Velkommen til det nye Morningstar.dk! Læs mere her om ændringerne på siden og hvordan vores nye funktionaliteter kan hjælpe dig med at opnå succes med dine investeringer. X

Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Råvarer - Ædle metaller20,9624,3656,1419,066,4413,3725-02-2020
Sektor - Teknologi, Aktier4,067,3026,3015,8814,5016,2525-02-2020
Aktier - USA Large Cap Growth5,106,5923,6714,5112,0213,6825-02-2020
Sektor - Forsyning, Aktier9,5712,2426,4512,078,4611,2325-02-2020
Sektor - Private Equity, Aktier3,336,9526,7611,749,9612,2125-02-2020
Aktier - Globale Large Cap Growth3,115,6420,8611,589,0111,6825-02-2020
Aktier - BRIK-1,263,4912,9611,198,8813,1125-02-2020
Aktier - Sverige Mid/Small Cap0,017,9428,4411,0911,7512,5825-02-2020
Sektor - Alternativ Energi, Aktier11,4019,2227,9711,015,9015,4225-02-2020
Ejendomme Indirekte - Europa3,808,1522,3910,565,4710,6225-02-2020
Aktier - Rusland-0,294,3627,9210,4214,9815,8925-02-2020
Sektor - Vand, Aktier3,416,3521,7910,198,8111,4825-02-2020
Aktier - USA Large Cap Blend2,704,1419,5110,129,6412,5925-02-2020
Aktier - Schweiz Mid/Small Cap0,474,2521,1910,0812,0112,4525-02-2020
Aktier - England Small Cap-0,308,8722,349,767,6014,2725-02-2020
Aktier - USA Fleksibel Cap2,523,7316,849,719,2214,1825-02-2020
Aktier - Storkina0,534,8511,959,667,7515,9825-02-2020
Aktier - Schweiz Large Cap0,843,9521,839,097,029,4525-02-2020
Sektor - Sundhed, Aktier2,295,4315,248,745,7313,1525-02-2020
Obligationer - EUR Lange6,734,2219,568,544,548,6925-02-2020
Aktier - Kina, A-aktier4,348,9215,248,546,2718,1425-02-2020
Sektor - Bioteknologi, Aktier4,046,4713,888,513,5920,3225-02-2020
Aktier - Europa Large Cap Growth0,403,6119,698,505,5511,1425-02-2020
Aktier - Italien-2,06-0,9512,508,462,9214,9125-02-2020
Sektor - Miljø & Klima, Aktier2,005,1918,188,426,5312,4025-02-2020
Aktier - England Mid Cap-1,975,6320,568,404,7414,7925-02-2020
Aktier - Europa Mid Cap-1,222,5816,678,185,8012,6225-02-2020
Aktier - Taiwan Large Cap-1,041,9921,468,057,7914,2525-02-2020
Aktier - Kina1,855,829,218,026,5216,6725-02-2020
Aktier - Finland-0,353,2912,947,367,4412,1625-02-2020
Aktier - Danmark1,085,4416,527,309,4111,1225-02-2020
Aktier - Europa Small Cap-1,093,8315,387,307,4813,5525-02-2020
Ejendomme Indirekte - Globale5,185,1817,347,165,5510,4525-02-2020
Sektor - Privatforbrug, Aktier-0,631,4712,757,045,3912,4625-02-2020
Aktier - Globale Large Cap Blend1,033,1514,717,036,1810,9425-02-2020
Aktier - Asien ex. Japan-0,323,059,686,925,5012,7625-02-2020
Sektor - Finansiel Service, Aktier0,802,7514,636,886,0514,5625-02-2020
Aktier - USA Small Cap1,362,7910,366,878,5916,5425-02-2020
Aktier - Euroland Mid Cap-2,050,0711,446,865,6312,8625-02-2020
Aktier - Europa ex. England Large Cap-1,240,8813,496,864,6411,3225-02-2020
Ejendomme Indirekte - Asien0,571,618,106,775,5210,3725-02-2020
Sektor - Infrastruktur, Aktier3,045,4315,906,775,0010,5025-02-2020
Balanceret - Storkina3,364,689,446,76-10,7125-02-2020
Balanceret - Target 2046+0,743,1514,216,675,489,8225-02-2020
Aktier - Europa Nye Markeder-3,260,2217,256,497,2313,1425-02-2020
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan-0,401,988,686,435,4812,1525-02-2020
Aktier - USA Mid Cap1,192,2014,826,437,6914,7725-02-2020
Aktier - Norden-0,243,8814,456,375,2411,1125-02-2020
Aktier - Euroland Small Cap-2,790,5210,026,367,1113,7325-02-2020
Balanceret - Target 2041-20450,693,0113,256,135,159,2925-02-2020
