Ved at bruge sitet accepterer du Morningstar anvender cookies. Læs mere om Morningstars politik for cookies og lokal lagring:

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Kina, A-aktier10,215,0011,8922,0217,1533,1019-09-2017
Aktier - Japan Mid/Small Cap12,601,1519,4418,2119,6914,6119-09-2017
Aktier - Danmark15,29-1,2314,4817,3421,4612,5019-09-2017
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap16,02-3,2120,9816,9018,5812,2519-09-2017
Aktier - Euroland Small Cap20,162,5725,4515,4913,7812,9219-09-2017
Aktier - Europa Small Cap19,581,8124,5015,1716,2713,4619-09-2017
Sektor - Teknologi, Aktier16,092,0618,7414,9115,4215,5119-09-2017
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap15,680,3320,8614,6616,8412,3419-09-2017
Aktier - Finland9,86-3,6116,8113,6115,4713,5819-09-2017
Aktier - Japan Fleksibel Cap6,70-1,0115,9213,5015,3614,8219-09-2017
Aktier - Euroland Mid Cap18,571,3125,7912,6415,4714,1019-09-2017
Aktier - Storkina22,245,9319,6112,5912,9119,0319-09-2017
Aktier - Kina20,896,5118,7212,1512,5420,8019-09-2017
Aktier - Indien18,04-0,8213,4312,1214,5018,2919-09-2017
Aktier - USA Large Cap Growth4,39-3,3112,2411,6014,3614,1419-09-2017
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap16,961,4321,4911,4812,3113,0019-09-2017
Aktier - Norden10,94-1,0314,8311,2412,7712,6319-09-2017
Aktier - Europa Mid Cap14,790,0818,4710,9712,9213,4619-09-2017
Aktier - Globale Small Cap4,47-1,6413,2410,9513,6413,0619-09-2017
Aktier - USA Small Cap-4,36-4,4610,8210,8713,4617,0819-09-2017
Aktier - Japan Large Cap2,74-2,5710,8110,6011,8814,8619-09-2017
Aktier - Hong Kong17,184,2014,9210,3910,8718,0119-09-2017
Obligationer - RMB Højrente-2,19-2,980,5210,20-9,0919-09-2017
Aktier - Asien ex. Japan18,332,4416,2510,1410,2314,5319-09-2017
Aktier - USA Large Cap Blend-1,39-3,839,6110,1113,4813,3019-09-2017
Aktier - Taiwan Large Cap12,051,4613,539,8410,0913,8219-09-2017
Aktier - USA Mid Cap-4,63-5,777,519,6814,0015,1419-09-2017
Aktier - Sverige8,96-2,6913,909,4211,2913,5219-09-2017
Aktier - Tyskland Large Cap11,91-0,7320,129,1411,6416,9419-09-2017
Aktier - Globale Large Cap Growth7,21-1,5012,649,1311,4912,9419-09-2017
Aktier - USA Fleksibel Cap-1,44-3,549,638,9112,9514,5619-09-2017
Aktier - BRIK15,928,1720,058,886,8016,7519-09-2017
Aktier - England Small Cap14,372,1518,968,7613,6716,8719-09-2017
Sektor - Industrivarer, Aktier6,10-1,2918,368,749,4416,2419-09-2017
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan7,75-0,9911,588,739,6113,8119-09-2017
Sektor - Vand, Aktier6,31-1,819,568,6610,9411,7419-09-2017
Aktier - Frankrig Large Cap11,32-1,1222,108,5310,3714,2319-09-2017
Ejendomme Indirekte - Nordamerika-10,11-6,85-7,808,538,1416,9819-09-2017
Aktier - USA Large Cap Value-5,47-4,567,538,5212,8813,6519-09-2017
Sektor - Bioteknologi, Aktier12,055,979,078,4918,4626,3319-09-2017
Aktier - Europa ex. England Large Cap11,39-0,7417,748,4911,8513,4719-09-2017
Aktier - Schweiz Large Cap7,94-4,1912,688,3712,3612,4019-09-2017
Ejendomme Indirekte - Europa6,80-2,273,448,2711,0215,1019-09-2017
Aktier - Norge11,598,5228,718,259,2515,7719-09-2017
Obligationer - Asiatiske Højrente-6,43-5,29-0,918,257,7710,7519-09-2017
Sektor - Privatforbrug, Aktier5,70-3,748,778,2110,0214,3119-09-2017
Aktier - Globale Fleksibel Cap5,51-1,5712,328,1110,4513,1419-09-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan12,350,1313,338,038,6114,2019-09-2017
Sektor - Miljø & Klima, Aktier6,66-1,1511,907,8611,1912,9419-09-2017
