Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Sektor - Ædle metaller, Aktier39,5531,3048,4521,8121,9832,5203-08-2020
Råvarer - Ædle metaller19,5610,8833,7921,209,5214,9903-08-2020
Sektor - Teknologi, Aktier18,1618,8933,4819,0316,6819,8503-08-2020
Aktier - USA Large Cap Growth9,7711,9817,0117,1011,4417,7303-08-2020
Aktier - Sverige Mid/Small Cap11,5531,0930,3913,3712,9820,6703-08-2020
Sektor - Alternativ Energi, Aktier16,2721,6428,0412,116,2120,3303-08-2020
Aktier - Kina, A-aktier14,5818,0625,4311,435,2119,8603-08-2020
Aktier - Globale Large Cap Growth3,279,7411,7111,327,5315,5203-08-2020
Aktier - Storkina9,1813,5523,5411,039,2318,5903-08-2020
Aktier - USA Large Cap Blend-2,257,065,5410,657,8717,0203-08-2020
Sektor - Sundhed, Aktier2,762,8712,8410,213,3215,5003-08-2020
Sektor - Bioteknologi, Aktier7,853,7619,5510,131,2421,9803-08-2020
Aktier - Taiwan Large Cap3,889,1322,1210,0610,3818,6003-08-2020
Aktier - USA Fleksibel Cap-3,169,033,849,946,8519,0303-08-2020
Aktier - Kina9,7812,6521,849,757,9518,6003-08-2020
Aktier - Rusland-15,817,89-5,189,0010,5322,8403-08-2020
Obligationer - EUR Lange7,023,373,548,305,389,3603-08-2020
Sektor - Miljø & Klima, Aktier0,1111,449,687,675,4216,9403-08-2020
Aktier - BRIK-10,4813,400,667,258,1919,0803-08-2020
Balanceret - Storkina4,016,159,576,89-12,3703-08-2020
Sektor - Forsyning, Aktier-5,753,660,886,855,3114,6003-08-2020
Aktier - Danmark10,6218,9422,376,728,0914,8503-08-2020
Obligationer - USD Virksomheder2,54-0,384,036,653,577,6903-08-2020
Aktier - Europa Large Cap Growth-2,0110,028,146,603,8314,5403-08-2020
Aktier - Schweiz Large Cap-3,404,585,866,554,3311,5003-08-2020
Obligationer - GBP Indeks4,632,687,096,451,6510,5303-08-2020
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap-2,288,227,156,449,4615,0803-08-2020
Aktier - USA Small Cap-7,1211,36-1,826,275,4423,1503-08-2020
Sektor - Vand, Aktier-7,526,441,536,205,6815,9303-08-2020
Obligationer - GBP Stat2,84-2,659,996,180,507,5303-08-2020
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret0,63-0,871,755,953,687,9803-08-2020
Aktier - Norden Small/Mid Cap3,6924,3521,185,939,3321,2703-08-2020
Aktier - Sverige2,1019,6416,735,885,5317,9103-08-2020
Aktier - Asien ex. Japan0,3811,2110,995,815,9716,6303-08-2020
Aktier - Norden2,1917,1214,685,504,7516,4503-08-2020
Obligationer - Globale Virksomheder0,720,492,755,213,056,9303-08-2020
Sektor - Privatforbrug, Aktier-3,037,413,785,173,9216,4203-08-2020
Aktier - Globale Large Cap Blend-6,845,900,675,043,8115,5503-08-2020
Obligationer - USD Øvrige1,34-2,751,845,042,156,6203-08-2020
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret4,552,705,774,912,808,1103-08-2020
Obligationer - Globale Indeks2,01-2,961,864,851,487,0203-08-2020
Aktier - Finland0,6812,7713,454,777,0218,4503-08-2020
Balanceret - Target 2046+-6,396,982,244,753,7314,5303-08-2020
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret-0,23-2,42-1,234,682,237,1003-08-2020
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret1,304,534,154,562,309,0203-08-2020
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder-3,664,08-1,944,493,3910,7603-08-2020
Obligationer - Asien-1,651,12-0,264,422,917,7203-08-2020
Obligationer - GBP Virksomheder-2,021,276,854,400,069,1803-08-2020
Obligationer - GBP Øvrige-1,220,287,294,39-0,348,0203-08-2020
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret-1,81-1,19-1,614,382,218,0303-08-2020
