Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Japan Mid/Small Cap6,825,6020,7217,6119,1013,2420-06-2018
Sektor - Teknologi, Aktier15,169,2222,7515,5419,2116,1820-06-2018
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap2,434,302,2913,0917,9111,4220-06-2018
Aktier - Euroland Small Cap1,07-1,188,3212,147,6412,0120-06-2018
Aktier - Norge10,939,3121,6111,1011,7115,2020-06-2018
Aktier - USA Large Cap Growth13,3510,1816,2510,5716,9913,9120-06-2018
Aktier - Europa Small Cap2,803,428,4210,4915,1112,7520-06-2018
Aktier - Finland7,064,880,9910,1814,5512,3220-06-2018
Aktier - Japan Fleksibel Cap2,393,7911,889,7114,2613,4920-06-2018
Aktier - USA Small Cap12,2812,8215,179,5414,8916,3020-06-2018
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap2,712,674,809,4914,4511,8620-06-2018
Aktier - Rusland0,66-3,9010,029,043,4118,7220-06-2018
Aktier - Euroland Mid Cap3,082,516,498,8315,5313,1520-06-2018
Aktier - Globale Small Cap7,277,5811,068,4013,6312,4320-06-2018
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap0,810,525,228,3910,2811,9920-06-2018
Aktier - USA Large Cap Blend7,078,229,578,3714,3512,9420-06-2018
Aktier - USA Fleksibel Cap9,448,8012,568,3014,1314,1420-06-2018
Aktier - Taiwan Large Cap6,233,279,078,0312,1013,9020-06-2018
Aktier - Danmark0,120,32-3,337,8918,0212,4920-06-2018
Aktier - BRIK0,66-3,3613,387,8510,7815,8520-06-2018
Aktier - Storkina6,471,3117,497,7814,8518,0920-06-2018
Aktier - USA Mid Cap8,8510,719,627,1314,7314,3620-06-2018
Sektor - Industrivarer, Aktier1,414,816,837,1210,6415,9020-06-2018
Aktier - Globale Large Cap Growth7,516,6211,027,0712,7112,6720-06-2018
Aktier - Thailand-0,70-5,338,966,957,8812,5220-06-2018
Aktier - Indien-4,325,38-0,436,8716,5215,7920-06-2018
Aktier - Japan Large Cap2,454,708,496,8211,0613,5320-06-2018
Aktier - England Small Cap6,787,2216,246,7814,6416,4420-06-2018
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan1,851,607,806,6010,7513,4020-06-2018
Aktier - Europa Mid Cap4,224,797,086,5713,2112,6220-06-2018
Aktier - Asien ex. Japan1,15-0,218,816,4611,7613,7020-06-2018
Sektor - Vand, Aktier0,103,974,126,199,4011,5320-06-2018
Aktier - Kina6,511,1319,816,1815,3619,3720-06-2018
Aktier - USA Large Cap Value3,787,165,506,0412,3913,2420-06-2018
Sektor - Privatforbrug, Aktier3,736,834,975,8710,8413,0620-06-2018
Aktier - Globale Fleksibel Cap3,574,576,945,6810,6412,5620-06-2018
Aktier - Hong Kong4,840,9114,735,4112,7316,2220-06-2018
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan1,712,677,275,3710,0013,1020-06-2018
Aktier - Frankrig Large Cap0,753,901,035,269,2613,5420-06-2018
Sektor - Ædle metaller, Aktier-3,247,31-5,575,241,7934,6020-06-2018
Aktier - Tyskland Large Cap-1,412,231,175,219,8315,7520-06-2018
Aktier - Globale Large Cap Blend3,505,235,615,1810,3911,9720-06-2018
Sektor - Miljø & Klima, Aktier2,434,255,165,0510,5112,4920-06-2018
Ejendomme Indirekte - Europa2,475,726,934,8411,4313,1320-06-2018
Aktier - Norden1,692,650,264,7910,9311,6820-06-2018
Aktier - Globale Large Cap Value1,804,784,134,7710,5112,1320-06-2018
Obligationer - JPY6,832,72-1,594,742,3310,3320-06-2018
Aktier - Globale Nye Markeder-2,52-3,764,454,707,5913,4720-06-2018
Balanceret - Target 2046+2,524,254,344,609,1610,6020-06-2018
Obligationer - Europæiske Højrente-0,08-0,673,234,545,824,6327-04-2018