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko-0,043,4513,026,034,1610,3425-02-2020
Aktier - Globale Fleksibel Cap0,152,8711,595,995,7712,4725-02-2020
Aktier - Sverige-0,793,4317,705,985,0112,5225-02-2020
Aktier - Globale Small Cap-0,501,4910,065,926,7512,8625-02-2020
Aktier - England Fleksibel Cap-3,022,9413,775,793,1213,6725-02-2020
Sektor - Industrivarer, Aktier-2,34-1,5510,885,775,7714,4225-02-2020
Balanceret - Target 2036-20400,392,7412,685,624,808,5625-02-2020
Aktier - Norden Small/Mid Cap-3,493,2517,335,588,9013,6025-02-2020
Aktier - Globale Højt Udbytte-0,521,4112,215,505,1310,0525-02-2020
Aktier - Europa Large Cap Blend-1,430,9912,685,413,3310,7325-02-2020
Aktier - Spanien-1,930,676,815,372,7211,9225-02-2020
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko0,513,4412,615,353,049,1725-02-2020
Aktier - Hong Kong-0,871,83-0,975,235,1514,3125-02-2020
Balanceret - Target 2031-20350,802,7011,445,194,417,9625-02-2020
Obligationer - GBP Virksomheder4,275,4214,855,181,906,1625-02-2020
Aktier - Euroland Large Cap-2,54-1,1711,205,083,4911,6725-02-2020
Aktier - Europa ex. England Mid/Small Cap-2,460,789,235,056,6212,6325-02-2020
Obligationer - GBP Indeks8,138,1015,025,013,769,7525-02-2020
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder5,855,4416,744,936,546,2225-02-2020
Aktier - Globale Nye Markeder-1,871,917,444,914,2011,8725-02-2020
Aktier - USA Large Cap Value-0,96-0,2210,764,876,9212,9625-02-2020
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret6,024,6317,394,865,176,3825-02-2020
Balanceret - USD Høj Risiko1,632,6912,964,824,479,1025-02-2020
Obligationer - GBP Stat6,075,8914,604,761,737,2225-02-2020
Aktier - Pacific ex. Japan-0,300,427,024,764,3810,5225-02-2020
Obligationer - GBP Højrente2,184,7012,904,752,117,3025-02-2020
Obligationer - USD Virksomheder5,964,6417,384,694,616,5225-02-2020
Ejendomme Indirekte - Nordamerika6,575,1517,264,674,9815,0825-02-2020
Aktier - Tyskland Mid/Small Cap-0,332,5912,594,655,0413,3225-02-2020
Obligationer - GBP Øvrige4,505,3113,944,651,386,3925-02-2020
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret3,824,9914,334,560,556,1225-02-2020
Balanceret - EUR Høj Risiko Global0,582,8610,494,563,698,6525-02-2020
Balanceret - Target 2026-20301,072,6811,084,543,596,6825-02-2020
Aktier - Asien-Pacific inkl. Japan-1,97-0,607,554,485,2211,0725-02-2020
Aktier - England Large Cap-3,670,289,804,411,7711,8025-02-2020
Aktier - Europa Fleksibel Cap-2,181,109,914,414,0511,9825-02-2020
Aktier - Indien3,152,5614,214,394,1016,1325-02-2020
Obligationer - Globale Virksomheder4,693,9915,024,304,174,9125-02-2020
Balanceret - EUR Høj Risiko-0,231,758,894,273,738,7725-02-2020
Balanceret - GBP Moderat Risiko1,113,5911,314,251,678,0625-02-2020
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret1,904,5111,394,231,427,6325-02-2020
Balanceret - USD Moderat Risiko2,762,8812,634,154,227,5125-02-2020
Aktier - Islamisk Globale-1,730,468,204,143,2410,7425-02-2020
Obligationer - Nye Markeder4,975,5614,544,125,486,4025-02-2020
Balanceret - SEK Høj Risiko1,574,1013,374,104,178,0325-02-2020
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte-2,82-1,114,214,043,7110,6325-02-2020
Balanceret - GBP Lav Risiko2,383,7411,434,001,226,2925-02-2020
Balanceret - Asien1,532,629,953,983,818,1925-02-2020
Balanceret - CHF Høj Risiko2,525,1215,163,952,747,7125-02-2020
Obligationer - Asien5,454,0814,793,934,946,1625-02-2020
Aktier - Europa Højt Udbytte-2,48-0,239,373,912,5110,5425-02-2020
