Kategori afkast

Kategori

Dette er en liste med alle Morningstar kategorier, som hver især indeholder periodiske afkast (3 måneder, ÅTD, 1 år, 3 år, 5 år) for fondene i de respektive kategorier.

Morningstar kategorierne bruges som benchmark for fonde fx i Morningstars fondsrapporter. Klik på en af kategorierne for at se en liste over hvilke fonde den indeholder

×
Morningstar KategoriÅTD %3 mdr. %1 år %3 år %5 år %3 år std. afv.Dato
Aktier - Sverige Small/Mid Cap11,6011,8598,0229,5018,2522,6913-04-2021
Sektor - Alternativ Energi, Aktier-0,53-9,3487,4825,6518,3423,5513-04-2021
Sektor - Teknologi, Aktier11,005,9570,2625,4423,5520,3813-04-2021
Aktier - USA Large Cap Growth10,718,7147,6123,0518,3918,3913-04-2021
Aktier - Norden Small/Mid Cap11,629,9692,6621,8015,9923,3813-04-2021
Råvarer - Ædle metaller4,192,4226,0320,7713,8317,8613-04-2021
Aktier - Taiwan Large Cap15,597,3356,8718,4817,6019,0813-04-2021
Aktier - Sverige13,5811,1369,0017,7512,3019,5813-04-2021
Aktier - USA Small Cap15,418,2366,8417,4515,5924,3713-04-2021
Aktier - USA Large Cap Blend13,3910,5638,2017,4014,1418,0313-04-2021
Aktier - USA Fleksibel Cap13,9510,1946,3417,2514,0520,0013-04-2021
Aktier - Globale Large Cap Growth8,736,5140,8917,0614,0016,1913-04-2021
Sektor - Ædle metaller, Aktier-4,03-3,4335,5616,718,4834,4013-04-2021
Aktier - USA Mid Cap16,8110,1254,0816,3013,4821,7413-04-2021
Sektor - Private Equity, Aktier15,5414,4451,7916,2614,8722,6613-04-2021
Sektor - Miljø & Klima, Aktier7,782,6354,8015,9713,3218,1613-04-2021
Aktier - Danmark6,355,9758,9615,7613,3116,3113-04-2021
Sektor - Vand, Aktier9,802,6037,8214,3210,9916,2413-04-2021
Aktier - Norden9,978,0757,5514,1310,8518,1613-04-2021
Aktier - Finland10,567,9755,9513,8613,6619,9513-04-2021
Aktier - Schweiz Small/Mid Cap8,446,8735,7913,5813,5916,0613-04-2021
Sektor - Kommunikation, Aktier11,459,5743,2013,225,2516,9113-04-2021
Aktier - Schweiz5,873,7323,4213,1610,2312,3713-04-2021
Aktier - Storkina5,99-0,4837,9712,7615,2519,1613-04-2021
Aktier - Rusland6,600,2122,3712,7112,4324,1913-04-2021
Sektor - Sundhed, Aktier3,21-0,2519,0512,488,7315,9013-04-2021
Aktier - Globale Small/Mid Cap12,377,6758,3412,4411,9521,9613-04-2021
Aktier - Europa Large Cap Growth7,656,5937,9312,4210,2315,5813-04-2021
Sektor - Industrivarer, Aktier12,477,7549,1212,0112,2620,9313-04-2021
Aktier - Australien & New Zealand9,686,4461,3811,9810,2022,8413-04-2021
Aktier - Kina, A-aktier-2,77-9,9831,0011,8511,7320,2813-04-2021
Sektor - Forsyning, Aktier4,763,518,1811,596,5215,7913-04-2021
Aktier - Europa ex. England Small/Mid Cap9,898,1060,9611,5912,4321,1813-04-2021
Aktier - Globale Large Cap Blend10,427,3635,8511,5310,4816,6813-04-2021
Sektor - Privatforbrug, Aktier8,096,4842,0811,129,9018,1213-04-2021
Aktier - USA Large Cap Value16,1911,2434,2811,129,1819,3913-04-2021
Balanceret - SEK Høj Risiko8,706,6039,6011,117,6513,7613-04-2021
Balanceret - Target 2046+10,297,3936,5611,079,4115,3513-04-2021
Aktier - Globale Fleksibel Cap11,387,1546,8010,9510,5619,5313-04-2021