Aktier - Europa Fleksibel Cap0,603,062,434,399,0612,3120-06-2018
Balanceret - Target 2041-20452,113,983,944,368,9410,1520-06-2018
Balanceret - Target 2036-20401,633,503,634,289,5110,1120-06-2018
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko3,653,676,354,237,5210,8420-06-2018
Aktier - Euroland Large Cap0,743,020,664,229,1713,8720-06-2018
Sektor - Finansiel Service, Aktier1,340,415,354,1710,4517,5020-06-2018
Aktier - Europa ex. England Large Cap1,442,921,884,1210,1412,5120-06-2018
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte0,541,762,744,098,6912,7320-06-2018
Obligationer - EUR Højrente-0,87-0,340,814,054,914,3320-06-2018
Balanceret - USD Høj Risiko3,646,492,323,957,2910,5820-06-2018
Aktier - Globale Højt Udbytte0,874,501,403,719,1811,1420-06-2018
Balanceret - EUR Høj Risiko0,582,451,643,716,739,9020-06-2018
Sektor - Naturressourcer, Aktier3,1910,1816,403,713,1520,8520-06-2018
Obligationer - Asiatiske Højrente0,623,15-4,313,707,798,0920-06-2018
Ejendomme Indirekte - Asien4,545,593,833,607,3411,6220-06-2018
Balanceret - Target 2031-20351,483,223,003,608,279,2420-06-2018
Aktier - Sverige0,032,70-3,743,599,6112,9020-06-2018
Aktier - Europa Large Cap Growth3,155,932,373,599,1412,3220-06-2018
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland-7,87-7,12-5,363,404,7512,1520-06-2018
Sektor - Infrastruktur, Aktier0,206,20-2,213,388,7712,6420-06-2018
Aktier - Europa Nye Markeder-7,70-8,59-0,913,360,6814,4220-06-2018
Obligationer - EUR Lange1,350,280,453,306,1411,0920-06-2018
Aktier - Spanien5,025,571,543,278,2115,4920-06-2018
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap-3,05-2,640,153,267,3512,5220-06-2018
Obligationer - Globale Højrente2,835,67-2,083,266,727,7420-06-2018
Balanceret - EUR Høj Risiko Global0,932,673,123,196,779,4620-06-2018
Balanceret - SEK Høj Risiko0,682,370,792,947,129,0820-06-2018
Balanceret - Target 2026-20300,912,542,262,897,928,5520-06-2018
Obligationer - DKK Øvrige0,130,711,502,852,772,3420-06-2018
Obligationer - USD Højrente3,946,78-1,372,736,268,1620-06-2018
Aktier - Australien & New Zealand-0,054,822,792,725,5715,5520-06-2018
Balanceret - Asien1,042,200,752,706,349,6320-06-2018
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret-1,45-0,32-0,202,673,374,5920-06-2018
Aktier - Globale Frontier Markeder-3,52-5,73-2,002,607,1111,0520-06-2018
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap1,000,954,052,558,7913,5620-06-2018
Konvertible Obligationer - Globale4,053,790,892,556,626,9620-06-2018
Ejendomme Indirekte - Globale2,188,50-0,172,487,9211,3320-06-2018
Balanceret - USD Moderat Risiko3,215,940,012,376,549,0920-06-2018
Obligationer - DKK Indenlandske0,220,751,462,372,241,9420-06-2018
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder-0,472,74-4,702,366,247,7120-06-2018
Obligationer - Nye Markeder-2,210,58-5,682,284,967,6020-06-2018
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret3,936,66-2,072,265,888,3620-06-2018
Aktier - Europa Large Cap Value-0,262,640,112,217,9213,4420-06-2018
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret1,845,73-3,832,215,907,3120-06-2018
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko2,763,986,052,178,2712,2520-06-2018
Balanceret - Nye Markeder-3,07-2,97-0,542,164,599,8520-06-2018
Sektor - Forsyning, Aktier0,596,92-5,472,157,9513,0820-06-2018