Balanceret - USD Høj Risiko-6,462,40-1,694,312,7312,4503-08-2020
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret5,007,467,774,271,559,2103-08-2020
Balanceret - Target 2041-2045-6,326,641,904,233,3813,7903-08-2020
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan-4,189,713,974,215,4216,9003-08-2020
Obligationer - Globale USD Valutasikret-1,25-3,24-1,304,191,636,7103-08-2020
Aktier - USA Mid Cap-12,386,84-6,824,063,3420,8203-08-2020
Sektor - Industrivarer, Aktier-9,068,230,113,984,7219,3003-08-2020
Konvertible Obligationer - Globale2,245,794,493,983,098,8903-08-2020
Obligationer - USD Stat2,35-5,311,833,891,197,5803-08-2020
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret-2,102,717,233,85-1,229,3403-08-2020
Obligationer - RMB-2,40-4,47-2,053,800,986,1803-08-2020
Balanceret - SEK Høj Risiko-0,8210,206,753,793,2912,5103-08-2020
Balanceret - Target 2031-2035-4,585,772,303,742,9811,9603-08-2020
Obligationer - Asien Lokalvaluta-3,50-2,23-1,853,731,816,2003-08-2020
Obligationer - Globale CHF Valutasikret2,85-0,712,623,710,366,6203-08-2020
Balanceret - Asien-0,966,364,453,682,4812,0003-08-2020
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret-0,819,1111,273,65-1,9812,5903-08-2020
Balanceret - USD Lav Risiko-3,95-1,35-2,283,611,447,5803-08-2020
Aktier - Europa Mid Cap-4,6811,026,723,593,0018,4803-08-2020
Balanceret - CHF Høj Risiko-3,271,821,223,581,5610,4703-08-2020
Balanceret - USD Moderat Risiko-6,430,36-3,133,581,969,9703-08-2020
Obligationer - USD Fleksibel-3,560,35-2,613,501,888,2303-08-2020
Obligationer - USD Højrente-5,132,63-2,703,492,449,5403-08-2020
Aktier - Islamisk Globale-9,315,66-1,383,431,8714,7003-08-2020
Sektor - Private Equity, Aktier-14,474,09-4,013,404,6916,5903-08-2020
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret-1,830,945,363,40-1,876,9503-08-2020
Aktier - Globale Small Cap-7,899,77-1,793,113,5020,2603-08-2020
Obligationer - Globale Indeks-1,56-2,90-1,363,110,895,6003-08-2020
Balanceret - Target 2036-2040-7,936,040,553,112,5313,3703-08-2020
Obligationer - Nye Markeder-4,506,06-3,573,012,8410,9803-08-2020
Aktier - Globale Fleksibel Cap-8,627,45-1,293,002,8318,2103-08-2020
Aktier - Australien & New Zealand-7,0316,53-2,082,974,0221,8203-08-2020
Obligationer - Globale Højrente-6,313,48-3,692,952,4810,0403-08-2020
Balanceret - Target 2026-2030-4,794,351,132,942,1310,3503-08-2020
Obligationer - RMB Onshore-3,26-6,83-2,802,90-1,206,3903-08-2020
Obligationer - Asiatiske Højrente-4,842,72-4,192,882,8710,4803-08-2020
Balanceret - USD Fleksibel-7,040,89-3,672,851,5610,5603-08-2020
Obligationer - Globale USD Fokus-1,09-1,24-0,642,821,336,1403-08-2020
Obligationer - Globale-0,75-0,560,242,801,275,2403-08-2020
Obligationer - HKD-2,23-4,82-2,172,780,366,0003-08-2020
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret-4,262,544,712,73-1,949,7703-08-2020
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret3,965,224,952,722,756,0603-08-2020
Obligationer - Globale GBP Valutasikret-2,940,835,142,71-2,487,6503-08-2020
Aktier - USA Large Cap Value-16,362,39-9,772,633,1318,1203-08-2020
Obligationer - RMB Højrente-2,90-0,86-4,602,60-8,2503-08-2020
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko-11,664,57-2,052,590,7615,5603-08-2020
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan-7,964,240,222,543,4414,7303-08-2020
Obligationer - Globale Fleksibel-3,450,64-2,012,521,787,1403-08-2020