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan7,171,1243,1610,8012,2617,0113-04-2021
Aktier - Europa Mid Cap9,357,1553,6210,7810,4120,2213-04-2021
Aktier - England Small Cap16,6914,7959,7910,7611,5625,1913-04-2021
Aktier - Asien ex. Japan6,68-0,0643,5910,5712,8416,8913-04-2021
Aktier - Europa Small Cap11,519,4961,8710,5012,3322,0913-04-2021
Sektor - Landbrug, Aktier14,547,8041,5010,489,2617,3813-04-2021
Konvertible Obligationer - Globale4,091,5826,5510,387,049,7213-04-2021
Sektor - Bioteknologi, Aktier-4,58-8,5020,1810,148,8822,4513-04-2021
Balanceret - Target 2041-20459,426,9334,239,878,5414,3013-04-2021
Aktier - Kina1,19-4,1232,419,7813,2818,9313-04-2021
Balanceret - Target 2036-20409,616,9134,049,618,8514,0413-04-2021
Balanceret - USD Høj Risiko7,625,5220,649,277,5013,2613-04-2021
Aktier - Tyskland Small/Mid Cap7,875,4052,619,2210,6921,0413-04-2021
Aktier - Asien-Pacific6,521,6537,899,1710,3215,4713-04-2021
Konvertible Obligationer - Globale USD Valutasikret5,102,5321,009,175,868,7313-04-2021
Aktier - Globale Højt Udbytte10,897,6428,569,117,7116,4413-04-2021
Konvertible Obligationer - Globale CHF Valutasikret0,49-1,4023,419,075,249,4113-04-2021
Aktier - Canada14,0811,6726,298,644,0620,7813-04-2021
Ejendomme Indirekte - Nordamerika15,3416,8711,548,621,7321,0213-04-2021
Balanceret - CHF Høj Risiko4,271,9117,488,355,2410,9013-04-2021
Balanceret - GBP Optimistisk Risiko8,666,2733,878,337,8116,4213-04-2021
Balanceret - Storkina1,14-4,1919,198,308,5412,3313-04-2021
Balanceret - SEK Fleksibel4,844,0634,138,155,3613,4213-04-2021
Aktier - Europa ex. England8,697,4039,418,078,6918,3913-04-2021
Aktier - BRIK1,49-3,3430,637,9812,5819,3413-04-2021
Balanceret - Target 2031-20357,045,2226,747,937,1112,5313-04-2021
Aktier - Pacific ex. Japan9,185,8033,027,738,7518,9413-04-2021
Konvertible Obligationer - Globale GBP Valutasikret5,793,1936,007,724,8013,3413-04-2021
Aktier - Japan Large Cap5,812,4331,527,709,2615,5813-04-2021
Aktier - Globale Nye Markeder5,950,0541,627,6910,2617,5713-04-2021
Aktier - Globale Large Cap Value13,849,2235,637,687,7318,5313-04-2021
Aktier - Islamisk Globale10,666,7231,727,595,9715,4313-04-2021
Balanceret - SEK Moderat Risiko4,964,0629,487,584,5210,6113-04-2021
Sektor - Infrastruktur, Aktier6,713,9618,117,555,8716,5813-04-2021
Balanceret - USD Moderat Risiko5,984,2712,877,395,2610,2013-04-2021
Aktier - Norge13,7710,2067,327,3311,2729,0713-04-2021
Balanceret - EUR Høj Risiko Global6,934,5328,587,297,1313,3713-04-2021
Balanceret - Target 2026-20305,604,1023,527,136,8010,7413-04-2021
Obligationer - USD Virksomheder-0,78-0,32-1,917,113,137,6513-04-2021
Sektor - Finansiel Service, Aktier14,059,3044,407,0910,2125,8313-04-2021
Aktier - Asien-Pacific ex. Japan Højt Udbytte8,422,8932,006,978,3416,4913-04-2021
Aktier - Asien ex. Japan Small/Mid Cap9,114,1047,766,958,3220,1313-04-2021
Balanceret - USD Fleksibel5,383,4112,806,905,1810,8213-04-2021
Aktier - Europa Fleksibel Cap8,476,6543,206,847,3919,8813-04-2021
