Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Sektor - Teknologi, Aktier35,769,7232,1017,4916,5316,0419-11-2019
Aktier - USA Large Cap Growth31,515,4422,7714,5613,8813,6719-11-2019
Aktier - Rusland36,8113,1528,5313,8712,8117,5519-11-2019
Aktier - BRIK21,997,3718,7713,5410,6612,7219-11-2019
Sektor - Private Equity, Aktier36,429,6724,0913,2911,5811,5619-11-2019
Aktier - Brasilien19,401,3118,8312,885,6826,0519-11-2019
Aktier - Italien25,5312,1021,2612,575,8216,1519-11-2019
Aktier - Sverige Mid/Small Cap27,659,9423,6311,7113,7112,0819-11-2019
Aktier - Globale Large Cap Growth28,217,1820,0011,6810,3012,0119-11-2019
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap29,416,8221,7311,3614,0812,3219-11-2019
Aktier - Europa Nye Markeder28,7412,0424,0211,267,0013,6319-11-2019
Aktier - USA Fleksibel Cap28,196,4017,7611,2411,8314,6819-11-2019
Aktier - Taiwan Large Cap28,1713,5327,7311,1810,7813,7719-11-2019
Aktier - USA Large Cap Blend28,947,1718,4811,1511,5613,0119-11-2019
Ejendomme Indirekte - Europa25,2913,1917,0010,918,7610,9219-11-2019
Sektor - Forsyning, Aktier22,823,0019,6410,797,7311,4019-11-2019
Aktier - England Small Cap21,2414,3912,5210,578,8814,0119-11-2019
Aktier - Schweiz Large Cap28,576,1923,0710,538,699,5419-11-2019
Aktier - Storkina23,938,6519,4510,4710,4015,6519-11-2019
Aktier - Euroland Mid Cap24,029,8015,5210,319,2213,0319-11-2019
Sektor - Privatforbrug, Aktier25,375,6818,4110,248,8212,4119-11-2019
Aktier - Thailand14,751,0811,9410,166,8412,6819-11-2019
Aktier - Europa Large Cap Growth28,349,0720,169,827,9411,1519-11-2019
Aktier - Europa Mid Cap26,0610,8517,159,778,5812,5319-11-2019
Sektor - Vand, Aktier29,086,4821,389,689,3611,4019-11-2019
Sektor - Miljø & Klima, Aktier28,288,1518,939,518,4412,3219-11-2019
Aktier - Europa ex. England Large Cap24,199,0516,249,417,4611,5119-11-2019
Aktier - Euroland Small Cap19,5310,8411,149,289,9313,7519-11-2019
Sektor - Industrivarer, Aktier28,4211,1418,479,268,8814,4819-11-2019
Aktier - Japan Mid/Small Cap21,5612,0810,759,2214,2713,4419-11-2019
Aktier - England Mid Cap28,4517,5819,229,097,6114,4419-11-2019
Aktier - Europa Small Cap21,3310,5112,279,0110,2913,3119-11-2019
Ejendomme Indirekte - Asien18,142,3318,548,987,9810,2219-11-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan18,408,0115,898,977,8312,1119-11-2019
Aktier - Asien ex. Japan19,048,3817,178,947,9312,6419-11-2019
Aktier - Globale Large Cap Blend24,307,8915,648,878,3911,0719-11-2019
Aktier - Kina20,776,7315,448,828,9916,5319-11-2019
Aktier - Finland21,7410,0414,518,7910,4212,1919-11-2019
Sektor - Finansiel Service, Aktier24,068,4514,008,597,4715,0419-11-2019
Aktier - Spanien13,426,598,168,545,7212,4119-11-2019
Aktier - Norden Small/Mid Cap23,0311,6914,978,5211,4513,1019-11-2019
Aktier - Euroland Large Cap23,6610,0115,308,456,7212,1019-11-2019
Sektor - Sundhed, Aktier18,635,8010,628,447,8712,9519-11-2019
Sektor - Alternativ Energi, Aktier27,055,0119,528,394,9315,1419-11-2019
Aktier - Danmark19,836,7613,948,3411,3811,2419-11-2019
Aktier - Pacific ex. Japan20,775,6917,948,306,9512,0819-11-2019
Balanceret - Target 2046+22,188,6615,378,267,299,8619-11-2019
Aktier - Singapore15,136,3316,118,174,8112,8319-11-2019
Ejendomme Indirekte - Globale25,245,8218,698,167,7410,5219-11-2019