Obligationer - Globale Højrente3,263,7212,683,915,396,1125-02-2020
Aktier - England Højt Udbytte-3,601,589,853,901,4112,4625-02-2020
Aktier - Japan Mid/Small Cap-8,82-8,032,543,898,8213,5525-02-2020
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering0,933,4810,863,851,208,6325-02-2020
Sektor - Kommunikation, Aktier4,225,0017,003,712,6911,2925-02-2020
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko2,063,8810,963,641,066,5125-02-2020
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret2,804,4211,313,640,466,6325-02-2020
Sektor - Ædle metaller, Aktier7,1619,1135,963,6010,0921,1125-02-2020
Obligationer - RMB4,253,606,313,593,645,7425-02-2020
Obligationer - Asien Lokalvaluta3,072,7010,203,563,165,3125-02-2020
Obligationer - USD Højrente3,403,5411,683,565,016,5725-02-2020
Balanceret - Nye Markeder-0,152,628,543,473,188,2025-02-2020
Aktier - Singapore-2,67-2,761,633,392,1012,4325-02-2020
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret4,593,6913,013,384,496,2825-02-2020
Aktier - Globale Large Cap Value-2,06-0,737,683,384,2211,4425-02-2020
Aktier - Japan Large Cap-4,33-4,657,723,345,4811,1825-02-2020
Aktier - Latinamerika-5,601,281,753,313,1418,8025-02-2020
Obligationer - Asiatiske Højrente4,983,9913,753,306,706,4025-02-2020
Obligationer - USD Øvrige5,974,1314,623,303,636,4225-02-2020
Aktier - Japan Fleksibel Cap-6,80-6,844,263,296,3712,8825-02-2020
Obligationer - EUR Højrente0,401,956,963,233,633,2225-02-2020
Balanceret - USD Fleksibel2,712,7911,583,213,718,1425-02-2020
Obligationer - USD Fleksibel4,343,4412,493,164,236,1425-02-2020
Balanceret - USD Lav Risiko3,693,0011,833,143,326,2125-02-2020
Obligationer - Globale GBP Valutasikret3,284,1310,673,11-0,465,9625-02-2020
Sektor - Landbrug, Aktier-2,89-0,374,863,081,7811,8225-02-2020
Obligationer - Europæiske2,392,268,063,061,992,5325-02-2020
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global0,702,217,863,042,315,7025-02-2020
Obligationer - Globale USD Valutasikret5,163,5612,473,023,666,3925-02-2020
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret3,924,6711,053,010,045,8325-02-2020
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus2,213,318,743,003,413,5025-02-2020
Aktier - Tyskland Large Cap-2,66-1,229,922,952,9413,2725-02-2020
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret2,222,528,972,921,962,8025-02-2020
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta1,553,2510,722,902,707,3525-02-2020
Ejendomme Direkte - Storbritannien1,791,943,242,87-0,296,1025-02-2020
Balanceret - CHF Moderat Risiko2,605,2014,422,871,856,2725-02-2020
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret4,816,0616,482,842,396,0925-02-2020
Konvertible Obligationer - Globale2,503,098,962,763,305,9525-02-2020
Aktier - Afrika & Mellemøsten-1,690,092,592,76-0,0410,4225-02-2020
Obligationer - USD Stat5,993,7512,862,732,987,2725-02-2020
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global0,792,578,162,691,936,8625-02-2020
Balanceret - Target 2021-20251,002,468,422,681,974,4325-02-2020
Balanceret - EUR Moderat Risiko0,461,887,222,671,845,8725-02-2020
Aktier - Norge-6,58-0,97-1,382,675,0515,1225-02-2020
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret5,684,0512,412,664,297,2425-02-2020
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus1,973,977,802,653,145,2925-02-2020
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret4,234,1012,762,633,567,1525-02-2020