Aktier - Islamisk Globale1,263,781,232,156,7111,7820-06-2018
Aktier - Singapore0,40-1,792,872,135,5014,2820-06-2018
Aktier - Europa Large Cap Blend0,553,980,892,098,0612,3720-06-2018
Obligationer - EUR Virksomheder-0,71-0,120,392,072,932,9520-06-2018
Aktier - Schweiz Large Cap-2,012,02-4,032,019,1911,0520-06-2018
Obligationer - RMB5,554,365,042,015,667,0820-06-2018
Aktier - England Fleksibel Cap5,238,1310,132,0010,3915,5820-06-2018
Balanceret - EUR Moderat Risiko-0,171,210,291,924,457,4820-06-2018
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global-0,071,331,211,924,646,3220-06-2018
Aktier - Italien1,03-1,075,851,869,6717,8120-06-2018
Obligationer - USD Fleksibel2,655,65-3,391,845,077,4920-06-2018
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret4,605,79-1,031,837,649,0820-06-2018
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret2,725,31-2,941,765,397,5320-06-2018
Balanceret - NOK Moderat Risiko3,241,793,221,733,809,4220-06-2018
Aktier - Europa Højt Udbytte-0,683,05-1,281,727,8911,8220-06-2018
Obligationer - Asien0,764,25-4,631,705,047,1820-06-2018
Aktier - ASEAN-lande-2,11-4,071,681,703,3112,3020-06-2018
Aktier - England Mid Cap4,336,9310,661,6711,8416,1020-06-2018
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus-6,43-4,59-4,751,672,175,8320-06-2018
Sektor - Private Equity, Aktier-0,525,340,511,676,0312,3120-06-2018
Sektor - Sundhed, Aktier8,969,077,281,6713,7814,7520-06-2018
Balanceret - Target 2021-20250,001,540,701,635,186,3420-06-2018
Balanceret - USD Fleksibel2,965,86-0,291,615,5510,0220-06-2018
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus-5,21-3,57-3,551,602,084,5620-06-2018
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,190,430,981,571,340,8620-06-2018
Balanceret - USD Lav Risiko2,965,95-2,011,565,027,7920-06-2018
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global-0,031,631,411,564,277,6520-06-2018
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering-0,561,150,041,463,878,3020-06-2018
Obligationer - Globale Fleksibel0,942,33-2,481,434,896,3520-06-2018
Konvertible Obligationer - Europæiske-0,450,39-0,861,353,495,8820-06-2018
Obligationer - DKK Korte0,060,240,671,321,280,9120-06-2018
Obligationer - USD Virksomheder0,475,36-5,051,285,347,0820-06-2018
Obligationer - Europæiske-0,39-0,33-0,191,283,563,3120-06-2018
Sektor - Landbrug, Aktier1,056,206,481,215,5112,8820-06-2018
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret-2,06-1,21-1,401,211,923,5020-06-2018
Obligationer - EUR Øvrige-0,55-0,32-0,291,152,192,9020-06-2018
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret0,320,020,891,143,755,6520-06-2018
Ejendomme Indirekte - Nordamerika0,3112,29-5,861,138,7215,0620-06-2018
Obligationer - EUR Indeks0,240,491,741,111,743,9120-06-2018
Balanceret - EUR Lav Risiko-0,290,67-0,051,062,563,8820-06-2018
Obligationer - Globale Virksomheder0,243,43-3,321,014,175,6220-06-2018
Balanceret - EUR Lav Risiko Global-0,750,36-0,191,002,563,9320-06-2018
Obligationer - Globale USD Valutasikret3,165,78-3,730,975,007,5820-06-2018
Obligationer - EUR Stat0,170,03-0,160,962,373,5820-06-2018
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret-3,06-0,99-2,370,961,803,3520-06-2018
Obligationer - EUR Fleksibel-1,01-0,71-0,460,901,673,3120-06-2018
Balanceret - Target 2016-2020-0,090,970,200,844,055,0620-06-2018