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland11,905,7711,208,074,3211,9819-11-2019
Sektor - Infrastruktur, Aktier21,984,7918,278,066,9610,5919-11-2019
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap20,868,1812,078,069,6512,6219-11-2019
Aktier - Sverige21,5912,0017,528,037,4212,6519-11-2019
Aktier - Globale Small Cap24,037,6113,788,029,7412,8819-11-2019
Aktier - Globale Nye Markeder17,048,2414,508,015,8411,5919-11-2019
Aktier - USA Mid Cap29,896,2717,277,9910,6115,4419-11-2019
Aktier - Norden20,079,1814,867,927,2211,1319-11-2019
Aktier - Globale Fleksibel Cap22,507,5913,787,917,9412,3419-11-2019
Aktier - Europa Large Cap Blend23,429,2315,717,875,8610,9119-11-2019
Aktier - Globale Højt Udbytte22,078,2014,267,747,4410,2119-11-2019
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte17,336,9515,087,736,8710,4319-11-2019
Balanceret - Target 2041-204520,788,2314,307,716,919,3519-11-2019
Aktier - Japan Fleksibel Cap21,7713,6712,287,6110,8212,8619-11-2019
Aktier - USA Small Cap25,836,3212,747,5511,1117,8419-11-2019
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko20,339,4713,747,486,0610,3419-11-2019
Balanceret - Target 2036-204020,958,3914,307,476,718,6319-11-2019
Aktier - England Fleksibel Cap22,9214,3314,877,445,7613,5419-11-2019
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan19,789,7514,777,428,0711,0219-11-2019
Aktier - USA Large Cap Value24,308,5513,027,409,5313,6919-11-2019
Aktier - Latinamerika12,322,1310,267,393,0818,7319-11-2019
Aktier - Kina, A-aktier35,595,9926,477,3413,9818,4219-11-2019
Balanceret - Storkina17,254,1716,257,28-10,5519-11-2019
Aktier - Tyskland Large Cap23,7112,4113,927,146,6313,8119-11-2019
Aktier - England Large Cap21,1812,0914,216,964,7111,7719-11-2019
Aktier - Indien6,827,4810,876,956,6516,6319-11-2019
Aktier - Hong Kong10,914,277,796,847,8114,0619-11-2019
Aktier - Europa Fleksibel Cap20,689,2011,816,786,4211,9519-11-2019
Aktier - Japan Large Cap21,6412,9513,336,779,7411,2019-11-2019
Aktier - Australien & New Zealand24,396,9518,066,696,1311,9419-11-2019
Balanceret - Target 2031-203517,236,5812,076,645,968,0519-11-2019
Aktier - Globale Large Cap Value20,279,7211,106,627,1811,5519-11-2019
Aktier - Europa Højt Udbytte19,569,7612,646,575,2210,8219-11-2019
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko18,799,0113,226,445,009,3219-11-2019
Aktier - Norge9,865,37-0,506,435,9014,3619-11-2019
Aktier - Islamisk Globale19,428,6511,496,336,3610,6719-11-2019
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap18,369,298,016,286,7613,2719-11-2019
Ejendomme Indirekte - Nordamerika27,802,6718,756,228,0915,2719-11-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko13,975,878,265,885,419,0619-11-2019
Aktier - Europa Large Cap Value19,0111,2610,735,864,6811,9519-11-2019
Obligationer - EUR Lange16,79-4,2120,055,846,078,6319-11-2019
Balanceret - Target 2026-203016,585,4611,955,845,196,7819-11-2019
Balanceret - EUR Høj Risiko Global17,375,8010,675,825,068,7019-11-2019
Aktier - England Højt Udbytte19,2113,5012,165,564,1012,3519-11-2019
Sektor - Landbrug, Aktier16,592,016,085,564,1311,8619-11-2019
Sektor - Kommunikation, Aktier23,344,9915,745,554,7511,8319-11-2019
Aktier - Afrika & Mellemøsten9,84-1,529,365,470,9111,4319-11-2019