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret2,154,7010,532,63-0,859,3125-02-2020
Aktier - Australien & New Zealand-1,10-0,2510,022,613,6811,7425-02-2020
Obligationer - EUR Stat1,821,146,022,591,363,0725-02-2020
Obligationer - Globale3,592,9010,202,572,264,4525-02-2020
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret0,181,895,852,562,883,6325-02-2020
Obligationer - EUR Virksomheder1,171,375,702,541,892,1325-02-2020
Obligationer - Globale Fleksibel3,253,3110,032,543,735,1825-02-2020
Aktier - Europa Large Cap Value-3,89-1,895,742,441,6711,6525-02-2020
Obligationer - Europa Nye Markeder1,381,878,822,442,234,7325-02-2020
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering0,391,847,482,411,647,2825-02-2020
Obligationer - HKD4,973,4210,512,313,416,2925-02-2020
Obligationer - Globale Indeks5,453,7012,632,253,077,3025-02-2020
Obligationer - DKK Øvrige1,541,222,882,251,892,0125-02-2020
Obligationer - Globale Indeks4,873,7911,102,222,775,2425-02-2020
Aktier - Globale Nye Markeder Mid/Small Cap-0,072,796,592,182,8211,4125-02-2020
Obligationer - RMB Højrente4,100,645,402,12-6,2125-02-2020
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland-3,94-2,603,592,103,3411,5625-02-2020
Obligationer - EUR Øvrige1,401,225,152,091,332,2725-02-2020
Balanceret - EUR Lav Risiko0,891,555,672,071,283,1325-02-2020
Balanceret - Target 2016-20201,261,686,132,011,393,3225-02-2020
Obligationer - Globale USD Fokus4,733,4611,172,012,975,7425-02-2020
Balanceret - EUR Lav Risiko Global1,071,946,141,991,433,3125-02-2020
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret2,285,0111,761,952,195,6425-02-2020
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko-1,811,396,601,953,9610,0725-02-2020
Aktier - Afrika-1,48-0,82-1,031,94-3,3310,7725-02-2020
Aktier - Canada1,491,6911,401,891,4612,8225-02-2020
Obligationer - EUR Fleksibel0,711,255,091,831,182,4725-02-2020
Obligationer - EUR Indeks0,700,825,081,801,003,1725-02-2020
Obligationer - DKK Indenlandske1,090,811,631,751,571,7025-02-2020
Balanceret - CHF Lav Risiko3,014,8912,951,741,055,5725-02-2020
Balanceret - SEK Fleksibel0,533,1010,541,701,807,9925-02-2020
Obligationer - RMB Onshore4,143,814,371,680,986,2925-02-2020
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret0,981,765,201,641,492,8725-02-2020
Balanceret - SEK Moderat Risiko0,512,588,841,621,907,4425-02-2020
Obligationer - Globale CHF Valutasikret4,345,1012,701,621,206,0725-02-2020
Aktier - Thailand-11,73-14,75-11,591,581,0913,6525-02-2020
Råvarer - Softs10,931,5410,881,52-4,6024,8324-11-2016
Obligationer - Globale EUR Fokus1,631,755,191,501,092,2725-02-2020
Obligationer - Globale EUR Valutasikret1,431,464,701,470,802,4825-02-2020
Aktier - ASEAN-lande-5,47-5,82-5,111,420,249,9225-02-2020
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret2,955,3611,121,391,156,7825-02-2020
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret0,522,024,651,391,025,2025-02-2020
Konvertible Obligationer - Europæiske1,372,145,271,361,144,3525-02-2020
Obligationer - JPY2,871,007,211,314,147,6625-02-2020
Obligationer - GBP Korte Øvrige1,792,585,591,23-1,965,5725-02-2020
Obligationer - USD Korte Øvrige3,892,228,051,222,416,1225-02-2020
Balanceret - Target 2011-20150,591,475,331,220,244,2225-02-2020
Ejendomme Direkte - Globale1,261,854,161,060,234,6225-02-2020
Pengemarked - GBP Korte1,582,364,861,03-2,225,7725-02-2020
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret2,112,045,041,031,233,2625-02-2020