Obligationer - JPY-3,29-6,66-7,222,463,087,6103-08-2020
Balanceret - GBP Lav Risiko-6,161,052,272,46-1,438,6803-08-2020
Obligationer - USD Korte Øvrige-3,42-4,37-3,522,430,126,0303-08-2020
Balanceret - CHF Moderat Risiko-3,732,140,112,430,778,6503-08-2020
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret1,832,371,452,400,477,8003-08-2020
Balanceret - EUR Høj Risiko Global-5,144,700,112,362,1012,6003-08-2020
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko-10,583,61-1,082,23-0,3113,9703-08-2020
Obligationer - CHF-0,47-1,56-1,882,23-0,527,2703-08-2020
Obligationer - EUR Stat1,301,970,142,181,503,4603-08-2020
Obligationer - Europæiske0,623,381,122,181,433,7603-08-2020
Aktier - Europa ex. England Large Cap-8,0310,140,862,141,9315,8603-08-2020
Aktier - Globale Nye Markeder-8,0010,850,842,033,7717,1203-08-2020
Balanceret - Target 2021-2025-1,723,691,922,011,306,7303-08-2020
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret-3,225,95-0,932,000,5810,3203-08-2020
Pengemarked - USD Korte-4,27-6,34-4,561,98-0,295,6703-08-2020
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko-7,261,611,341,98-1,639,7803-08-2020
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,0110,056,851,971,708,3003-08-2020
Pengemarked - USD-4,19-6,21-4,481,96-0,355,6703-08-2020
EUR Efterstillet Gæld-2,254,651,131,953,119,5003-08-2020
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret3,903,512,561,931,664,0203-08-2020
Obligationer - GBP Højrente-8,365,001,811,87-1,3113,1203-08-2020
Balanceret - Nye Markeder-7,286,75-2,321,872,3412,6403-08-2020
Obligationer - DKK Øvrige0,991,20-0,141,862,342,9403-08-2020
Aktier - Japan Large Cap-11,510,58-2,121,851,8214,0403-08-2020
Balanceret - CHF Lav Risiko-2,850,70-0,991,82-0,307,1903-08-2020
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret-9,196,351,041,76-1,6712,7103-08-2020
Aktier - Globale Højt Udbytte-12,881,86-5,541,691,3714,8003-08-2020
Sektor - Landbrug, Aktier-10,764,80-8,861,680,2616,1303-08-2020
Aktier - Brasilien-33,3722,19-26,651,665,2435,2503-08-2020
Aktier - Japan Mid/Small Cap-11,372,47-3,271,615,6317,3203-08-2020
Balanceret - Target 2016-2020-1,901,650,611,530,684,8303-08-2020
Råvarer - Softs10,931,5410,881,52-4,6024,8324-11-2016
Obligationer - EUR Virksomheder-0,553,06-0,771,521,905,1403-08-2020
Balanceret - GBP Moderat Risiko-9,982,60-0,541,47-1,5412,1603-08-2020
Aktier - Japan Fleksibel Cap-11,772,54-0,051,382,6515,7303-08-2020
Obligationer - DKK Indenlandske0,490,93-0,561,361,862,3303-08-2020
Obligationer - EUR Øvrige0,072,44-0,391,341,333,8303-08-2020
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus-0,4510,281,241,302,659,8303-08-2020
Pengemarked - CHF-0,25-2,63-0,141,29-1,225,1403-08-2020
Balanceret - Target 2011-2015-0,563,683,091,280,426,2203-08-2020
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global-4,334,21-0,981,271,248,9403-08-2020
Balanceret - SEK Fleksibel-1,0410,785,821,231,6112,5903-08-2020
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap-1,8410,106,781,203,6018,5003-08-2020
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering-9,903,06-0,371,14-1,8612,5603-08-2020
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,982,991,811,111,043,8003-08-2020
Sektor - Kommunikation, Aktier4,917,777,351,11-0,5214,5203-08-2020
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap-4,5514,403,811,044,0118,4603-08-2020
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,312,04-0,310,990,864,1903-08-2020