Balanceret - Nye Markeder13,904,7712,195,254,088,2119-11-2019
Balanceret - USD Høj Risiko19,175,2813,285,206,409,3219-11-2019
Balanceret - GBP Moderat Risiko15,828,6511,684,953,478,1519-11-2019
Balanceret - SEK Høj Risiko15,756,3211,274,845,278,0919-11-2019
Obligationer - GBP Virksomheder14,426,9813,694,793,476,5219-11-2019
Aktier - ASEAN-lande10,492,0310,764,762,809,8219-11-2019
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering15,878,7511,494,733,188,9219-11-2019
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret14,818,6711,714,692,508,0619-11-2019
Obligationer - GBP Højrente14,388,4411,424,623,177,7419-11-2019
Balanceret - Asien15,574,8514,644,565,848,0819-11-2019
Balanceret - USD Moderat Risiko16,373,7713,124,456,127,4719-11-2019
Sektor - Bioteknologi, Aktier23,215,2812,454,335,2119,8819-11-2019
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap14,016,0112,514,274,2311,3519-11-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder15,092,1115,524,247,136,1419-11-2019
Obligationer - GBP Øvrige13,116,2612,604,172,936,6819-11-2019
Balanceret - USD Fleksibel16,313,7412,524,155,948,4319-11-2019
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko15,035,268,114,145,679,8919-11-2019
Obligationer - GBP Stat12,964,5613,664,103,407,4119-11-2019
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta12,252,4413,444,072,667,7319-11-2019
Balanceret - GBP Lav Risiko13,317,6411,344,052,776,7019-11-2019
Obligationer - Globale Højrente14,082,3312,303,966,596,3619-11-2019
Obligationer - EUR Højrente8,171,246,443,883,713,3119-11-2019
Aktier - Afrika10,206,296,643,87-2,7211,7019-11-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global11,853,467,873,833,305,6919-11-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global11,933,867,143,833,006,9519-11-2019
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko13,517,4110,903,802,566,8419-11-2019
Obligationer - USD Højrente13,862,1711,543,736,436,8619-11-2019
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering11,254,206,863,682,767,3919-11-2019
Aktier - Canada26,545,7716,363,682,1213,0619-11-2019
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret15,140,9016,043,676,856,2919-11-2019
Obligationer - Nye Markeder13,721,0314,483,635,916,4819-11-2019
Balanceret - Target 2021-202510,842,827,523,582,994,6019-11-2019
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret14,287,0613,863,551,846,3219-11-2019
Ejendomme Direkte - Storbritannien4,446,333,173,511,686,9819-11-2019
Sektor - Ædle metaller, Aktier32,54-3,2240,553,488,4922,1619-11-2019
Balanceret - CHF Høj Risiko16,743,5812,273,473,387,6819-11-2019
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret12,177,4610,803,411,617,0519-11-2019
Obligationer - USD Virksomheder14,960,9516,173,396,156,4319-11-2019
Obligationer - Globale Virksomheder13,501,4414,233,395,344,8119-11-2019
Obligationer - Asien Lokalvaluta10,211,5912,963,364,635,4219-11-2019
Obligationer - GBP Indeks10,59-1,209,713,344,599,4719-11-2019
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret8,571,436,223,322,693,7219-11-2019
Balanceret - EUR Moderat Risiko10,533,746,613,262,756,0319-11-2019
Obligationer - Asien13,691,3415,163,096,096,0519-11-2019
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus8,621,058,473,052,553,8319-11-2019