Obligationer - Globale Virksomheder USD Valutasikret0,410,45-0,666,803,557,7213-04-2021
Sektor - Naturressourcer, Aktier13,085,1249,856,768,4326,2813-04-2021
Ejendomme Indirekte - Globale10,8412,4017,446,743,1917,9613-04-2021
Aktier - Korea11,542,1869,856,706,9620,6113-04-2021
Balanceret - GBP Moderat/Optimistisk Risiko7,135,2025,906,665,8314,6813-04-2021
Balanceret - NOK Aggressiv Risiko11,327,9039,546,626,8321,2913-04-2021
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder1,401,3810,326,544,5210,6113-04-2021
Aktier - Europa Large Cap Blend9,137,0034,356,506,7317,5413-04-2021
Obligationer - EUR Lange-7,71-6,891,496,323,5510,2613-04-2021
Balanceret - Asien3,190,4818,406,325,6412,1513-04-2021
Balanceret - CHF Moderat Risiko1,700,5313,556,213,468,6913-04-2021
Aktier - Globale Nye Markeder Small/Mid Cap8,763,9348,616,208,1120,7413-04-2021
Obligationer - USD Højrente4,083,459,196,194,889,2113-04-2021
Aktier - England Mid Cap12,1311,2644,486,066,8625,0113-04-2021
Obligationer - Globale Højrente3,663,1011,466,034,999,8213-04-2021
Obligationer - Globale Indeks2,081,83-4,306,021,586,7713-04-2021
Obligationer - Asien0,860,942,445,962,987,4913-04-2021
Aktier - Japan Fleksibel Cap5,092,5430,925,959,6717,0713-04-2021
Aktier - Japan Small/Mid Cap6,473,9042,215,8310,7318,8813-04-2021
Obligationer - Globale Virksomheder0,050,240,665,622,916,7613-04-2021
Obligationer - Globale Virksomheder CHF Valutasikret-4,35-3,762,395,601,897,8613-04-2021
Konvertible Obligationer - Globale EUR Valutasikret2,060,1428,575,524,939,3513-04-2021
Balanceret - USD Lav Risiko3,442,413,685,513,407,4813-04-2021
Obligationer - USD Øvrige0,150,30-5,655,511,726,6113-04-2021
Obligationer - USD Fleksibel2,011,702,565,373,218,0313-04-2021
Obligationer - Globale Indeks USD Valutasikret1,871,79-3,595,242,787,2713-04-2021
Obligationer - Globale Fleksibel USD Valutasikret1,781,440,925,213,177,8913-04-2021
Balanceret - Nye Markeder4,150,1625,495,146,3513,0913-04-2021
Aktier - Euroland Large Cap9,187,4537,615,127,2019,3013-04-2021
Aktier - England Fleksibel Cap12,309,6339,465,035,6123,6113-04-2021
Obligationer - Globale Højrente CHF Valutasikret-0,56-0,7414,344,953,0110,0213-04-2021
Balanceret - GBP Moderat Risiko5,884,5420,484,893,9212,7113-04-2021
Råvarer - Korn7,4517,3839,824,85-18,8017-02-2021
Obligationer - Kina2,231,094,454,773,546,4313-04-2021
Aktier - Indien4,680,0544,314,747,7924,4613-04-2021
Balanceret - EUR Høj Risiko7,005,4125,994,675,8314,5613-04-2021
Obligationer - Globale USD Valutasikret1,090,83-4,874,671,646,8513-04-2021
Obligationer - GBP Virksomheder-0,470,186,914,543,169,3413-04-2021
Balanceret - GBP Fleksibel Allokering6,124,5221,174,503,7713,1813-04-2021
Aktier - Afrika & Mellemøsten11,327,4327,674,505,1618,0713-04-2021
Balanceret - EUR Moderat Risiko Global4,042,6618,824,504,439,4913-04-2021
Aktier - Euroland Mid Cap9,656,7443,014,438,2020,6013-04-2021
Balanceret - NOK Moderat Risiko7,915,3131,904,423,8419,0213-04-2021
Obligationer - Storkina Højrente1,132,097,804,334,708,9413-04-2021
