Nordea Invest frem på ny

Nordea Invest forbedrer endnu engang resultaterne og LD Invest holder fast i førstepladsen i den danske rangliste, med stærke resultater på både aktier, obligationer og i blandede fonde.

Karsten Henriksen 19/04/2010
Facebook Twitter LinkedIn

I marts måneds rangliste over de danske investeringsforeningers præstationer, ser vi nærmere på de bedste foreningers resultater på hhv. aktier, obligationer og blandede fonde. Nogle foreninger er med helt fremme på alle områder, mens andre primært er stærke på et af områderne.

LD Invest ligger atter som nummer et i ranglisten over de danske investeringsforeninger med et snit på 4,57 stjerner på baggrund af syv bedømte fonde. Foreningen har kun en fond med tre stjerner, resten har enten fire eller fem. Derfor er det heller ikke overraskende at resultaterne opdelt på aktier, obligationer og blandede fonde alle ligger på et højt niveau. Norske SKAGEN Fondene er også godt med fremme når det gælder det samlede snit i ratingen og når aktiefondene bedømmes for sig er der lutter topkarakterer, idet foreningens tre aktiefonde alle har opnået fem stjerner. Foreningens to obligationsfonde trækker derimod ned med et snit på 3,00 stjerner.


Nordea fortsætter op

Nordea Invest fortsætter med at slå personlige rekorder og har i marts måned opnået den bedste bedømmelse i foreningens historie, med et snit på 3,74 stjerner på baggrund af 46 bedømte fonde. Dermed fastholder foreningen tredjepladsen for femte måned i træk. De bedste resultater kommer fra foreningens fem blandede fonde, men ud af 46 fonde i alt, vægter de ikke så tungt. Foreningen har derimod en del aktie- og obligationsfonde, som hver for sig ligger ganske pænt til. Foreningen blev kåret som årets investeringsforening på obligationer tidligere i år og det ses også at de 15 obligationsfonde ligger pænt til i ratingen sammenlignet med konkurrenter med flere end to obligationsfonde.

Sparinvest er rykket to pladser op i denne måned som nummer fire i den samlede stilling. Fremgangen skyldes blandt andet fremgang i foreningens danske obligationer, som nu har fire stjerner. Det er også inden for obligationer generelt, at foreningen har opnået de bedste resultater. Omvendt er det for Danske Invest, der tidligere på året blev kåret som årets investeringsforening på aktier, her er det foreningens 47 aktiefondes snit, der bidrager med flest stjerner.

Skønt der for flere af Danmarks fem førende investeringsforeninger er variationer i resultaterne på henholdsvis aktier, obligationer og blandede fonde, så er der trods alt ikke en eneste af dem, der har opnået under 3,00 i rating snit indenfor de tre investeringsområder. Man skal faktisk helt ned på plads nummer ni og se på Jyske Invests aktieresultater førend der er gennemsnitlige resultater under 3,00. Jyske Invest har 17 aktiefonde med i ranglisten med et snit på 2,88 stjerner. Foreningen ligger til gengæld med 3,67 stjerner i snit på dens ni obligationsfonde.


ValueInvest stærk på aktier

Udenfor den officielle rangliste, som kræver minimum fem fonde bedømt i Morningstar Rating finder man en række mindre foreninger, der har opnået attraktive resultater. ValueInvest ligger lunt i svinget med hele fire aktiefonde alle med topkarakteren fem stjerner. ATRIUM Value Partner og Nielsen Global Value har hver en firestjernet aktiefond og Independent Invest har to fonde med et snit på 3,50 stjerner.


Danmark på andenplads

I den europæiske konkurrence ligger de danske fonde under et med det næsthøjeste snit sammenlignet med de øvrige europæiske lande, kun overgået af Finland i denne måned. I bunden af den europæiske liste ligger Luxembourg med et snit på 2,89 stjerner.

Morningstar Rating er en europæisk sammenligning af ensartede fonde fra hele Europa på baggrund af, hvor godt et risiko- og omkostningsjusteret afkast de har opnået gennem de seneste tre, fem og ti år. Sammenligningen sker indenfor europæiske kategorier. Den samlede rating beregnes som et vægtet snit af 3, 5 og 10 års ratingen.

Morningstar opdeler de mange forskellige fonde i Europa i 190 kategorier. I marts var der i alt 452 danske fonde, som indgik i bedømmelsen. På Morningstar.dk kan man under fanebladet ’Risiko og rating’ se både den samlede rating, samt de underliggende ratings på de tre perioder for hver enkelt fond. Morningstar Rating vil ofte give et godt fingerpeg af hvor god en fond er, men man bør altid vurdere en fond på mere end et nøgletal inden der investeres.

Foreningernes rangliste i Morningstar Rating™
Forening Snit - Marts Antal Snit - Februar
LD Invest 4,57 7 4,43
SKAGEN Fondene 4,20 5 4,20
Nordea Invest 3,74 46 3,70
Sparinvest 3,57 14 3,50
Danske Invest 3,44 70 3,50
SEB 3,43 21 3,52
Sparindex 3,42 12 3,55
Gudme Raaschou Invest 3,40 5 3,40
Jyske Invest 3,19 27 3,30
Alm. Brand Invest 3,13 8 3,00
Lån & Spar Rationel Invest 3,11 9 3,11
Nykredit Invest 3,11 27 3,07
Sydinvest 3,09 23 3,09
Carnegie WorldWide 3,00 6 2,83
BankInvest 2,91 23 2,87
EgnsINVEST 2,75 16 2,81
Alfred Berg Invest 2,67 9 2,89
Handelsinvest 2,36 11 2,36


Breakdown af top-5
Forening Antal Snit - Marts
LD Invest 7 4,57
Blandet 2 5,00
Obligationer 2 4,50
Aktier 3 4,33
SKAGEN Fondene 5 4,20
Aktier 3 5,00
Obligationer 2 3,00
Nordea Invest 46 3,74
Blandet 5 4,60
Obligationer 15 3,87
Aktier 26 3,50
Sparinvest 14 3,57
Obligationer 8 3,75
Aktier 6 3,33
Danske Invest 70 3,44
Aktier 47 3,57
Obligationer 22 3,18
Blandet 1 3,00

Facebook Twitter LinkedIn

Om forfatteren

Karsten Henriksen  Karsten Henriksen

© Copyright 2022 Morningstar, Inc. All rights reserved.

Brugervilkår        Fortrolighedspolitik        Cookie Settings