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap13,245,8712,512,964,5712,2719-11-2019
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret11,891,1011,972,875,986,3819-11-2019
Balanceret - USD Lav Risiko12,521,8911,432,865,026,3319-11-2019
Balanceret - SEK Moderat Risiko8,604,296,792,822,866,4819-11-2019
Obligationer - Asiatiske Højrente14,352,5016,042,817,926,4619-11-2019
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret14,379,819,732,780,749,5819-11-2019
Obligationer - Europæiske7,280,247,802,742,422,5719-11-2019
Balanceret - Target 2016-20207,071,906,152,742,493,4719-11-2019
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus8,18-0,048,352,692,265,6719-11-2019
Balanceret - CHF Moderat Risiko13,302,1211,212,683,786,1819-11-2019
Obligationer - Europa Nye Markeder8,961,609,842,682,304,9819-11-2019
Obligationer - USD Fleksibel11,871,3711,622,655,706,1919-11-2019
Balanceret - SEK Fleksibel10,365,537,622,642,407,9619-11-2019
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret8,39-0,038,562,472,063,0219-11-2019
Obligationer - EUR Virksomheder6,00-0,615,912,462,122,2319-11-2019
Obligationer - RMB7,581,399,742,454,285,6619-11-2019
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret13,933,1210,952,445,607,2819-11-2019
Obligationer - DKK Øvrige2,95-1,433,252,432,121,9919-11-2019
Konvertible Obligationer - Globale10,692,197,742,394,765,8619-11-2019
Obligationer - Globale GBP Valutasikret10,716,3110,722,380,906,2819-11-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko7,231,465,392,321,853,2519-11-2019
Obligationer - Globale Fleksibel9,521,439,222,234,745,4219-11-2019
Balanceret - EUR Lav Risiko Global7,661,495,662,231,953,3719-11-2019
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret10,054,989,172,031,006,0219-11-2019
Obligationer - RMB Højrente11,460,9912,492,03-6,0919-11-2019
Obligationer - EUR Stat5,53-1,296,982,011,903,1519-11-2019
Obligationer - Globale USD Valutasikret10,420,2711,802,015,306,4719-11-2019
Obligationer - USD Øvrige11,790,3713,432,005,146,3019-11-2019
Sektor - Naturressourcer, Aktier15,337,465,941,931,5316,5619-11-2019
Obligationer - DKK Indenlandske1,85-1,202,041,881,721,6419-11-2019
Konvertible Obligationer - Europæiske6,972,023,571,862,274,5619-11-2019
Balanceret - Target 2011-20155,222,724,461,840,614,3919-11-2019
Obligationer - Globale9,010,2610,161,823,464,4219-11-2019
Obligationer - EUR Indeks4,47-0,984,411,811,523,4419-11-2019
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret7,982,294,681,791,655,1319-11-2019
Balanceret - NOK Moderat Risiko10,922,775,581,781,658,2119-11-2019
Obligationer - EUR Øvrige4,87-0,835,331,761,682,3719-11-2019
Obligationer - EUR Fleksibel5,600,325,361,751,152,5519-11-2019
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret5,440,284,761,711,412,9019-11-2019
Obligationer - Globale Indeks8,66-0,359,041,672,835,0119-11-2019
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret10,440,369,201,623,725,5719-11-2019
Obligationer - NOK High Yield2,49-0,64-0,331,60-1,086,8719-11-2019
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret9,39-1,289,741,525,807,1819-11-2019
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret10,91-0,9412,261,424,035,9119-11-2019
Obligationer - Globale Indeks9,670,2710,221,425,056,9319-11-2019