Obligationer - Globale CHF Valutasikret-3,34-3,16-1,874,270,296,4813-04-2021
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering Global4,572,7519,984,244,5610,9813-04-2021
Obligationer - Asiatiske Højrente2,052,287,954,183,0310,2413-04-2021
Balanceret - Target 2021-20252,982,1714,954,153,606,6413-04-2021
Obligationer - Nye Markeder-0,85-0,297,814,113,3810,6813-04-2021
Aktier - Hong Kong8,413,4522,004,108,8816,8613-04-2021
Obligationer - Globale USD Fokus0,790,78-0,524,101,666,2413-04-2021
Balanceret - CHF Lav Risiko-0,39-1,085,884,101,596,8113-04-2021
Aktier - Europa Højt Udbytte9,666,8730,004,094,7418,9313-04-2021
Balanceret - SEK Lav Risiko1,661,6818,714,081,267,8413-04-2021
Obligationer - USD Stat-0,25-0,13-10,394,070,617,6613-04-2021
Obligationer - Globale Fleksibel CHF Valutasikret-2,82-2,683,954,041,557,4413-04-2021
Obligationer - GBP Højrente4,814,3921,444,033,5913,3113-04-2021
Obligationer - Globale Indeks1,851,74-3,334,001,445,1913-04-2021
Aktier - Europa Nye Markeder4,30-1,4619,204,006,0224,5213-04-2021
Aktier - Tyskland8,967,3043,303,987,2221,9113-04-2021
Obligationer - GBP Indeks-1,511,020,783,973,6010,4513-04-2021
Obligationer - Asien Lokalvaluta-1,66-1,790,413,942,096,6113-04-2021
Ejendomme Indirekte - Europa2,434,8016,873,903,5318,2913-04-2021
Obligationer - Globale Virksomheder GBP Valutasikret0,871,178,333,891,458,8913-04-2021
Obligationer - Globale Fleksibel1,281,103,683,832,696,8413-04-2021
Obligationer - Globale Højrente GBP Valutasikret4,654,1922,103,743,4212,8113-04-2021
Obligationer - HKD2,001,50-6,143,710,586,0613-04-2021
Obligationer - RMB Onshore2,671,04-1,633,701,126,7613-04-2021
Balanceret - Target 2016-20202,011,639,593,662,686,1213-04-2021
Obligationer - GBP Øvrige-0,620,043,213,592,157,9813-04-2021
Balanceret - EUR Moderat Risiko4,022,8818,783,583,7810,3513-04-2021
Obligationer - Globale Fleksibel GBP Valutasikret2,412,2710,963,441,849,5013-04-2021
Obligationer - SEK Fleksibel Højrente0,741,2624,383,381,4611,4313-04-2021
Obligationer - USD Korte Øvrige2,622,01-5,483,370,646,2813-04-2021
EUR Efterstillet Gæld0,940,7914,053,245,089,7113-04-2021
Balanceret - GBP Moderat/Forsigtig Risiko3,182,4912,573,202,6110,1013-04-2021
Obligationer - Globale Indeks GBP Valutasikret2,272,414,983,131,046,7513-04-2021
Aktier - England Large Cap12,709,0329,883,094,0422,9213-04-2021
Obligationer - Globale Virksomheder EUR Valutasikret-2,28-1,637,573,082,366,1613-04-2021
Obligationer - Europæiske-1,41-1,207,893,052,433,8813-04-2021
Obligationer - Globale-1,05-0,79-0,823,031,045,3213-04-2021
Balanceret - EUR Fleksibel Allokering4,553,2919,963,003,9012,0013-04-2021
Obligationer - Nye Markeder Virksomheder EUR Fokus-1,38-0,7918,422,973,3710,0613-04-2021
Aktier - Italien10,638,7445,102,956,8422,8413-04-2021
Obligationer - CHF-2,73-2,63-2,652,93-0,436,9213-04-2021
Obligationer - GBP Stat-3,49-2,18-6,152,911,097,8613-04-2021
Obligationer - Globale Højrente EUR Valutasikret1,261,2120,152,894,189,7813-04-2021
Obligationer - EUR Højrente1,791,5018,042,824,089,3213-04-2021