Aktier - Europa Fleksibel Cap10,35-0,7414,817,7210,3913,1619-09-2017
Aktier - Europa Large Cap Growth10,36-2,3511,407,699,4113,2819-09-2017
Sektor - Sundhed, Aktier5,19-2,193,387,4514,7116,5819-09-2017
Aktier - Euroland Large Cap10,95-0,8519,977,4410,5314,6319-09-2017
Aktier - Globale Large Cap Blend3,17-2,4510,637,4410,0812,5119-09-2017
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte8,45-1,2410,267,368,2013,3319-09-2017
Aktier - Globale Large Cap Value0,98-2,7010,617,2010,7612,6619-09-2017
Balanceret - Target 2046+4,25-1,8110,047,118,8610,8319-09-2017
Sektor - Finansiel Service, Aktier4,63-1,5219,427,0610,8217,9819-09-2017
Balanceret - Target 2041-20453,66-1,939,416,868,7510,5619-09-2017
Aktier - England Mid Cap9,07-0,4610,946,8512,1316,8019-09-2017
Sektor - Infrastruktur, Aktier5,49-2,627,166,838,8313,2519-09-2017
Sektor - Private Equity, Aktier6,07-1,2515,256,7610,3513,5819-09-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder-4,25-4,11-0,106,666,268,9819-09-2017
Konvertible Obligationer - Asien inkl. Japan-4,85-2,60-0,256,577,169,4319-09-2017
Ejendomme Indirekte - Asien3,75-4,073,326,575,6912,8219-09-2017
Aktier - Globale Højt Udbytte0,90-3,358,366,529,4811,7019-09-2017
Obligationer - Nye Markeder-2,38-3,580,596,494,948,7419-09-2017
Ejendomme Indirekte - Globale-3,24-5,16-2,306,427,0713,5819-09-2017
Balanceret - Target 2036-20404,24-1,709,426,328,2710,1719-09-2017
Balanceret - Target 2031-20353,38-1,668,636,238,289,7619-09-2017
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret-7,75-5,92-3,926,175,549,3119-09-2017
Obligationer - Asien-6,69-5,27-3,576,144,838,6619-09-2017
Aktier - Globale Nye Markeder14,453,0715,966,135,9514,0619-09-2017
Obligationer - Globale Højrente-5,76-4,881,636,136,558,7419-09-2017
Balanceret - SEK Høj Risiko4,36-0,887,786,127,299,5119-09-2017
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret-5,70-5,900,866,087,9010,5419-09-2017
Balanceret - USD Høj Risiko-3,68-4,713,666,056,4411,3619-09-2017
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap11,18-0,4511,045,927,5113,5419-09-2017
Sektor - Forsyning, Aktier3,51-4,345,345,768,2112,8319-09-2017
Aktier - Rusland-6,206,8316,515,55-0,2625,6919-09-2017
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap8,30-1,476,565,5510,8014,7219-09-2017
Aktier - Europa Large Cap Blend7,87-1,8413,415,528,8813,2119-09-2017
Aktier - Thailand7,992,1213,095,477,4313,9919-09-2017
Obligationer - USD Højrente-7,22-5,570,595,465,829,3219-09-2017
Aktier - Italien18,955,6233,455,429,8518,5019-09-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko7,55-0,4312,505,377,2410,4919-09-2017
Balanceret - Target 2026-20303,03-1,506,835,357,459,2219-09-2017
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-11,18-6,48-5,935,354,1510,4419-09-2017
Aktier - Europa Large Cap Value6,61-1,2716,815,348,9214,1219-09-2017
Balanceret - USD Fleksibel-5,41-4,971,005,264,2011,3419-09-2017
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland17,171,9220,295,256,4112,2319-09-2017
Balanceret - USD Moderat Risiko-4,98-5,131,575,246,2710,4019-09-2017
Obligationer - Europæiske Højrente5,091,067,365,207,174,8919-09-2017
Konvertible Obligationer - Globale-2,00-3,182,225,196,737,8319-09-2017
Aktier - Islamisk Globale1,05-3,116,655,166,5312,2319-09-2017
Balanceret - Asien1,28-2,402,735,124,3312,0019-09-2017
Obligationer - USD Virksomheder-7,81-5,81-4,255,074,729,0719-09-2017