Obligationer - USD Stat9,57-0,1912,031,374,116,9719-11-2019
Aktier - Globale Frontier Markeder8,891,445,371,251,339,2119-11-2019
Obligationer - Globale EUR Valutasikret4,47-0,635,061,250,872,6119-11-2019
Obligationer - Globale EUR Fokus4,68-0,394,791,231,402,3219-11-2019
Obligationer - Globale USD Fokus10,060,4910,241,134,255,7219-11-2019
Balanceret - CHF Lav Risiko10,110,449,331,062,615,4319-11-2019
Aktier - Korea1,6613,350,740,962,0015,7019-11-2019
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,41-0,670,500,950,860,7319-11-2019
Obligationer - HKD7,790,769,050,924,796,2819-11-2019
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret10,121,148,110,863,346,6019-11-2019
Obligationer - DKK Korte0,53-0,650,520,820,770,7519-11-2019
Obligationer - EUR Virksomheder Korte2,340,051,990,770,780,9219-11-2019
Obligationer - GBP Korte Øvrige6,246,865,490,72-0,716,3919-11-2019
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret3,68-2,273,540,611,193,3619-11-2019
Pengemarked - GBP Korte5,517,074,770,61-0,966,6219-11-2019
Ejendomme Direkte - Europa1,20-0,630,670,580,683,8819-11-2019
Pengemarked - GBP5,427,084,660,55-0,996,6219-11-2019
Obligationer - USD Korte Øvrige6,610,826,910,474,016,3219-11-2019
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret7,50-0,698,030,392,155,4019-11-2019
Obligationer - EUR Korte Øvrige1,31-0,031,220,240,241,0419-11-2019
Balanceret - NOK Lav Risiko5,860,692,490,13-0,016,6819-11-2019
Obligationer - EUR Stat Korte0,81-0,381,120,120,111,4619-11-2019
Obligationer - JPY6,69-3,2810,590,106,058,2119-11-2019
Pengemarked - USD Korte5,150,815,700,103,606,3719-11-2019
Obligationer - RMB Onshore4,201,056,270,062,666,1419-11-2019
Obligationer - Globale CHF Valutasikret7,38-1,699,210,032,705,9119-11-2019
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap12,574,912,80-0,032,2314,2519-11-2019
Obligationer - EUR Ultrakorte0,330,110,18-0,040,000,5119-11-2019
Pengemarked - USD5,250,815,70-0,093,426,3119-11-2019
Pengemarked - EUR-0,060,11-0,11-0,16-0,090,2819-11-2019
Balanceret - SEK Lav Risiko2,091,932,06-0,20-0,375,1919-11-2019
Pengemarked - EUR Korte-0,260,08-0,31-0,28-0,220,2219-11-2019
Obligationer - CHF5,19-2,756,86-0,292,356,1419-11-2019
Obligationer - Globale NOK Valutasikret4,81-1,923,71-0,29-0,236,1419-11-2019
Ejendomme Direkte - Globale1,571,001,31-0,39-0,594,5119-11-2019
Obligationer - NOK Korte0,77-0,95-1,23-1,23-1,445,8619-11-2019
Obligationer - SEK Virksomheder-2,100,94-1,04-1,26-1,555,5119-11-2019
Pengemarked - CHF2,17-0,813,11-1,501,135,0119-11-2019
Obligationer - NOK Øvrige0,15-2,01-1,46-1,52-1,545,6619-11-2019
Råvarer - Mix5,352,77-1,55-1,61-6,4210,3419-11-2019
Obligationer - SEK Øvrige-2,82-1,00-0,84-1,70-1,475,1719-11-2019
Aktier - Indonesien0,04-4,693,35-2,00-0,7115,3519-11-2019
Sektor - Energi, Aktier7,364,68-4,97-3,17-5,2017,9819-11-2019
Aktier - Tyrkiet12,409,199,92-5,30-8,7532,1819-11-2019
Råvarer - Landbrug-6,354,89-8,20-10,08-8,7411,5019-11-2019
Ejendomme Direkte - Øvrige6,317,076,25-13,54-12,8524,3319-11-2019
Aktier - Øvrige-------
Alt - Long/Short Kredit-------
Alt - Relative Value Arbitrage-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
EUR Efterstillet Gæld-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)