Ejendomme Indirekte - Asien7,937,6714,372,574,3118,4713-04-2021
Aktier - Europa Large Cap Value11,348,1836,982,524,9621,1613-04-2021
Obligationer - Globale GBP Valutasikret0,991,114,472,460,107,0413-04-2021
Pengemarked - USD Korte2,521,94-8,812,39-0,036,1513-04-2021
Balanceret - EUR Lav Risiko Global1,560,9811,152,382,316,1413-04-2021
Konvertible Obligationer - Europæiske1,230,3818,172,363,627,3713-04-2021
Pengemarked - USD2,481,91-8,662,33-0,116,1413-04-2021
Obligationer - GBP Korte Virksomheder2,682,495,532,310,866,8713-04-2021
Aktier - Euroland Fleksibel Cap10,167,1034,972,306,4620,2713-04-2021
Obligationer - SEK Virksomheder-1,31-0,4913,022,23-0,617,2813-04-2021
Balanceret - EUR Lav Risiko1,390,9410,402,132,176,1313-04-2021
Obligationer - EUR Virksomheder-0,50-0,447,882,132,115,2213-04-2021
Obligationer - NOK High Yield8,425,2234,592,054,4318,4113-04-2021
Aktier - Singapore12,947,5125,862,014,9520,2013-04-2021
Balanceret - NOK Lav Risiko5,033,0321,981,992,0614,8413-04-2021
Aktier - England Højt Udbytte11,838,5029,621,982,6422,2013-04-2021
Obligationer - Globale Indeks EUR Valutasikret-0,94-0,373,841,911,654,3213-04-2021
Obligationer - Globale Fleksibel EUR Valutasikret-0,69-0,459,841,802,256,6613-04-2021
Pengemarked - CHF-1,98-2,09-5,061,70-1,024,5113-04-2021
Obligationer - SEK Øvrige-2,50-1,457,341,62-1,215,5913-04-2021
Råvarer - Softs10,931,5410,881,52-4,6024,8324-11-2016
Obligationer - EUR Stat-2,11-1,721,761,500,993,6013-04-2021
Obligationer - EUR Fleksibel0,04-0,018,451,441,645,5813-04-2021
Obligationer - EUR Øvrige-1,26-1,014,031,391,213,9013-04-2021
Obligationer - Globale EUR Fokus-0,97-0,822,021,260,904,3213-04-2021
Obligationer - EUR Indeks0,970,817,531,251,445,0213-04-2021
Obligationer - Globale NOK Valutasikret1,460,3814,431,240,6311,6513-04-2021
Obligationer - Globale EUR Valutasikret-2,20-1,733,381,170,833,8813-04-2021
Obligationer - DKK Øvrige-2,33-2,141,180,991,493,1313-04-2021
Obligationer - Nye Markeder EUR Fokus-3,00-1,9615,850,972,3511,4013-04-2021
Obligationer - Europa Nye Markeder-2,08-2,132,910,861,007,5213-04-2021
Obligationer - SEK Korte-1,38-0,488,150,80-1,995,6613-04-2021
Obligationer - JPY-2,13-2,19-10,640,79-1,217,7613-04-2021
Balanceret - Target 2011-2015-0,750,211,430,720,496,2530-10-2020
Obligationer - EUR Virksomheder Korte0,230,254,610,580,862,9813-04-2021
Obligationer - DKK Indenlandske-1,94-1,790,990,551,092,3813-04-2021
Obligationer - NOK Øvrige2,881,3113,710,550,3310,5613-04-2021
Obligationer - GBP Korte Øvrige2,762,480,800,51-1,315,4213-04-2021
Ejendomme Direkte - Europa-0,32-0,37-0,660,330,173,6213-04-2021
Aktier - Brasilien-8,09-8,9722,340,237,0037,2913-04-2021
Pengemarked - GBP2,922,590,050,21-1,495,4313-04-2021
Pengemarked - GBP Korte2,862,54-0,040,21-1,505,4113-04-2021
Obligationer - DKK Korte Indenlandske-0,99-0,930,490,060,551,2313-04-2021
Obligationer - EUR Korte Øvrige-0,14-0,062,380,050,092,3213-04-2021
Obligationer - NOK Korte3,611,9214,690,020,3410,8013-04-2021