Obligationer - Asien Lokalvaluta0,893,24-2,670,813,766,6820-06-2018
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret-0,96-0,06-0,760,781,373,8720-06-2018
Balanceret - SEK Moderat Risiko-1,820,39-1,940,774,087,0020-06-2018
Aktier - Brasilien-14,96-18,49-1,900,67-2,2629,9320-06-2018
Obligationer - Europa Nye Markeder-3,71-2,68-5,050,641,504,9220-06-2018
Obligationer - NOK High Yield6,702,185,710,53-1,909,7520-06-2018
Aktier - Korea-3,61-1,57-0,570,506,5914,5120-06-2018
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,750,12-1,310,471,652,8120-06-2018
Obligationer - EUR Virksomheder Korte-0,53-0,43-0,170,461,051,0720-06-2018
Balanceret - NOK Lav Risiko3,060,692,090,421,187,6620-06-2018
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko2,243,634,130,367,0311,4920-06-2018
Aktier - England Large Cap Blend4,158,816,680,358,0313,9120-06-2018
Obligationer - Globale EUR Valutasikret-1,68-1,15-1,890,241,022,9520-06-2018
Obligationer - USD Øvrige1,495,53-5,560,214,117,1820-06-2018
Aktier - Indonesien-4,090,05-6,950,17-1,3819,6320-06-2018
Sektor - Alternativ Energi, Aktier-0,852,986,980,128,3414,6220-06-2018
Balanceret - SEK Fleksibel-1,790,93-2,080,103,568,8920-06-2018
Aktier - England Large Cap Growth4,198,916,130,078,4314,0520-06-2018
Obligationer - RMB Onshore6,535,093,950,003,866,5520-06-2018
Obligationer - EUR Korte Øvrige-0,48-0,34-0,46-0,010,501,1320-06-2018
Obligationer - USD Korte Øvrige4,066,45-3,00-0,043,107,2620-06-2018
Obligationer - Globale0,902,22-3,12-0,062,605,2820-06-2018
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta-3,84-4,29-7,25-0,070,389,1420-06-2018
Balanceret - Target 2011-2015-0,370,55-0,14-0,082,374,3020-06-2018
Pengemarked - USD Korte4,496,49-2,57-0,103,037,4320-06-2018
Obligationer - EUR Ultrakorte-0,24-0,18-0,25-0,150,120,4820-06-2018
Obligationer - Globale NOK Valutasikret3,090,120,48-0,23-0,398,5120-06-2018
Pengemarked - EUR-0,10-0,05-0,20-0,24-0,050,2420-06-2018
Pengemarked - USD4,436,46-2,76-0,242,877,3720-06-2018
Obligationer - Globale USD Fokus-0,273,72-7,11-0,263,586,8620-06-2018
Obligationer - NOK Øvrige4,401,022,30-0,29-0,787,0120-06-2018
Aktier - Latinamerika-10,24-13,42-5,62-0,30-0,7320,6120-06-2018
Pengemarked - EUR Korte-0,11-0,05-0,25-0,32-0,160,2020-06-2018
Obligationer - HKD3,035,72-4,33-0,393,627,2420-06-2018
Aktier - England Højt Udbytte2,987,553,91-0,498,4614,0620-06-2018
Obligationer - NOK Korte4,790,742,60-0,52-1,487,1720-06-2018
Obligationer - USD Stat1,835,72-5,06-0,522,957,4520-06-2018
Obligationer - GBP Indeks-0,080,00-0,06-0,575,7012,7020-06-2018
Råvarer - Ædle metaller2,492,636,91-0,61-0,8916,5020-06-2018
Ejendomme Direkte - Europa-0,63-0,88-1,41-0,79-0,924,2420-06-2018
Balanceret - CHF Moderat Risiko-0,031,84-4,46-0,864,727,1120-06-2018
Obligationer - Globale Indeks1,733,38-3,43-0,961,575,8020-06-2018
Obligationer - Globale Indeks2,916,94-3,46-1,132,247,2620-06-2018
Ejendomme Direkte - Globale0,590,741,47-1,14-3,184,8420-06-2018
Balanceret - GBP Moderat Risiko1,222,142,44-1,555,2210,4720-06-2018
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret0,201,50-6,30-1,594,006,6720-06-2018
Sektor - Energi, Aktier7,2816,5814,15-1,66-0,6619,9620-06-2018
Balanceret - SEK Lav Risiko-3,79-1,46-3,63-1,700,495,2220-06-2018
Balanceret - CHF Høj Risiko0,242,29-4,07-1,714,208,6720-06-2018