Obligationer - EUR Indeks-0,963,97-1,220,950,824,7003-08-2020
Aktier - Hong Kong-7,011,82-2,600,872,2716,6603-08-2020
Obligationer - Europa Nye Markeder-4,023,22-1,820,761,207,1503-08-2020
Obligationer - GBP Korte Øvrige-5,65-2,102,160,75-4,416,1503-08-2020
Sektor - Naturressourcer, Aktier-9,988,36-2,950,742,9824,3003-08-2020
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret0,075,250,370,671,366,5003-08-2020
Obligationer - EUR Højrente-4,376,59-1,970,662,568,9503-08-2020
Balanceret - EUR Lav Risiko-2,812,90-1,420,650,625,7203-08-2020
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte-12,713,77-7,530,631,9215,7303-08-2020
Pengemarked - GBP Korte-6,00-2,701,930,62-4,566,2303-08-2020
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret-3,028,86-0,770,622,169,4603-08-2020
Obligationer - EUR Fleksibel-2,253,29-1,320,600,685,2803-08-2020
Pengemarked - GBP-6,04-2,681,890,60-4,546,2303-08-2020
Aktier - Europa Large Cap Blend-9,837,45-1,040,580,1815,3203-08-2020
Balanceret - EUR Lav Risiko Global-2,653,10-1,110,570,695,8903-08-2020
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global-5,433,57-1,970,560,5710,2703-08-2020
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap-4,2012,451,780,561,1919,0703-08-2020
Aktier - Pacific ex. Japan-14,786,19-12,440,511,9217,6003-08-2020
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,040,49-0,600,510,961,1603-08-2020
Sektor - Infrastruktur, Aktier-13,651,18-6,890,411,6915,9203-08-2020
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus-1,9312,27-1,210,392,3311,0103-08-2020
Aktier - Europa Small Cap-8,4310,472,790,373,9120,1003-08-2020
Ejendomme Direkte - Storbritannien-10,08-3,71-3,670,34-3,797,3003-08-2020
Obligationer - DKK Korte-0,180,66-0,870,290,771,4303-08-2020
Balanceret - EUR Høj Risiko-7,453,78-2,700,281,1912,6903-08-2020
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko-10,679,32-4,220,262,0816,2903-08-2020
Aktier - England Small Cap-20,714,43-3,120,220,1823,3703-08-2020
Aktier - Globale Large Cap Value-14,472,46-6,220,211,0016,3203-08-2020
Ejendomme Indirekte - Europa-19,812,16-7,220,17-0,4716,7103-08-2020
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta-9,591,58-6,710,170,9710,4603-08-2020
Ejendomme Indirekte - Globale-19,970,92-15,010,150,0916,9303-08-2020
Ejendomme Direkte - Europa-1,81-0,66-2,000,110,063,9203-08-2020
Ejendomme Direkte - Globale-3,09-0,81-2,080,07-0,695,8103-08-2020
Balanceret - EUR Moderat Risiko-5,173,91-2,090,050,389,2803-08-2020
Obligationer - EUR Virksomheder Korte-1,322,12-1,05-0,020,412,9403-08-2020
Obligationer - EUR Stat Korte-0,430,70-1,00-0,03-0,171,6303-08-2020
Aktier - Euroland Small Cap-6,778,522,79-0,184,8519,2703-08-2020
Obligationer - EUR Korte Øvrige-0,781,14-0,84-0,18-0,012,3003-08-2020
Obligationer - EUR Ultrakorte-0,730,52-0,73-0,27-0,181,2003-08-2020
Pengemarked - EUR-0,62-0,09-0,69-0,32-0,300,4803-08-2020
Aktier - Europa Nye Markeder-23,464,29-15,47-0,382,7621,7403-08-2020
Pengemarked - EUR Korte-0,61-0,26-0,74-0,41-0,410,3303-08-2020
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering-6,163,87-2,61-0,420,1610,7703-08-2020
Aktier - Canada-10,834,26-6,30-0,57-2,6219,5003-08-2020
Aktier - Europa Fleksibel Cap-9,287,64-0,55-0,590,9217,3803-08-2020
Konvertible Obligationer - Europæiske-2,004,19-0,48-0,720,266,8103-08-2020
Balanceret - SEK Lav Risiko0,427,693,77-0,74-0,427,9303-08-2020