Pengemarked - GBP1,592,364,811,01-2,225,7625-02-2020
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret3,265,1111,281,000,725,5425-02-2020
Aktier - Asien ex. Japan Mid/Small Cap-1,080,543,820,932,3612,4425-02-2020
Obligationer - DKK Korte Indenlandske0,520,380,280,860,900,7325-02-2020
Pengemarked - USD Korte3,481,736,560,821,976,0725-02-2020
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,270,451,950,720,750,9025-02-2020
Obligationer - DKK Korte0,490,400,360,710,760,7725-02-2020
Obligationer - CHF4,134,659,990,710,746,3925-02-2020
Pengemarked - USD3,561,766,610,701,856,0225-02-2020
Obligationer - EUR Korte Øvrige0,140,221,060,180,101,0125-02-2020
Obligationer - EUR Stat Korte0,240,070,810,13-0,021,4425-02-2020
Obligationer - EUR Ultrakorte0,040,040,18-0,07-0,130,5125-02-2020
Ejendomme Direkte - Europa-1,10-1,01-0,73-0,110,083,8525-02-2020
Pengemarked - EUR-0,06-0,08-0,13-0,15-0,200,2725-02-2020
Aktier - Globale Frontier Markeder-1,15-0,351,09-0,211,459,0525-02-2020
Pengemarked - EUR Korte-0,10-0,13-0,34-0,28-0,320,2225-02-2020
Balanceret - NOK Moderat Risiko-1,950,923,58-0,330,6910,2625-02-2020
Pengemarked - CHF2,313,296,24-0,57-0,505,1425-02-2020
Obligationer - NOK High Yield-2,100,830,56-0,730,396,9025-02-2020
Balanceret - SEK Lav Risiko0,331,885,15-0,98-0,395,0225-02-2020
Råvarer - Landbrugsdyr-13,251,05-12,08-1,14-3,6118,8024-11-2016
Obligationer - Globale NOK Valutasikret-1,011,603,57-1,19-0,386,3925-02-2020
Ejendomme Direkte - Øvrige0,751,0910,28-1,28-1,1216,5825-02-2020
Sektor - Naturressourcer, Aktier-4,80-0,690,60-1,370,4616,4125-02-2020
Balanceret - NOK Lav Risiko-2,280,971,82-1,47-0,486,9625-02-2020
Obligationer - SEK Virksomheder-0,111,172,97-1,94-0,895,3625-02-2020
Obligationer - SEK Øvrige0,350,722,05-2,05-1,195,0525-02-2020
Obligationer - NOK Korte-2,490,24-1,12-2,45-1,456,2125-02-2020
Obligationer - NOK Øvrige-1,680,70-1,35-2,58-1,695,9325-02-2020
Aktier - Korea-5,16-1,46-8,68-3,20-0,9016,2925-02-2020
Råvarer - Mix-5,43-3,10-4,51-3,91-5,2010,9025-02-2020
Aktier - Indonesien-5,43-3,38-10,92-4,54-3,2915,1425-02-2020
Aktier - Frankrig Mid/Small Cap-10,80-8,01-1,36-5,02-2,4514,1125-02-2020
Aktier - Tyrkiet-0,581,221,62-7,58-9,6632,9925-02-2020
Sektor - Energi, Aktier-11,28-8,85-15,20-7,65-5,4117,6525-02-2020
Råvarer - Energi-15,76-10,28-6,77-8,66-24,1511-02-2020
Råvarer - Landbrug-5,69-1,50-8,28-11,92-9,2911,8425-02-2020
Aktier - Brasilien-9,58-1,20---25,9525-02-2020
Aktier - Øvrige-------
Alt - Long/Short Kredit-------
Alt - Relative Value Arbitrage-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - FoF Øvrige-------
Alternative - Futures Systematisk-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Øvrige-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short England-------
Alternative - Long/Short Europa-------
Alternative - Long/Short Global-------
Alternative - Long/Short Øvrige-------
Alternative - Long/Short USA-------
Alternative - Markedsneutral Aktier-------
Alternative - Multistrategi-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
EUR Efterstillet Gæld-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Hedge fonde – Valuta -------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Øvrige Indeks-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Råvarer - Industrielle og generelle metaller-9,91-4,92-7,80---03-02-2020
Råvarer - Korn-7,86-6,78-9,98---03-02-2020
Råvarer - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)