Obligationer - GBP Højrente0,420,021,38-1,774,6910,6120-06-2018
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering1,011,853,08-1,815,3511,0520-06-2018
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret2,442,04-4,48-2,124,537,5820-06-2018
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret-1,490,87-8,21-2,293,165,7820-06-2018
Obligationer - SEK Øvrige-3,29-1,18-4,00-2,29-1,004,5320-06-2018
Obligationer - SEK Virksomheder-3,93-1,92-3,96-2,35-1,765,2520-06-2018
Obligationer - GBP Virksomheder-0,010,250,30-2,354,529,8720-06-2018
Obligationer - GBP Stat1,120,350,09-2,394,169,7520-06-2018
Obligationer - GBP Øvrige0,410,290,48-2,654,099,3920-06-2018
Sektor - Kommunikation, Aktier-1,433,12-7,86-2,697,9412,7520-06-2018
Aktier - Afrika & Mellemøsten8,824,375,13-2,694,9714,1920-06-2018
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret-0,480,50-7,21-2,782,685,6720-06-2018
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko0,771,241,13-2,783,799,3720-06-2018
Obligationer - CHF0,802,09-6,59-2,982,065,7320-06-2018
Ejendomme Direkte - Storbritannien3,301,237,33-3,186,3310,5120-06-2018
Balanceret - CHF Lav Risiko-0,041,31-6,63-3,212,635,9220-06-2018
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret0,12-0,361,26-3,213,6310,6420-06-2018
Obligationer - Globale CHF Valutasikret0,111,16-7,78-3,222,215,6720-06-2018
Sektor - Bioteknologi, Aktier11,139,8210,20-3,7216,6723,9420-06-2018
Pengemarked - SEK-4,48-2,17-5,14-3,88-3,195,0820-06-2018
Råvarer - Mix1,804,187,25-3,97-5,6512,3620-06-2018
Aktier - Afrika2,60-3,736,07-4,03-0,5814,4620-06-2018
Pengemarked - CHF1,291,58-6,35-4,030,694,9620-06-2018
Ejendomme Direkte - Øvrige-4,691,90-10,83-4,13-4,6012,9320-06-2018
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret-0,47-1,110,13-4,242,869,5920-06-2018
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret1,70-0,322,14-4,714,1012,4020-06-2018
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret-1,25-0,85-0,98-4,772,308,7620-06-2018
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret0,41-0,180,39-4,861,528,3920-06-2018
Aktier - Kina, A-aktier-2,62-5,168,84-4,8614,4923,8720-06-2018
Obligationer - CAD-4,30-1,89-6,27-5,26-1,096,7627-04-2018
Obligationer - Globale GBP Valutasikret-0,52-1,34-1,14-5,281,818,7420-06-2018
Aktier - Canada-4,637,60-3,55-5,421,2413,1920-06-2018
Obligationer - GBP Korte Øvrige1,02-0,010,43-5,91-0,258,3320-06-2018
Pengemarked - GBP1,26-0,190,74-6,53-0,398,9520-06-2018
Pengemarked - GBP Korte1,26-0,200,74-6,54-0,418,9620-06-2018
Råvarer - Landbrug-3,59-3,71-13,58-9,73-8,7412,8720-06-2018
Aktier - Tyrkiet-26,15-22,61-27,06-11,38-8,6822,6420-06-2018
Aktier - Globale Valutasikret-------
Aktier - Norden Small/Mid Cap-------
Aktier - Øvrige-------
Aktier - Pacific ex. Japan-------
Alternative - Arbitrage Gæld-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Gæld-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Nye Markeder-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Balanceret - Storkina-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long Only Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Højrente Øvrige-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Obligationer - RMB Højrente0,133,48-5,14--7,4920-06-2018
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)