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap-8,5110,82-2,19-0,781,2719,5403-08-2020
Aktier - Tyskland Large Cap-8,8512,05-0,14-0,861,0819,5103-08-2020
Ejendomme Indirekte - Nordamerika-21,20-3,07-19,31-0,88-0,5220,6703-08-2020
Aktier - Euroland Large Cap-10,959,07-3,42-0,890,4716,4803-08-2020
Ejendomme Indirekte - Asien-21,39-4,21-19,03-0,950,0217,0303-08-2020
Obligationer - SEK Øvrige2,955,153,28-0,95-0,635,8903-08-2020
Råvarer - Landbrugsdyr-13,251,05-12,08-1,14-3,6118,8024-11-2016
Sektor - Finansiel Service, Aktier-16,565,45-9,72-1,190,3921,5303-08-2020
Obligationer - Globale NOK Valutasikret-4,978,72-3,98-1,30-0,3710,7303-08-2020
Obligationer - NOK Øvrige-3,467,47-3,14-1,57-1,119,5503-08-2020
Aktier - Thailand-22,74-0,48-25,76-1,700,4221,3003-08-2020
Obligationer - SEK Virksomheder0,097,902,71-1,86-0,817,8703-08-2020
Balanceret - NOK Moderat Risiko-8,059,81-4,39-1,88-0,9214,4203-08-2020
Balanceret - NOK Lav Risiko-7,649,14-5,14-1,89-1,2312,7403-08-2020
Aktier - Afrika & Mellemøsten-20,680,56-21,50-1,93-4,3117,0703-08-2020
Aktier - Euroland Mid Cap-12,377,93-6,05-2,170,6518,5503-08-2020
Aktier - Norge-18,0516,19-10,51-2,262,1224,0603-08-2020
Obligationer - NOK Korte-7,157,47-5,90-2,45-1,629,7403-08-2020
Aktier - England Mid Cap-25,503,14-7,31-2,55-2,9023,3103-08-2020
Aktier - Europa Højt Udbytte-15,765,33-7,32-2,71-1,4416,0703-08-2020
Råvarer - Mix-12,0813,60-7,74-3,17-4,6114,1603-08-2020
Aktier - Italien-14,0210,64-4,21-3,25-2,6919,4403-08-2020
Aktier - England Fleksibel Cap-25,541,51-12,02-3,37-3,7621,5003-08-2020
Aktier - England Large Cap-25,060,69-14,35-3,44-3,9518,2003-08-2020
Aktier - Korea-4,5410,785,99-3,46-2,8118,8803-08-2020
Obligationer - NOK High Yield-13,3311,62-12,10-3,57-1,1117,7203-08-2020
Aktier - ASEAN-lande-21,511,79-21,89-4,13-2,3517,9603-08-2020
Aktier - Europa Large Cap Value-18,114,45-10,07-4,34-2,3817,5103-08-2020
Aktier - Indien-17,024,94-11,77-4,51-0,7824,0303-08-2020
Aktier - Afrika-21,611,43-17,07-4,95-6,3218,1403-08-2020
Aktier - Singapore-24,62-4,49-22,90-5,11-2,3718,1003-08-2020
Aktier - England Højt Udbytte-27,75-0,66-15,51-5,31-5,3619,4503-08-2020
Aktier - Latinamerika-31,8415,71-27,27-5,54-0,6729,3403-08-2020
Aktier - Spanien-21,004,31-15,94-6,10-2,6417,7203-08-2020
Aktier - Globale Frontier Markeder-21,740,92-20,68-7,04-3,4318,7703-08-2020
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland-23,653,03-20,71-7,83-1,4918,8003-08-2020
Ejendomme Direkte - Øvrige-2,42-1,23-7,56-10,05-30,6912,1803-08-2020
Råvarer - Korn-12,78-2,18-5,03-11,08-16,3811-06-2020
Aktier - Indonesien-29,133,28-32,50-11,21-5,8425,5503-08-2020
Sektor - Energi, Aktier-34,81-4,56-35,19-12,22-9,6227,6303-08-2020
Råvarer - Landbrug-19,16-7,76-21,31-13,74-11,3310,9715-06-2020
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap-35,255,52-31,81-17,09-9,9819,5203-08-2020
Aktier - Tyrkiet-18,261,21-12,80-18,16-11,0635,5503-08-2020
Råvarer - Energi-56,2812,82-52,40-20,29-43,6106-07-2020
Aktier - Øvrige-------
Alt - Long/Short Kredit-------
Alt - Relative Value Arbitrage-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Øvrige-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Råvarer - Industrielle og generelle metaller-22,94----06-07-2020
Råvarer - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)
© Copyright 2020 Morningstar, Inc. All rights reserved.

Terms of Use        Privacy Policy        Cookies