrige Valutasikret-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Globale Øvrig valutasikring-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Sektor - Øvrige, Aktier-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)