Obligationer - DKK Korte-0,73-0,710,980,000,501,5013-04-2021
Aktier - Spanien4,533,3924,21-0,093,7923,6013-04-2021
Råvarer - Mix7,534,0429,69-0,210,6415,0713-04-2021
Obligationer - EUR Ultrakorte-0,11-0,060,84-0,23-0,171,2613-04-2021
Obligationer - Nye Markeder Lokalvaluta-3,39-2,942,99-0,241,3310,6813-04-2021
Pengemarked - EUR-0,22-0,15-0,43-0,37-0,290,4813-04-2021
Aktier - ASEAN-lande6,171,0132,84-0,383,5319,4813-04-2021
Obligationer - EUR Stat Korte-0,37-0,21-0,08-0,42-0,511,7013-04-2021
Pengemarked - EUR Korte-0,27-0,19-0,86-0,53-0,450,3313-04-2021
Råvarer - Landbrugsdyr-13,251,05-12,08-1,14-3,6118,8024-11-2016
Aktier - Globale Frontier Markeder8,743,0439,19-1,235,0319,9513-04-2021
Ejendomme Direkte - Storbritannien3,182,78-2,35-1,50-1,806,5313-04-2021
Aktier - Europa Nye Markeder ex. Rusland5,441,5225,75-1,643,5722,4213-04-2021
Ejendomme Direkte - Globale-3,59-2,81-4,60-1,95-1,746,4113-04-2021
Aktier - Frankrig Small/Mid Cap15,6311,3969,21-2,411,3421,9613-04-2021
Aktier - Latinamerika-2,95-4,6929,87-3,482,9631,6113-04-2021
Aktier - Thailand5,641,6314,51-4,353,8624,4013-04-2021
Sektor - Energi, Aktier18,536,2433,36-6,21-2,3233,0513-04-2021
Aktier - Indonesien-6,84-13,0423,47-7,33-3,6727,2813-04-2021
Aktier - Afrika-1,35-3,269,37-9,04-2,4819,3413-04-2021
Ejendomme Direkte - Øvrige-9,44-9,54-20,00-10,82-33,5615,5813-04-2021
Aktier - Tyrkiet-14,51-19,273,08-13,64-10,2039,6013-04-2021
Råvarer - Landbrug-19,16-7,76-21,31-13,74-11,3312,1615-06-2020
Råvarer - Energi25,0413,2649,62-18,98-8,3545,8712-04-2021
Aktier - Long/Short England-------
Aktier - Long/Short Europa-------
Aktier - Long/Short Global-------
Aktier - Long/Short Øvrige-------
Aktier - Long/Short USA-------
Aktier - Øvrige-------
Alternative - Arbitrage Øvrige-------
Alternative - Events-------
Alternative - FoF Multistrategi-------
Alternative - Garanterede fonde-------
Alternative - Global Makroøkonomisk - EUR-------
Alternative - Handel Aktier-------
Alternative - Handel Øvrige-------
Alternative - Handel Råvarer-------
Alternative - Kapital Beskyttede Afdelinger-------
Alternative - Long/Short Kredit-------
Alternative - Markedsneutral - Aktier-------
Alternative - Multistrategi - EUR-------
Alternative - Øvrige-------
Alternative - Relative Værdi Arbitrage-------
Alternative - Systematisk Futures - EUR-------
Alternative - Valuta-------
Alternative - Volatilitet-------
Balanceret - Øvrige-------
Ejendomme Indirekte - Øvrige-------
Hedge fonde - Arbitrage Gæld-------
Hedge fonde - FoF Multistrategi-------
Hedge fonde - Futures Systematisk-------
Hedge fonde - Long/Short Gæld-------
Hedge fonde - Long/Short Global Aktier-------
Konvertible Obligationer - Øvrige-------
Obligationer - Fixed Term-------
Obligationer - Øvrige-------
Øvrige-------
Pengemarked - Øvrige-------
Råvarer - Industrielle og generelle metaller16,3632,23----02-03-2021
Råvarer - Øvrige-------
Kursudvikling er presenteret i danske kroner (DKK)
© Copyright 2021 Morningstar, Inc. All rights reserved.

Terms of Use        Privacy Policy        Cookies