Aktier - Europa Højt Udbytte6,15-2,2112,665,029,1512,5519-09-2017
Obligationer - Globale USD Fokus-7,50-5,68-6,174,993,258,9319-09-2017
Obligationer - EUR Lange-2,00-1,65-6,684,936,9811,7519-09-2017
Obligationer - USD Fleksibel-8,16-5,85-3,464,924,409,0019-09-2017
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko3,67-1,409,194,847,8312,6619-09-2017
Aktier - England Fleksibel Cap5,85-1,319,834,8310,0415,9119-09-2017
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret-7,70-5,64-2,234,805,209,2519-09-2017
Sektor - Ædle metaller, Aktier-4,66-2,09-17,834,72-11,0638,6919-09-2017
Balanceret - EUR Høj Risiko Global4,14-0,959,224,706,639,9619-09-2017
Obligationer - RMB-2,04-1,60-1,784,615,138,8119-09-2017
Obligationer - USD Øvrige-8,80-5,99-5,944,543,339,2119-09-2017
Balanceret - USD Lav Risiko-7,38-5,72-1,544,504,469,4119-09-2017
Balanceret - CHF Moderat Risiko-3,20-5,360,154,465,2510,4219-09-2017
Obligationer - GBP Indeks-4,29-2,71-3,844,395,3412,3519-09-2017
Obligationer - Globale USD Valutasikret-9,40-6,17-5,124,393,849,7619-09-2017
Obligationer - EUR Højrente4,981,016,934,316,025,5819-09-2017
Balanceret - SEK Moderat Risiko3,930,045,964,285,077,2819-09-2017
Obligationer - Globale Fleksibel-4,96-3,66-1,774,253,647,5019-09-2017
Sektor - Kommunikation, Aktier-2,53-5,801,174,218,4113,8419-09-2017
Obligationer - Globale Virksomheder-3,98-3,35-2,304,113,847,2619-09-2017
Obligationer - HKD-10,16-6,20-6,023,982,279,1819-09-2017
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret-2,96-5,37-0,103,946,0711,9919-09-2017
Obligationer - Globale Indeks-10,43-5,80-6,643,871,319,6119-09-2017
Aktier - Spanien10,53-4,3019,473,859,5816,1019-09-2017
Obligationer - JPY-7,88-6,81-15,863,79-3,3311,9519-09-2017
Balanceret - Nye Markeder7,650,699,363,783,7110,6819-09-2017
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus7,221,654,673,762,856,1519-09-2017
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret-3,43-5,020,153,755,3311,5819-09-2017
Balanceret - Target 2021-20251,69-0,834,253,685,657,1219-09-2017
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret-4,59-5,69-4,473,663,7811,5019-09-2017
Balanceret - CHF Høj Risiko-1,02-4,161,093,624,3510,6619-09-2017
Konvertible Obligationer - Europæiske4,28-0,246,803,615,006,3719-09-2017
Sektor - Landbrug, Aktier0,66-0,818,733,604,7213,3919-09-2017
Obligationer - USD Stat-8,82-5,85-7,113,572,369,4719-09-2017
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko2,00-1,935,923,536,6311,8619-09-2017
Aktier - Europa Nye Markeder3,944,7318,853,360,4716,3919-09-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko3,57-0,656,163,334,808,0419-09-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering5,73-0,429,063,324,608,7419-09-2017
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus6,171,724,763,283,285,0219-09-2017
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global2,87-0,555,323,254,846,8119-09-2017
Obligationer - Asien Lokalvaluta-4,95-4,88-4,743,192,388,6019-09-2017
Aktier - Singapore8,37-3,829,343,174,0614,0419-09-2017
Aktier - England Large Cap Growth1,54-3,414,943,107,8014,4919-09-2017
Aktier - Europa, Mellemøsten & Afrika3,331,1310,793,033,3814,9219-09-2017
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret4,580,946,513,004,435,0519-09-2017
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global3,53-0,536,512,974,147,9319-09-2017
Obligationer - USD Korte Øvrige-10,98-6,39-5,862,882,258,8519-09-2017
Aktier - England Højt Udbytte2,50-3,225,252,858,3714,3419-09-2017
Pengemarked - USD Korte-11,38-6,50-6,072,711,968,9919-09-2017
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret-4,64-5,35-2,852,703,1611,0119-09-2017
Obligationer - RMB Onshore-6,00-2,78-5,512,691,628,8919-09-2017
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,710,285,602,615,076,0419-09-2017
Pengemarked - USD-11,47-6,54-6,232,551,818,9819-09-2017
Ejendomme Direkte - Øvrige-2,78-2,390,962,50-1,518,3219-09-2017
Obligationer - Europa Nye Markeder1,60-1,250,162,502,585,5119-09-2017
Balanceret - SEK Fleksibel2,57-0,941,922,392,388,7419-09-2017
Obligationer - DKK Øvrige1,910,671,372,312,982,5019-09-2017
Aktier - England Large Cap Blend2,51-2,936,872,317,2214,0819-09-2017
Obligationer - Globale-4,72-3,65-4,712,311,656,9219-09-2017
Balanceret - Target 2016-20200,65-1,022,112,263,785,3819-09-2017
Aktier - Globale Frontier Markeder4,32-3,3411,522,2511,0511,4619-09-2017
Obligationer - Globale CHF Valutasikret-6,24-6,10-3,952,202,6111,6519-09-2017
Aktier - Korea8,11-6,895,232,143,3515,3319-09-2017
Balanceret - GBP Moderat Risiko0,69-1,803,462,104,9510,8619-09-2017
Obligationer - AUD-1,12-2,08-3,082,07-0,898,1819-09-2017
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret3,060,470,832,072,733,6019-09-2017
Obligationer - EUR Virksomheder1,830,450,792,073,572,9519-09-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko Global1,71-0,342,411,922,834,2919-09-2017
Balanceret - NOK Moderat Risiko2,340,817,301,913,519,9619-09-2017
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret3,170,463,021,892,683,6119-09-2017
Aktier - Australien & New Zealand-0,42-2,845,321,884,2416,9919-09-2017
Obligationer - DKK Indenlandske1,650,691,321,872,472,1319-09-2017
Obligationer - GBP Stat-3,86-3,28-6,281,811,7911,2319-09-2017
Obligationer - CHF-7,67-6,11-6,381,801,9811,4919-09-2017
Balanceret - CHF Lav Risiko-4,79-5,81-2,511,782,7410,1219-09-2017
Balanceret - Target 2011-20151,210,362,081,763,215,3619-09-2017
Obligationer - Globale Indeks-6,66-4,38-3,471,750,857,5119-09-2017
Balanceret - EUR Lav Risiko1,85-0,402,571,753,044,1319-09-2017
Råvarer - Ædle metaller3,30-0,35-2,441,70-6,2218,8719-09-2017
Obligationer - GBP Virksomheder-0,60-1,88-1,711,623,7510,7819-09-2017
Obligationer - Europæiske0,03-0,41-1,511,593,383,9319-09-2017
Obligationer - GBP Øvrige-1,29-2,03-2,551,592,9010,6119-09-2017
Obligationer - EUR Øvrige0,33-0,09-0,911,502,763,0619-09-2017
Obligationer - EUR Stat-0,73-0,50-2,371,352,983,7019-09-2017
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta0,97-2,952,081,310,1410,1919-09-2017
Obligationer - GBP Højrente1,23-0,433,801,314,8211,1219-09-2017
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret-0,25-0,14-0,911,290,824,4719-09-2017
Obligationer - EUR Fleksibel1,550,191,431,282,483,4619-09-2017
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,63-0,73-0,981,191,833,2219-09-2017
Sektor - Alternativ Energi, Aktier9,204,049,941,1611,7715,8219-09-2017
Obligationer - DKK Korte Indenlandske1,370,481,341,051,570,9319-09-2017
Aktier - ASEAN-lande3,87-3,042,000,993,1712,9919-09-2017
Obligationer - DKK Korte1,170,351,090,991,471,0019-09-2017
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,880,150,450,971,573,2019-09-2017
Pengemarked - SGD-5,05-3,92-5,170,930,306,6719-09-2017
Obligationer - EUR Indeks-0,470,35-0,140,891,604,3019-09-2017
Pengemarked - CHF-7,52-5,84-5,910,790,5010,2519-09-2017
Balanceret - SEK Lav Risiko2,071,382,230,691,375,1219-09-2017
Ejendomme Direkte - Storbritannien-0,39-0,512,980,655,0010,9819-09-2017
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,610,250,420,571,551,1519-09-2017
Obligationer - CAD-4,64-2,80-3,360,41-1,087,0519-09-2017
Aktier - Latinamerika15,7910,3720,180,41-0,5320,3619-09-2017
Obligationer - SEK Øvrige0,601,69-0,780,27-0,374,0119-09-2017
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,210,08-0,160,180,851,0619-09-2017
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret1,560,014,110,103,1911,1219-09-2017
Obligationer - SEK Virksomheder2,312,552,180,02-0,414,7319-09-2017
Obligationer - EUR Ultrakorte0,01-0,06-0,240,000,250,4719-09-2017
Aktier - Brasilien19,3119,6024,420,00-1,9830,6219-09-2017
Pengemarked - EUR-0,12-0,03-0,37-0,100,030,2719-09-2017
Pengemarked - EUR Korte0,010,16-0,28-0,12-0,050,2619-09-2017
Pengemarked - AUD-2,04-1,62-0,48-0,49-2,628,3219-09-2017
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret2,69-0,653,93-0,574,0812,9519-09-2017
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret0,22-0,490,38-0,672,5010,0519-09-2017
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret0,05-0,60-1,58-0,781,569,3319-09-2017
Aktier - Tyrkiet19,73-0,328,16-1,19-1,5221,5019-09-2017
Aktier - Indonesien-5,02-5,31-6,09-1,200,3920,1419-09-2017
Pengemarked - CAD-3,630,320,39-1,22-2,467,8819-09-2017
Obligationer - Globale GBP Valutasikret-1,48-1,26-1,61-1,371,169,3719-09-2017
Ejendomme Direkte - Globale-3,140,13-3,10-1,38-3,644,4519-09-2017
Pengemarked - SEK0,312,15-0,24-1,44-2,024,3619-09-2017
Obligationer - Globale NOK Valutasikret0,011,252,70-1,58-0,658,8619-09-2017
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret-2,55-1,04-2,74-1,610,079,1219-09-2017
Ejendomme Direkte - Europa-1,67-1,62-1,89-1,63-1,913,1319-09-2017
Aktier - Canada-5,80-0,654,34-1,712,0812,7519-09-2017
Obligationer - NOK Øvrige-0,461,631,01-2,08-1,697,8119-09-2017
Obligationer - NOK Korte-0,871,571,26-2,66-2,128,1119-09-2017
Obligationer - GBP Korte Øvrige-3,24-1,09-3,16-3,07-1,378,7519-09-2017
Pengemarked - GBP-3,59-1,20-3,34-3,39-1,709,1919-09-2017
Pengemarked - GBP Korte-3,49-1,10-3,34-3,66-1,739,3019-09-2017
Sektor - Naturressourcer, Aktier-5,143,849,43-3,74-3,4822,0319-09-2017
Obligationer - NOK High Yield5,562,1812,86-5,07-11,4019-09-2017
Aktier - Afrika & Mellemøsten-3,06-2,215,98-6,215,1714,5019-09-2017
Råvarer - Landbrug-12,19-8,60-7,07-7,03-10,3213,3819-09-2017
Aktier - Afrika3,16-2,784,44-7,47-1,5114,0119-09-2017
Råvarer - Mix-8,161,00-2,19-9,40-9,1713,3119-09-2017
Sektor - Energi, Aktier-16,62-3,01-1,32-11,20-4,6420,0919-09-2017
Aktier - Asien ex. Japan Valutasikret-------
Aktier - Asien-Pacific Valutasikret-------
Aktier - Europa Valutasikret-------
Aktier - Globale Nye Markeder Valutasikret-------
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Japan Valutasikret-------
Aktier - Øvrige Afrika & Mellemøsten-------
Aktier - Øvrige Amerika-------
Aktier - Øvrige Asien-------
Aktier - USA Valutasikret-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Obligationer-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Konvertible Obligationer - Øvrige Valutasikret-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Globale Øvrig Valutasikring-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Sektor - Øvrige, Aktier-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)